Maakunta
Satakunta: kunnat lukuina
Satakunta (maakunta) käsittää 16 kuntaa. Asukkaita on 210 112, pinta-ala 7 824 km² ja väestötiheys 27 asukasta/km². Väkiluvun muutos: −5,8 % vuosina 2015–2025.
- 210 112 asukasta
- 16 kunnat
- 7 824 km²
- 27 as./km²

Kartta ja ennätykset: Satakunta
Väkiluvun muutos 10 vuodessa
Satakunta: kaikki kunnat
Lajittele taulukko napsauttamalla sarakkeen otsikkoa.
| Kunta | Väkiluku | Väkiluvun muutos 10 vuodessa | Väestötiheys | Pinta-ala | Alle 15-vuotiaiden osuus | Vähintään 65-vuotiaiden osuus |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pori | 83 010 | −2,8 % | 71,8 as./km² | 1 157 | 13,0 % | 27,3 % |
| Rauma | 38 773 | −2,6 % | 78,1 as./km² | 496,4 | 12,9 % | 27,5 % |
| Kankaanpää | 12 508 | −7,8 % | 12,2 as./km² | 1 021 | 13,3 % | 32,0 % |
| Ulvila | 12 339 | −7,6 % | 30,8 as./km² | 400,8 | 15,4 % | 28,2 % |
| Eura | 11 005 | −9,3 % | 19,0 as./km² | 578,9 | 13,6 % | 30,5 % |
| Huittinen | 9 546 | −8,9 % | 17,9 as./km² | 532,6 | 12,8 % | 32,1 % |
| Eurajoki | 8 920 | −4,0 % | 17,3 as./km² | 515,0 | 14,6 % | 28,3 % |
| Kokemäki | 6 583 | −13,3 % | 13,7 as./km² | 480,7 | 11,5 % | 33,4 % |
| Harjavalta | 6 565 | −10,0 % | 53,2 as./km² | 123,5 | 12,8 % | 34,0 % |
| Säkylä | 6 221 | −12,0 % | 15,3 as./km² | 406,9 | 11,4 % | 34,2 % |
| Nakkila | 4 890 | −13,5 % | 26,7 as./km² | 182,9 | 12,6 % | 31,1 % |
| Merikarvia | 2 834 | −11,0 % | 6,3 as./km² | 446,3 | 14,3 % | 37,5 % |
| Karvia | 2 133 | −13,8 % | 4,2 as./km² | 502,2 | 11,9 % | 37,2 % |
| Pomarkku | 1 893 | −15,5 % | 6,3 as./km² | 301,5 | 13,1 % | 36,0 % |
| Jämijärvi | 1 663 | −14,6 % | 7,7 as./km² | 215,1 | 14,0 % | 32,8 % |
| Siikainen | 1 229 | −19,5 % | 2,7 as./km² | 463,3 | 10,1 % | 41,3 % |
Satakunta verrattuna koko maahan
Suhdeluvuissa väkiluvulla painotetut keskiarvot, lukumäärissä summat.
| Tunnusluku | Satakunta | Suomi |
|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus | 13,1 % | 14,3 % |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus | 29,2 % | 23,8 % |
| Väestön keski-ikä | 47,3 vuotta | 44,1 vuotta |
| Ruotsinkielisten osuus | 0,4 % | 5,0 % |
| Ulkomaan kansalaisten osuus | 5,1 % | 7,7 % |
| Asuntoja yhteensä | 128 774 kpl | 3 258 449 kpl |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus | 9,3 % | 6,9 % |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus | 14,9 % | 27,0 % |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus | 49,9 % | 35,9 % |
| Kerrostaloasuntojen osuus | 32,9 % | 48,5 % |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus | 14,7 % | 11,8 % |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti | 90,4 /1 000 as. | 85,9 /1 000 as. |
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus | 6,5 % | 21,1 % |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus | 43,8 % | 39,4 % |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus | 4,4 % | 9,3 % |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus | 27,1 % | 17,0 % |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus | 17,3 % | 12,7 % |
| Yritysten toimipaikat | 23 686 kpl | 600 547 kpl |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti | 112,1 /1 000 as. | 106,4 /1 000 as. |
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) | 85 277 kpl | 2 423 433 kpl |
| Työttömien osuus työvoimasta | 11,5 % | 11,7 % |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) | 74,4 % | 73,7 % |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani | 29 420 €/vuosi | 30 788 €/vuosi |
| Pienituloisuusaste | 14,6 % | 14,2 % |
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) | 27,7 % | 34,2 % |
| Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti | 22,1 /1 000 as. | 38,9 /1 000 as. |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta | 1 171 €/m² | 2 317 €/m² |
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti | 565 /1 000 as. | 480 /1 000 as. |
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta kuntaa on maakunnassa Satakunta?
Maakunnassa Satakunta on 16 kuntaa. Väkirikkain on Pori, jossa on 83 010 asukasta.
Mikä on maakunnan Satakunta väkiluku?
Maakunnassa Satakunta on 210 112 asukasta (2025) eli 27 asukasta/km².
Mikä maakunnan Satakunta kunta kasvaa eniten?
Kunnassa Rauma väkiluku on kasvanut maakunnan Satakunta kunnista eniten 10 vuodessa: −2,6 %.