Maakunta
Kymenlaakso: kunnat lukuina
Kymenlaakso (maakunta) käsittää 6 kuntaa. Asukkaita on 156 198, pinta-ala 4 561 km² ja väestötiheys 34 asukasta/km². Väkiluvun muutos: −9,1 % vuosina 2015–2025.
- 156 198 asukasta
- 6 kunnat
- 4 561 km²
- 34 as./km²

Kartta ja ennätykset: Kymenlaakso
Väkiluvun muutos 10 vuodessa
Kymenlaakso: kaikki kunnat
Lajittele taulukko napsauttamalla sarakkeen otsikkoa.
| Kunta | Väkiluku | Väkiluvun muutos 10 vuodessa | Väestötiheys | Pinta-ala | Alle 15-vuotiaiden osuus | Vähintään 65-vuotiaiden osuus |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kouvola | 77 625 | −9,6 % | 30,3 as./km² | 2 559 | 11,7 % | 31,2 % |
| Kotka | 50 029 | −7,9 % | 183,8 as./km² | 272,1 | 11,4 % | 29,7 % |
| Hamina | 19 113 | −8,3 % | 31,3 as./km² | 610,6 | 11,4 % | 32,6 % |
| Pyhtää | 5 016 | −5,7 % | 15,5 as./km² | 324,6 | 14,5 % | 28,7 % |
| Virolahti | 2 751 | −17,8 % | 7,4 as./km² | 372,6 | 8,8 % | 38,0 % |
| Miehikkälä | 1 664 | −20,2 % | 3,9 as./km² | 422,6 | 8,7 % | 40,2 % |
Kymenlaakso verrattuna koko maahan
Suhdeluvuissa väkiluvulla painotetut keskiarvot, lukumäärissä summat.
| Tunnusluku | Kymenlaakso | Suomi |
|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus | 11,6 % | 14,3 % |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus | 31,0 % | 23,8 % |
| Väestön keski-ikä | 48,8 vuotta | 44,1 vuotta |
| Ruotsinkielisten osuus | 0,7 % | 5,0 % |
| Ulkomaan kansalaisten osuus | 5,2 % | 7,7 % |
| Asuntoja yhteensä | 97 135 kpl | 3 258 449 kpl |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus | 8,7 % | 6,9 % |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus | 11,2 % | 27,0 % |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus | 43,3 % | 35,9 % |
| Kerrostaloasuntojen osuus | 40,9 % | 48,5 % |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus | 13,0 % | 11,8 % |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti | 97,0 /1 000 as. | 85,9 /1 000 as. |
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus | 12,1 % | 21,1 % |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus | 39,5 % | 39,4 % |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus | 7,5 % | 9,3 % |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus | 25,7 % | 17,0 % |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus | 14,6 % | 12,7 % |
| Yritysten toimipaikat | 14 497 kpl | 600 547 kpl |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti | 92,0 /1 000 as. | 106,4 /1 000 as. |
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) | 58 589 kpl | 2 423 433 kpl |
| Työttömien osuus työvoimasta | 14,7 % | 11,7 % |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) | 70,2 % | 73,7 % |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani | 29 343 €/vuosi | 30 788 €/vuosi |
| Pienituloisuusaste | 15,5 % | 14,2 % |
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) | 27,9 % | 34,2 % |
| Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti | 19,0 /1 000 as. | 38,9 /1 000 as. |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta | 1 135 €/m² | 2 317 €/m² |
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti | 552 /1 000 as. | 480 /1 000 as. |
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta kuntaa on maakunnassa Kymenlaakso?
Maakunnassa Kymenlaakso on 6 kuntaa. Väkirikkain on Kouvola, jossa on 77 625 asukasta.
Mikä on maakunnan Kymenlaakso väkiluku?
Maakunnassa Kymenlaakso on 156 198 asukasta (2025) eli 34 asukasta/km².
Mikä maakunnan Kymenlaakso kunta kasvaa eniten?
Kunnassa Pyhtää väkiluku on kasvanut maakunnan Kymenlaakso kunnista eniten 10 vuodessa: −5,7 %.