Juuka: väkiluku ja tilastot
Juuka: väkiluku on 4 059 (2025), pinta-ala 1 501,7 km² ja väestötiheys 2,7 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 188 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −19,4 % vuosina 2015–2025.
- 4 059 asukasta
- 1 501,7 km²
- 3 as./km²

Juuka lukuina
Tärkeimmät tiedot
Pohjois-Karjala: 13 kunnasta Juuka on väkiluvultaan sijalla 9.
Ruotsinkielisten osuus: Juuka 0,0 %, Pohjois-Karjala keskimäärin 0,1 %, koko maassa 5,0 %.
Työttömien osuus työvoimasta: Juuka 20,7 %, Pohjois-Karjala keskimäärin 15,9 %, koko maassa 11,7 %.
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 23,0 %.
Tiesitkö?
- Pohjois-Karjala: ykkössijalla tunnusluvussa ”Työttömien osuus työvoimasta”.
- ”Ruotsinkielisten osuus”: arvo on matalampi kuin 100 %:ssa kunnista.
- ”Työttömien osuus työvoimasta”: arvo on korkeampi kuin 100 %:ssa kunnista.
- ”Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”: arvo on matalampi kuin 98 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 210 322 jalkapallokenttää.
- 6,9 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
- Lähin kunta on Nurmes, 34,2 km:n päässä.
Juuka: väestönkehitys
Juuka: väkiluku oli 5 034 vuonna 2015 ja 4 059 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 4 527 |
| 2021 | 4 444 |
| 2022 | 4 352 |
| 2023 | 4 259 |
| 2024 | 4 160 |
| 2025 | 4 059 |
Juuka: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Juuka | Pohjois-Karjala | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 7,6 % | 12,5 % | 13,3 % | sija 301/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 43,9 % | 29,7 % | 31,4 % | sija 17/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 55,8 vuotta | 46,9 | 48,6 | sija 19/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,0 % | 0,1 % | 0,3 % | sija 288/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 2,7 % | 5,2 % | 3,4 % | sija 193/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Juuka | Pohjois-Karjala | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 2 986 kpl | 100 662 | 3 258 449 | sija 162/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 7,4 % | 3,9 % | 8,4 % | sija 166/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 5,7 % | 21,7 % | 14,5 % | sija 290/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 64,9 % | 46,6 % | 64,9 % | sija 154/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 9,6 % | 32,4 % | 10,8 % | sija 166/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 22,8 % | 14,1 % | 17,1 % | sija 63/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 404,5 /1 000 as. | 146,1 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 83/308 |
Energia
| Tunnusluku | Juuka | Pohjois-Karjala | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 4,3 % | 11,7 % | 3,8 % | sija 137/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 41,7 % | 47,4 % | 39,8 % | sija 126/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 1,9 % | 4,9 % | 5,5 % | sija 293/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 5,2 % | 9,4 % | 17,2 % | sija 303/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 46,9 % | 26,6 % | 28,9 % | sija 22/308 |
Talous
| Tunnusluku | Juuka | Pohjois-Karjala | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 678 kpl | 17 600 | 600 547 | sija 175/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 163,0 /1 000 as. | 108,3 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 98/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 26 043 €/vuosi | 27 498 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 301/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 365 €/m² | 1 318 €/m² | 1 110 €/m² | sija 216/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Juuka | Pohjois-Karjala | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 1 252 kpl | 59 750 | 2 423 433 | sija 183/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 20,7 % | 15,9 % | 10,7 % | sija 2/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 65,1 % | 68,0 % | 75,4 % | sija 301/308 |
Matkailu
| Tunnusluku | Juuka | Pohjois-Karjala | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti (2025) | 35,7 /1 000 as. | 35,8 /1 000 as. | 37,6 /1 000 as. | sija 72/138 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Juuka | Pohjois-Karjala | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 594 /1 000 as. | 514 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 118/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Juuka | Pohjois-Karjala | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 20,5 % | 18,9 % | 14,2 % | sija 8/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Juuka | Pohjois-Karjala | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 18,0 % | 28,9 % | 24,2 % | sija 288/308 |
Juuka: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut23,0 % ×1,2
- Teollisuus19,4 % ×1,6
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous10,4 % ×4,3
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus9,1 % ×0,9
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus6,2 % ×1,2
- Koulutus5,4 % ×0,7
- Kuljetus ja varastointi5,0 % ×1,0
- Rakentaminen4,5 % ×0,7
Juuka kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Juuka?
Kunnassa Juuka on 4 059 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 188 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Juuka pinta-ala?
Kunnan Juuka pinta-ala on 1 501,7 km² ja väestötiheys 3 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Juuka väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Juuka väkiluku muuttui luvusta 5 034 lukuun 4 059 (−19,4 %).
Missä Juuka sijaitsee?
Juuka sijaitsee maakunnassa Pohjois-Karjala. Leveysaste 63,242, pituusaste 29,253.
Mikä on tunnusluvun ”Ruotsinkielisten osuus” arvo kunnassa Juuka?
Kunnassa Juuka tunnusluvun ”Ruotsinkielisten osuus” arvo on 0,0 % (2025). Se on sijalla 288 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 0,3 %.
Mikä on tunnusluvun ”Työttömien osuus työvoimasta” arvo kunnassa Juuka?
Kunnassa Juuka tunnusluvun ”Työttömien osuus työvoimasta” arvo on 20,7 % (2024). Se on sijalla 2 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 10,7 %.
Mitkä ovat kunnan Juuka naapurikunnat?
Kunnan Juuka lähimmät kunnat ovat Nurmes (34 km), Lieksa (40 km), Polvijärvi (43 km), Kaavi (49 km), Rautavaara (55 km).