Pyhtää: väkiluku ja tilastot
Pyhtää: väkiluku on 5 016 (2025), pinta-ala 324,6 km² ja väestötiheys 15,5 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 164 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −5,7 % vuosina 2015–2025.
- 5 016 asukasta
- 324,6 km²
- 16 as./km²

Pyhtää lukuina
Tärkeimmät tiedot
Kymenlaakso: 6 kunnasta Pyhtää on väkiluvultaan sijalla 4.
Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus: Pyhtää 0,5 %, Kymenlaakso keskimäärin 12,1 %, koko maassa 21,1 %.
Pienituloisuusaste: Pyhtää 8,2 %, Kymenlaakso keskimäärin 15,5 %, koko maassa 14,2 %.
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 28,6 %.
Tiesitkö?
- Kymenlaakso: ykkössijalla tunnusluvussa ”Väkiluvun muutos 10 vuodessa”.
- Kymenlaakso: ykkössijalla tunnusluvussa ”Alle 15-vuotiaiden osuus”.
- ”Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”: arvo on matalampi kuin 93 %:ssa kunnista.
- ”Pienituloisuusaste”: arvo on matalampi kuin 92 %:ssa kunnista.
- ”Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti”: arvo on korkeampi kuin 91 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 45 466 jalkapallokenttää.
- Lähin kunta on Loviisa, 18,4 km:n päässä.
Pyhtää: väestönkehitys
Pyhtää: väkiluku oli 5 321 vuonna 2015 ja 5 016 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 5 125 |
| 2021 | 5 119 |
| 2022 | 5 117 |
| 2023 | 5 065 |
| 2024 | 5 001 |
| 2025 | 5 016 |
Pyhtää: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Pyhtää | Kymenlaakso | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 14,5 % | 11,6 % | 13,3 % | sija 109/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 28,7 % | 31,0 % | 31,4 % | sija 193/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 47,6 vuotta | 48,8 | 48,6 | sija 181/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 6,5 % | 0,7 % | 0,3 % | sija 44/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 2,8 % | 5,2 % | 3,4 % | sija 189/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Pyhtää | Kymenlaakso | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 2 763 kpl | 97 135 | 3 258 449 | sija 176/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 12,1 % | 8,7 % | 8,4 % | sija 81/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 18,4 % | 11,2 % | 14,5 % | sija 113/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 75,1 % | 43,3 % | 64,9 % | sija 44/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 5,9 % | 40,9 % | 10,8 % | sija 208/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 14,9 % | 13,0 % | 17,1 % | sija 195/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 365,4 /1 000 as. | 97,0 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 96/308 |
Energia
| Tunnusluku | Pyhtää | Kymenlaakso | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 0,5 % | 12,1 % | 3,8 % | sija 285/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 46,7 % | 39,5 % | 39,8 % | sija 63/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 5,6 % | 7,5 % | 5,5 % | sija 150/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 25,3 % | 25,7 % | 17,2 % | sija 49/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 21,1 % | 14,6 % | 28,9 % | sija 208/308 |
Talous
| Tunnusluku | Pyhtää | Kymenlaakso | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 587 kpl | 14 497 | 600 547 | sija 195/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 117,4 /1 000 as. | 92,0 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 217/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 32 369 €/vuosi | 29 343 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 46/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 1 272 €/m² | 1 135 €/m² | 1 110 €/m² | sija 86/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Pyhtää | Kymenlaakso | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 970 kpl | 58 589 | 2 423 433 | sija 206/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 11,3 % | 14,7 % | 10,7 % | sija 130/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 77,0 % | 70,2 % | 75,4 % | sija 129/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Pyhtää | Kymenlaakso | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 645 /1 000 as. | 552 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 28/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Pyhtää | Kymenlaakso | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 8,2 % | 15,5 % | 14,2 % | sija 281/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Pyhtää | Kymenlaakso | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 29,9 % | 27,9 % | 24,2 % | sija 69/308 |
Pyhtää: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut28,6 % ×1,5
- Teollisuus14,5 % ×1,2
- Rakentaminen10,6 % ×1,6
- Koulutus8,4 % ×1,1
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous5,6 % ×2,3
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta4,8 % ×0,8
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus4,7 % ×0,4
- Kuljetus ja varastointi4,7 % ×0,9
Pyhtää kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Pyhtää?
Kunnassa Pyhtää on 5 016 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 164 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Pyhtää pinta-ala?
Kunnan Pyhtää pinta-ala on 324,6 km² ja väestötiheys 16 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Pyhtää väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Pyhtää väkiluku muuttui luvusta 5 321 lukuun 5 016 (−5,7 %).
Missä Pyhtää sijaitsee?
Pyhtää sijaitsee maakunnassa Kymenlaakso. Leveysaste 60,500, pituusaste 26,550.
Mikä on tunnusluvun ”Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Pyhtää?
Kunnassa Pyhtää tunnusluvun ”Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo on 0,5 % (2025). Se on sijalla 285 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 3,8 %.
Mikä on tunnusluvun ”Pienituloisuusaste” arvo kunnassa Pyhtää?
Kunnassa Pyhtää tunnusluvun ”Pienituloisuusaste” arvo on 8,2 % (2024). Se on sijalla 281 307 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 14,2 %.
Mitkä ovat kunnan Pyhtää naapurikunnat?
Kunnan Pyhtää lähimmät kunnat ovat Loviisa (18 km), Kotka (22 km), Lapinjärvi (24 km), Hamina (36 km), Kouvola (42 km).