Maakunta
Pohjois-Karjala: kunnat lukuina
Pohjois-Karjala (maakunta) käsittää 13 kuntaa. Asukkaita on 161 418, pinta-ala 18 795 km² ja väestötiheys 9 asukasta/km². Väkiluvun muutos: −4,1 % vuosina 2015–2025.
- 161 418 asukasta
- 13 kunnat
- 18 795 km²
- 9 as./km²

Kartta ja ennätykset: Pohjois-Karjala
Väkiluvun muutos 10 vuodessa
Pohjois-Karjala: kaikki kunnat
Lajittele taulukko napsauttamalla sarakkeen otsikkoa.
| Kunta | Väkiluku | Väkiluvun muutos 10 vuodessa | Väestötiheys | Pinta-ala | Alle 15-vuotiaiden osuus | Vähintään 65-vuotiaiden osuus |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Joensuu | 79 129 | +4,8 % | 33,2 as./km² | 2 382 | 12,4 % | 23,9 % |
| Kontiolahti | 15 060 | +1,6 % | 18,8 as./km² | 799,8 | 19,3 % | 20,0 % |
| Liperi | 11 980 | −2,9 % | 16,5 as./km² | 727,5 | 16,2 % | 25,4 % |
| Lieksa | 9 846 | −16,4 % | 2,9 as./km² | 3 418 | 9,0 % | 43,4 % |
| Kitee | 9 397 | −13,2 % | 7,5 as./km² | 1 254 | 9,9 % | 42,5 % |
| Nurmes | 8 760 | −15,1 % | 3,6 as./km² | 2 402 | 10,9 % | 39,5 % |
| Outokumpu | 6 365 | −10,8 % | 14,3 as./km² | 446,2 | 12,0 % | 35,7 % |
| Ilomantsi | 4 293 | −19,5 % | 1,6 as./km² | 2 763 | 7,8 % | 48,4 % |
| Juuka | 4 059 | −19,4 % | 2,7 as./km² | 1 502 | 7,6 % | 43,9 % |
| Polvijärvi | 3 942 | −13,5 % | 4,9 as./km² | 804,7 | 12,5 % | 38,5 % |
| Tohmajärvi | 3 869 | −18,3 % | 4,6 as./km² | 837,8 | 11,9 % | 38,3 % |
| Heinävesi | 2 888 | −19,2 % | 2,8 as./km² | 1 030 | 7,9 % | 44,4 % |
| Rääkkylä | 1 830 | −22,1 % | 4,3 as./km² | 428,2 | 6,5 % | 49,5 % |
Pohjois-Karjala verrattuna koko maahan
Suhdeluvuissa väkiluvulla painotetut keskiarvot, lukumäärissä summat.
| Tunnusluku | Pohjois-Karjala | Suomi |
|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus | 12,5 % | 14,3 % |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus | 29,7 % | 23,8 % |
| Väestön keski-ikä | 46,9 vuotta | 44,1 vuotta |
| Ruotsinkielisten osuus | 0,1 % | 5,0 % |
| Ulkomaan kansalaisten osuus | 5,2 % | 7,7 % |
| Asuntoja yhteensä | 100 662 kpl | 3 258 449 kpl |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus | 3,9 % | 6,9 % |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus | 21,7 % | 27,0 % |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus | 46,6 % | 35,9 % |
| Kerrostaloasuntojen osuus | 32,4 % | 48,5 % |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus | 14,1 % | 11,8 % |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti | 146,1 /1 000 as. | 85,9 /1 000 as. |
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus | 11,7 % | 21,1 % |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus | 47,4 % | 39,4 % |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus | 4,9 % | 9,3 % |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus | 9,4 % | 17,0 % |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus | 26,6 % | 12,7 % |
| Yritysten toimipaikat | 17 600 kpl | 600 547 kpl |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti | 108,3 /1 000 as. | 106,4 /1 000 as. |
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) | 59 750 kpl | 2 423 433 kpl |
| Työttömien osuus työvoimasta | 15,9 % | 11,7 % |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) | 68,0 % | 73,7 % |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani | 27 498 €/vuosi | 30 788 €/vuosi |
| Pienituloisuusaste | 18,9 % | 14,2 % |
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) | 28,9 % | 34,2 % |
| Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti | 35,8 /1 000 as. | 38,9 /1 000 as. |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta | 1 318 €/m² | 2 317 €/m² |
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti | 514 /1 000 as. | 480 /1 000 as. |
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta kuntaa on maakunnassa Pohjois-Karjala?
Maakunnassa Pohjois-Karjala on 13 kuntaa. Väkirikkain on Joensuu, jossa on 79 129 asukasta.
Mikä on maakunnan Pohjois-Karjala väkiluku?
Maakunnassa Pohjois-Karjala on 161 418 asukasta (2025) eli 9 asukasta/km².
Mikä maakunnan Pohjois-Karjala kunta kasvaa eniten?
Kunnassa Joensuu väkiluku on kasvanut maakunnan Pohjois-Karjala kunnista eniten 10 vuodessa: +4,8 %.