Maakunta
Etelä-Savo: kunnat lukuina
Etelä-Savo (maakunta) käsittää 11 kuntaa. Asukkaita on 128 144, pinta-ala 12 668 km² ja väestötiheys 10 asukasta/km². Väkiluvun muutos: −9,5 % vuosina 2015–2025.
- 128 144 asukasta
- 11 kunnat
- 12 668 km²
- 10 as./km²

Kartta ja ennätykset: Etelä-Savo
Väkiluvun muutos 10 vuodessa
Etelä-Savo: kaikki kunnat
Lajittele taulukko napsauttamalla sarakkeen otsikkoa.
| Kunta | Väkiluku | Väkiluvun muutos 10 vuodessa | Väestötiheys | Pinta-ala | Alle 15-vuotiaiden osuus | Vähintään 65-vuotiaiden osuus |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mikkeli | 51 551 | −5,7 % | 20,2 as./km² | 2 548 | 12,8 % | 29,5 % |
| Savonlinna | 31 008 | −12,7 % | 13,9 as./km² | 2 238 | 9,9 % | 36,2 % |
| Pieksämäki | 17 124 | −8,9 % | 10,9 as./km² | 1 569 | 11,3 % | 36,0 % |
| Mäntyharju | 7 034 | −11,8 % | 5,2 as./km² | 1 356 | 10,2 % | 40,8 % |
| Juva | 5 569 | −15,0 % | 4,8 as./km² | 1 164 | 10,6 % | 40,2 % |
| Kangasniemi | 4 952 | −12,0 % | 4,6 as./km² | 1 069 | 10,5 % | 40,0 % |
| Rantasalmi | 3 219 | −13,8 % | 5,8 as./km² | 559,7 | 10,9 % | 38,6 % |
| Sulkava | 2 310 | −15,2 % | 4,0 as./km² | 584,5 | 9,2 % | 43,7 % |
| Puumala | 2 081 | −7,9 % | 2,6 as./km² | 794,1 | 6,7 % | 48,3 % |
| Hirvensalmi | 2 023 | −11,7 % | 4,3 as./km² | 465,2 | 9,8 % | 42,0 % |
| Enonkoski | 1 273 | −13,6 % | 4,0 as./km² | 320,4 | 11,8 % | 40,4 % |
Etelä-Savo verrattuna koko maahan
Suhdeluvuissa väkiluvulla painotetut keskiarvot, lukumäärissä summat.
| Tunnusluku | Etelä-Savo | Suomi |
|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus | 11,3 % | 14,3 % |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus | 34,6 % | 23,8 % |
| Väestön keski-ikä | 50,3 vuotta | 44,1 vuotta |
| Ruotsinkielisten osuus | 0,2 % | 5,0 % |
| Ulkomaan kansalaisten osuus | 4,9 % | 7,7 % |
| Asuntoja yhteensä | 83 591 kpl | 3 258 449 kpl |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus | 5,5 % | 6,9 % |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus | 12,3 % | 27,0 % |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus | 44,5 % | 35,9 % |
| Kerrostaloasuntojen osuus | 35,9 % | 48,5 % |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus | 17,0 % | 11,8 % |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti | 344,8 /1 000 as. | 85,9 /1 000 as. |
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus | 10,4 % | 21,1 % |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus | 40,4 % | 39,4 % |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus | 6,0 % | 9,3 % |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus | 12,4 % | 17,0 % |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus | 30,8 % | 12,7 % |
| Yritysten toimipaikat | 16 874 kpl | 600 547 kpl |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti | 130,3 /1 000 as. | 106,4 /1 000 as. |
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) | 48 464 kpl | 2 423 433 kpl |
| Työttömien osuus työvoimasta | 12,8 % | 11,7 % |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) | 72,5 % | 73,7 % |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani | 28 551 €/vuosi | 30 788 €/vuosi |
| Pienituloisuusaste | 16,0 % | 14,2 % |
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) | 27,9 % | 34,2 % |
| Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti | 67,2 /1 000 as. | 38,9 /1 000 as. |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta | 1 085 €/m² | 2 317 €/m² |
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti | 537 /1 000 as. | 480 /1 000 as. |
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta kuntaa on maakunnassa Etelä-Savo?
Maakunnassa Etelä-Savo on 11 kuntaa. Väkirikkain on Mikkeli, jossa on 51 551 asukasta.
Mikä on maakunnan Etelä-Savo väkiluku?
Maakunnassa Etelä-Savo on 128 144 asukasta (2025) eli 10 asukasta/km².
Mikä maakunnan Etelä-Savo kunta kasvaa eniten?
Kunnassa Mikkeli väkiluku on kasvanut maakunnan Etelä-Savo kunnista eniten 10 vuodessa: −5,7 %.