Rääkkylä: väkiluku ja tilastot
Rääkkylä: väkiluku on 1 830 (2025), pinta-ala 428,2 km² ja väestötiheys 4,3 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 262 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −22,1 % vuosina 2015–2025.
- 1 830 asukasta
- 428,2 km²
- 4 as./km²

Rääkkylä lukuina
Tärkeimmät tiedot
Pohjois-Karjala: 13 kunnasta Rääkkylä on väkiluvultaan sijalla 13.
Alle 15-vuotiaiden osuus: Rääkkylä 6,5 %, Pohjois-Karjala keskimäärin 12,5 %, koko maassa 14,3 %.
Työttömien osuus työvoimasta: Rääkkylä 19,5 %, Pohjois-Karjala keskimäärin 15,9 %, koko maassa 11,7 %.
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 29,4 %.
Tiesitkö?
- Pohjois-Karjala: ykkössijalla tunnusluvussa ”Vähintään 65-vuotiaiden osuus”.
- Pohjois-Karjala: ykkössijalla tunnusluvussa ”Väestön keski-ikä”.
- ”Alle 15-vuotiaiden osuus”: arvo on matalampi kuin 100 %:ssa kunnista.
- ”Työttömien osuus työvoimasta”: arvo on korkeampi kuin 99 %:ssa kunnista.
- ”Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”: arvo on matalampi kuin 98 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 59 979 jalkapallokenttää.
- 4,3 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
Rääkkylä: väestönkehitys
Rääkkylä: väkiluku oli 2 349 vuonna 2015 ja 1 830 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 2 066 |
| 2021 | 2 032 |
| 2022 | 1 960 |
| 2023 | 1 902 |
| 2024 | 1 881 |
| 2025 | 1 830 |
Rääkkylä: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Rääkkylä | Pohjois-Karjala | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 6,5 % | 12,5 % | 13,3 % | sija 307/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 49,5 % | 29,7 % | 31,4 % | sija 1/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 59,5 vuotta | 46,9 | 48,6 | sija 1/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,2 % | 0,1 % | 0,3 % | sija 160/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 3,6 % | 5,2 % | 3,4 % | sija 142/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Rääkkylä | Pohjois-Karjala | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 1 502 kpl | 100 662 | 3 258 449 | sija 240/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 9,6 % | 3,9 % | 8,4 % | sija 121/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 8,1 % | 21,7 % | 14,5 % | sija 268/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 69,1 % | 46,6 % | 64,9 % | sija 108/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 1,3 % | 32,4 % | 10,8 % | sija 284/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 29,8 % | 14,1 % | 17,1 % | sija 10/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 585,2 /1 000 as. | 146,1 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 45/308 |
Energia
| Tunnusluku | Rääkkylä | Pohjois-Karjala | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 3,8 % | 11,7 % | 3,8 % | sija 154/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 39,2 % | 47,4 % | 39,8 % | sija 168/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 2,9 % | 4,9 % | 5,5 % | sija 259/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 5,3 % | 9,4 % | 17,2 % | sija 302/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 48,8 % | 26,6 % | 28,9 % | sija 16/308 |
Talous
| Tunnusluku | Rääkkylä | Pohjois-Karjala | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 395 kpl | 17 600 | 600 547 | sija 243/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 210,0 /1 000 as. | 108,3 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 21/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 25 794 €/vuosi | 27 498 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 303/308 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Rääkkylä | Pohjois-Karjala | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 427 kpl | 59 750 | 2 423 433 | sija 276/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 19,5 % | 15,9 % | 10,7 % | sija 3/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 64,0 % | 68,0 % | 75,4 % | sija 306/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Rääkkylä | Pohjois-Karjala | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 625 /1 000 as. | 514 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 46/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Rääkkylä | Pohjois-Karjala | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 19,4 % | 18,9 % | 14,2 % | sija 13/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Rääkkylä | Pohjois-Karjala | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 18,1 % | 28,9 % | 24,2 % | sija 287/308 |
Rääkkylä: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut29,4 % ×1,5
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous27,2 % ×11,2
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta5,8 % ×0,8
- Teollisuus5,5 % ×0,4
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus4,8 % ×0,5
- Koulutus4,8 % ×0,7
- Rakentaminen4,3 % ×0,7
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus3,9 % ×0,8
Rääkkylä kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Rääkkylä?
Kunnassa Rääkkylä on 1 830 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 262 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Rääkkylä pinta-ala?
Kunnan Rääkkylä pinta-ala on 428,2 km² ja väestötiheys 4 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Rääkkylä väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Rääkkylä väkiluku muuttui luvusta 2 349 lukuun 1 830 (−22,1 %).
Missä Rääkkylä sijaitsee?
Rääkkylä sijaitsee maakunnassa Pohjois-Karjala. Leveysaste 62,312, pituusaste 29,624.
Mikä on tunnusluvun ”Alle 15-vuotiaiden osuus” arvo kunnassa Rääkkylä?
Kunnassa Rääkkylä tunnusluvun ”Alle 15-vuotiaiden osuus” arvo on 6,5 % (2025). Se on sijalla 307 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 13,3 %.
Mikä on tunnusluvun ”Työttömien osuus työvoimasta” arvo kunnassa Rääkkylä?
Kunnassa Rääkkylä tunnusluvun ”Työttömien osuus työvoimasta” arvo on 19,5 % (2024). Se on sijalla 3 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 10,7 %.
Mitkä ovat kunnan Rääkkylä naapurikunnat?
Kunnan Rääkkylä lähimmät kunnat ovat Liperi (27 km), Joensuu (33 km), Kitee (36 km), Tohmajärvi (38 km), Enonkoski (44 km).