Maakunta
Päijät-Häme: kunnat lukuina
Päijät-Häme (maakunta) käsittää 10 kuntaa. Asukkaita on 204 522, pinta-ala 5 716 km² ja väestötiheys 36 asukasta/km². Väkiluvun muutos: −1,9 % vuosina 2015–2025.
- 204 522 asukasta
- 10 kunnat
- 5 716 km²
- 36 as./km²

Kartta ja ennätykset: Päijät-Häme
Väkiluvun muutos 10 vuodessa
Päijät-Häme: kaikki kunnat
Lajittele taulukko napsauttamalla sarakkeen otsikkoa.
| Kunta | Väkiluku | Väkiluvun muutos 10 vuodessa | Väestötiheys | Pinta-ala | Alle 15-vuotiaiden osuus | Vähintään 65-vuotiaiden osuus |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lahti | 121 832 | +2,6 % | 265,1 as./km² | 459,6 | 13,1 % | 25,9 % |
| Hollola | 22 775 | −4,8 % | 34,9 as./km² | 652,0 | 15,4 % | 27,8 % |
| Heinola | 17 694 | −9,6 % | 26,2 as./km² | 676,0 | 9,6 % | 38,9 % |
| Orimattila | 15 575 | −4,6 % | 19,8 as./km² | 785,4 | 15,0 % | 27,8 % |
| Asikkala | 7 841 | −5,4 % | 13,9 as./km² | 563,5 | 11,8 % | 36,0 % |
| Iitti | 6 329 | −8,4 % | 10,7 as./km² | 589,9 | 12,8 % | 34,7 % |
| Kärkölä | 4 052 | −12,0 % | 15,8 as./km² | 256,7 | 11,6 % | 30,7 % |
| Sysmä | 3 367 | −16,7 % | 5,0 as./km² | 666,8 | 7,2 % | 47,4 % |
| Padasjoki | 2 656 | −15,5 % | 5,1 as./km² | 523,1 | 8,5 % | 44,6 % |
| Hartola | 2 401 | −19,5 % | 4,4 as./km² | 543,0 | 9,1 % | 45,7 % |
Päijät-Häme verrattuna koko maahan
Suhdeluvuissa väkiluvulla painotetut keskiarvot, lukumäärissä summat.
| Tunnusluku | Päijät-Häme | Suomi |
|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus | 12,9 % | 14,3 % |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus | 29,0 % | 23,8 % |
| Väestön keski-ikä | 47,2 vuotta | 44,1 vuotta |
| Ruotsinkielisten osuus | 0,4 % | 5,0 % |
| Ulkomaan kansalaisten osuus | 5,6 % | 7,7 % |
| Asuntoja yhteensä | 124 266 kpl | 3 258 449 kpl |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus | 4,9 % | 6,9 % |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus | 20,5 % | 27,0 % |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus | 34,9 % | 35,9 % |
| Kerrostaloasuntojen osuus | 51,0 % | 48,5 % |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus | 11,8 % | 11,8 % |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti | 110,6 /1 000 as. | 85,9 /1 000 as. |
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus | 26,0 % | 21,1 % |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus | 39,5 % | 39,4 % |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus | 5,6 % | 9,3 % |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus | 14,9 % | 17,0 % |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus | 13,9 % | 12,7 % |
| Yritysten toimipaikat | 20 245 kpl | 600 547 kpl |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti | 98,8 /1 000 as. | 106,4 /1 000 as. |
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) | 75 266 kpl | 2 423 433 kpl |
| Työttömien osuus työvoimasta | 14,6 % | 11,7 % |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) | 71,2 % | 73,7 % |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani | 28 879 €/vuosi | 30 788 €/vuosi |
| Pienituloisuusaste | 16,1 % | 14,2 % |
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) | 29,0 % | 34,2 % |
| Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti | 33,1 /1 000 as. | 38,9 /1 000 as. |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta | 1 439 €/m² | 2 317 €/m² |
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti | 494 /1 000 as. | 480 /1 000 as. |
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta kuntaa on maakunnassa Päijät-Häme?
Maakunnassa Päijät-Häme on 10 kuntaa. Väkirikkain on Lahti, jossa on 121 832 asukasta.
Mikä on maakunnan Päijät-Häme väkiluku?
Maakunnassa Päijät-Häme on 204 522 asukasta (2025) eli 36 asukasta/km².
Mikä maakunnan Päijät-Häme kunta kasvaa eniten?
Kunnassa Lahti väkiluku on kasvanut maakunnan Päijät-Häme kunnista eniten 10 vuodessa: +2,6 %.