Maakunta

Kanta-Häme: kunnat lukuina

Kanta-Häme (maakunta) käsittää 11 kuntaa. Asukkaita on 168 957, pinta-ala 5 200 km² ja väestötiheys 32 asukasta/km². Väkiluvun muutos: −3,3 % vuosina 2015–2025.

  • 168 957 asukasta
  • 11 kunnat
  • 5 200 km²
  • 32 as./km²
Kanta-Häme
Kuva : Janne Räkköläinen from Hämeenlinna, Finland, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons

Kartta ja ennätykset: Kanta-Häme

Kanta-Häme: kaikki kunnat

Lajittele taulukko napsauttamalla sarakkeen otsikkoa.

KuntaVäkilukuVäkiluvun muutos 10 vuodessaVäestötiheysPinta-alaAlle 15-vuotiaiden osuusVähintään 65-vuotiaiden osuus
Hämeenlinna68 614+0,9 %38,4 as./km²1 78613,3 %27,7 %
Riihimäki28 555−2,4 %236,0 as./km²121,013,3 %25,4 %
Forssa16 307−6,4 %65,5 as./km²248,910,9 %34,0 %
Janakkala15 867−5,9 %29,0 as./km²547,514,8 %26,6 %
Hattula9 346−4,1 %26,1 as./km²357,815,4 %25,9 %
Hausjärvi7 862−9,9 %20,2 as./km²389,514,6 %25,9 %
Loppi7 574−7,4 %12,7 as./km²597,913,9 %28,0 %
Tammela5 777−8,0 %9,0 as./km²640,612,6 %31,2 %
Jokioinen4 795−11,6 %26,6 as./km²180,413,3 %30,9 %
Ypäjä2 186−9,3 %12,0 as./km²182,810,7 %31,6 %
Humppila2 074−13,1 %14,0 as./km²148,011,5 %33,6 %

Kanta-Häme verrattuna koko maahan

Suhdeluvuissa väkiluvulla painotetut keskiarvot, lukumäärissä summat.

TunnuslukuKanta-HämeSuomi
Alle 15-vuotiaiden osuus13,3 %14,3 %
Vähintään 65-vuotiaiden osuus28,0 %23,8 %
Väestön keski-ikä46,8 vuotta44,1 vuotta
Ruotsinkielisten osuus0,4 %5,0 %
Ulkomaan kansalaisten osuus5,0 %7,7 %
Asuntoja yhteensä98 711 kpl3 258 449 kpl
Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus7,6 %6,9 %
Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus20,2 %27,0 %
Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus44,0 %35,9 %
Kerrostaloasuntojen osuus38,7 %48,5 %
Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus11,8 %11,8 %
Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti124,5 /1 000 as.85,9 /1 000 as.
Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus8,9 %21,1 %
Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus48,6 %39,4 %
Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus6,3 %9,3 %
Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus19,0 %17,0 %
Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus16,6 %12,7 %
Yritysten toimipaikat17 308 kpl600 547 kpl
Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti102,1 /1 000 as.106,4 /1 000 as.
Alueella työssäkäyvät (työpaikat)63 916 kpl2 423 433 kpl
Työttömien osuus työvoimasta10,9 %11,7 %
Työllisyysaste (20–64-vuotiaat)75,1 %73,7 %
Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani30 321 €/vuosi30 788 €/vuosi
Pienituloisuusaste13,2 %14,2 %
Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet)30,0 %34,2 %
Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti21,4 /1 000 as.38,9 /1 000 as.
Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta1 469 €/m²2 317 €/m²
Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti541 /1 000 as.480 /1 000 as.

Usein kysytyt kysymykset

Kuinka monta kuntaa on maakunnassa Kanta-Häme?

Maakunnassa Kanta-Häme on 11 kuntaa. Väkirikkain on Hämeenlinna, jossa on 68 614 asukasta.

Mikä on maakunnan Kanta-Häme väkiluku?

Maakunnassa Kanta-Häme on 168 957 asukasta (2025) eli 32 asukasta/km².

Mikä maakunnan Kanta-Häme kunta kasvaa eniten?

Kunnassa Hämeenlinna väkiluku on kasvanut maakunnan Kanta-Häme kunnista eniten 10 vuodessa: +0,9 %.

Muut maakunnat