Väestö · 2025
Väkiluvun muutos 10 vuodessa: kuntien sijoitukset
Väkiluvun muutos 10 vuodessa: Jomala on kärjessä arvolla +25,2 % ja Kannonkoski viimeisenä arvolla −22,2 %. 308 kunnan mediaani on −8,4 %.
Kärkikolmikko ja top 100
| # | Kunta | Maakunta | Väkiluvun muutos 10 vuodessa |
|---|---|---|---|
| 1 | Jomala | Ahvenanmaa | +25,2 % |
| 2 | Espoo | Uusimaa | +20,7 % |
| 3 | Sipoo | Uusimaa | +18,6 % |
| 4 | Vantaa | Uusimaa | +17,9 % |
| 5 | Tampere | Pirkanmaa | +17,0 % |
| 6 | Luoto | Pohjanmaa | +15,7 % |
| 7 | Kempele | Pohjois-Pohjanmaa | +15,4 % |
| 8 | Järvenpää | Uusimaa | +14,8 % |
| 9 | Pirkkala | Pirkanmaa | +13,0 % |
| 10 | Turku | Varsinais-Suomi | +12,8 % |
| 11 | Kaarina | Varsinais-Suomi | +12,5 % |
| 12 | Kangasala | Pirkanmaa | +12,3 % |
| 13 | Lempäälä | Pirkanmaa | +11,1 % |
| 14 | Helsinki | Uusimaa | +10,5 % |
| 14 | Tuusula | Uusimaa | +10,5 % |
| 16 | Nokia | Pirkanmaa | +10,3 % |
| 17 | Kerava | Uusimaa | +9,8 % |
| 18 | Oulu | Pohjois-Pohjanmaa | +9,5 % |
| 19 | Seinäjoki | Etelä-Pohjanmaa | +9,3 % |
| 20 | Jyväskylä | Keski-Suomi | +9,1 % |
| 21 | Kauniainen | Uusimaa | +8,8 % |
| 22 | Kittilä | Lappi | +8,7 % |
| 22 | Muurame | Keski-Suomi | +8,7 % |
| 24 | Kustavi | Varsinais-Suomi | +8,6 % |
| 25 | Kuopio | Pohjois-Savo | +8,3 % |
| 26 | Nurmijärvi | Uusimaa | +8,2 % |
| 27 | Kirkkonummi | Uusimaa | +8,0 % |
| 28 | Lieto | Varsinais-Suomi | +7,6 % |
| 29 | Naantali | Varsinais-Suomi | +7,5 % |
| 30 | Lemland | Ahvenanmaa | +7,4 % |
| 31 | Raisio | Varsinais-Suomi | +7,2 % |
| 32 | Hammarland | Ahvenanmaa | +7,0 % |
| 32 | Rovaniemi | Lappi | +7,0 % |
| 34 | Inari | Lappi | +6,5 % |
| 35 | Paimio | Varsinais-Suomi | +6,3 % |
| 36 | Pyhäntä | Pohjois-Pohjanmaa | +5,7 % |
| 37 | Vårdö | Ahvenanmaa | +5,4 % |
| 38 | Vaasa | Pohjanmaa | +5,3 % |
| 39 | Joensuu | Pohjois-Karjala | +4,8 % |
| 40 | Taivassalo | Varsinais-Suomi | +4,5 % |
| 41 | Rusko | Varsinais-Suomi | +4,4 % |
| 42 | Maarianhamina - Mariehamn | Ahvenanmaa | +4,3 % |
| 43 | Finström | Ahvenanmaa | +4,1 % |
| 44 | Kolari | Lappi | +4,0 % |
| 45 | Porvoo | Uusimaa | +3,9 % |
| 46 | Eckerö | Ahvenanmaa | +2,8 % |
| 46 | Ylöjärvi | Pirkanmaa | +2,8 % |
| 48 | Lahti | Päijät-Häme | +2,6 % |
| 49 | Mustasaari | Pohjanmaa | +2,5 % |
| 50 | Geta | Ahvenanmaa | +2,4 % |
| 51 | Ilmajoki | Etelä-Pohjanmaa | +2,0 % |
| 51 | Sottunga | Ahvenanmaa | +2,0 % |
| 53 | Liminka | Pohjois-Pohjanmaa | +1,8 % |
| 54 | Kokkola | Keski-Pohjanmaa | +1,6 % |
| 54 | Kontiolahti | Pohjois-Karjala | +1,6 % |
| 54 | Närpiö | Pohjanmaa | +1,6 % |
| 54 | Ylivieska | Pohjois-Pohjanmaa | +1,6 % |
| 58 | Pedersören kunta | Pohjanmaa | +1,4 % |
| 59 | Hyvinkää | Uusimaa | +1,2 % |
| 60 | Pietarsaari | Pohjanmaa | +1,1 % |
| 61 | Ii | Pohjois-Pohjanmaa | +1,0 % |
| 61 | Vesilahti | Pirkanmaa | +1,0 % |
| 63 | Hämeenlinna | Kanta-Häme | +0,9 % |
| 63 | Mäntsälä | Uusimaa | +0,9 % |
| 65 | Lappeenranta | Etelä-Karjala | +0,5 % |
| 66 | Siuntio | Uusimaa | +0,2 % |
| 67 | Vihti | Uusimaa | −0,2 % |
| 68 | Laukaa | Keski-Suomi | −0,3 % |
| 69 | Uurainen | Keski-Suomi | −0,4 % |
| 70 | Vehmaa | Varsinais-Suomi | −0,6 % |
| 71 | Masku | Varsinais-Suomi | −1,0 % |
| 72 | Aura | Varsinais-Suomi | −1,2 % |
| 73 | Sund | Ahvenanmaa | −1,3 % |
| 74 | Laitila | Varsinais-Suomi | −1,4 % |
| 75 | Muonio | Lappi | −1,5 % |
| 75 | Saltvik | Ahvenanmaa | −1,5 % |
| 77 | Siilinjärvi | Pohjois-Savo | −2,0 % |
| 78 | Sauvo | Varsinais-Suomi | −2,1 % |
| 79 | Uusikaarlepyy | Pohjanmaa | −2,3 % |
| 80 | Riihimäki | Kanta-Häme | −2,4 % |
| 81 | Rauma | Satakunta | −2,6 % |
| 82 | Inkoo | Uusimaa | −2,7 % |
| 82 | Pelkosenniemi | Lappi | −2,7 % |
| 82 | Valkeakoski | Pirkanmaa | −2,7 % |
| 85 | Lumijoki | Pohjois-Pohjanmaa | −2,8 % |
| 85 | Maalahti | Pohjanmaa | −2,8 % |
| 85 | Pori | Satakunta | −2,8 % |
| 88 | Kaskinen | Pohjanmaa | −2,9 % |
| 88 | Liperi | Pohjois-Karjala | −2,9 % |
| 90 | Kajaani | Kainuu | −3,3 % |
| 90 | Muhos | Pohjois-Pohjanmaa | −3,3 % |
| 92 | Sotkamo | Kainuu | −3,4 % |
| 93 | Akaa | Pirkanmaa | −3,6 % |
| 94 | Kalajoki | Pohjois-Pohjanmaa | −3,7 % |
| 95 | Hämeenkyrö | Pirkanmaa | −3,9 % |
| 96 | Eurajoki | Satakunta | −4,0 % |
| 96 | Nousiainen | Varsinais-Suomi | −4,0 % |
| 96 | Pornainen | Uusimaa | −4,0 % |
| 99 | Hattula | Kanta-Häme | −4,1 % |
| 99 | Lohja | Uusimaa | −4,1 % |
Listan häntäpää
| # | Kunta | Maakunta | Väkiluvun muutos 10 vuodessa |
|---|---|---|---|
| 294 | Multia | Keski-Suomi | −18,9 % |
| 295 | Parikkala | Etelä-Karjala | −19,1 % |
| 296 | Heinävesi | Pohjois-Karjala | −19,2 % |
| 296 | Keitele | Pohjois-Savo | −19,2 % |
| 298 | Juuka | Pohjois-Karjala | −19,4 % |
| 299 | Hartola | Päijät-Häme | −19,5 % |
| 299 | Ilomantsi | Pohjois-Karjala | −19,5 % |
| 299 | Rautavaara | Pohjois-Savo | −19,5 % |
| 299 | Siikainen | Satakunta | −19,5 % |
| 303 | Miehikkälä | Kymenlaakso | −20,2 % |
| 304 | Kaavi | Pohjois-Savo | −20,3 % |
| 304 | Soini | Etelä-Pohjanmaa | −20,3 % |
| 306 | Halsua | Keski-Pohjanmaa | −20,4 % |
| 307 | Rääkkylä | Pohjois-Karjala | −22,1 % |
| 308 | Kannonkoski | Keski-Suomi | −22,2 % |
Maakuntien vertailu
Suhdeluvuissa väkiluvulla painotetut keskiarvot, lukumäärissä summat.
- Uusimaa+11,1 %
- Pirkanmaa+8,0 %
- Ahvenanmaa+6,4 %
- Varsinais-Suomi+4,9 %
- Pohjois-Pohjanmaa+1,9 %
- Pohjanmaa+1,5 %
- Keski-Suomi+0,1 %
- Päijät-Häme−1,9 %
- Pohjois-Savo−1,9 %
- Keski-Pohjanmaa−2,2 %
- Lappi−2,6 %
- Kanta-Häme−3,3 %
- Etelä-Pohjanmaa−4,0 %
- Pohjois-Karjala−4,1 %
- Etelä-Karjala−5,3 %
- Satakunta−5,8 %
- Kainuu−8,1 %
- Kymenlaakso−9,1 %
- Etelä-Savo−9,5 %
Muut saman aiheen sijoitukset
Usein kysytyt kysymykset
Mikä kunta on kärjessä tunnusluvussa ”Väkiluvun muutos 10 vuodessa”?
Tunnusluvussa ”Väkiluvun muutos 10 vuodessa” kärjessä on Jomala arvolla +25,2 %.
Mikä on tunnusluvun ”Väkiluvun muutos 10 vuodessa” mediaani?
Vertailun 308 kunnan mediaani on −8,4 %.