Miehikkälä: väkiluku ja tilastot
Miehikkälä: väkiluku on 1 664 (2025), pinta-ala 422,6 km² ja väestötiheys 3,9 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 273 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −20,2 % vuosina 2015–2025.
- 1 664 asukasta
- 422,6 km²
- 4 as./km²

Miehikkälä lukuina
Tärkeimmät tiedot
Kymenlaakso: 6 kunnasta Miehikkälä on väkiluvultaan sijalla 6.
Pienituloisuusaste: Miehikkälä 21,5 %, Kymenlaakso keskimäärin 15,5 %, koko maassa 14,2 %.
Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus: Miehikkälä 0,4 %, Kymenlaakso keskimäärin 12,1 %, koko maassa 21,1 %.
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 28,3 %.
Tiesitkö?
- Kymenlaakso: ykkössijalla tunnusluvussa ”Vähintään 65-vuotiaiden osuus”.
- Kymenlaakso: ykkössijalla tunnusluvussa ”Väestön keski-ikä”.
- ”Pienituloisuusaste”: arvo on korkeampi kuin 100 %:ssa kunnista.
- ”Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”: arvo on matalampi kuin 96 %:ssa kunnista.
- ”Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet)”: arvo on matalampi kuin 96 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 59 195 jalkapallokenttää.
- 4,8 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
Miehikkälä: väestönkehitys
Miehikkälä: väkiluku oli 2 085 vuonna 2015 ja 1 664 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 1 868 |
| 2021 | 1 835 |
| 2022 | 1 791 |
| 2023 | 1 752 |
| 2024 | 1 703 |
| 2025 | 1 664 |
Miehikkälä: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Miehikkälä | Kymenlaakso | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 8,7 % | 11,6 % | 13,3 % | sija 288/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 40,2 % | 31,0 % | 31,4 % | sija 49/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 55,0 vuotta | 48,8 | 48,6 | sija 29/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,2 % | 0,7 % | 0,3 % | sija 160/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 4,2 % | 5,2 % | 3,4 % | sija 114/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Miehikkälä | Kymenlaakso | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 1 188 kpl | 97 135 | 3 258 449 | sija 260/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 14,0 % | 8,7 % | 8,4 % | sija 56/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 8,3 % | 11,2 % | 14,5 % | sija 266/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 76,7 % | 43,3 % | 64,9 % | sija 34/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 3,1 % | 40,9 % | 10,8 % | sija 247/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 25,6 % | 13,0 % | 17,1 % | sija 35/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 423,7 /1 000 as. | 97,0 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 77/308 |
Energia
| Tunnusluku | Miehikkälä | Kymenlaakso | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 0,4 % | 12,1 % | 3,8 % | sija 289/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 42,3 % | 39,5 % | 39,8 % | sija 121/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 1,9 % | 7,5 % | 5,5 % | sija 293/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 13,8 % | 25,7 % | 17,2 % | sija 212/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 40,8 % | 14,6 % | 28,9 % | sija 64/308 |
Talous
| Tunnusluku | Miehikkälä | Kymenlaakso | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 367 kpl | 14 497 | 600 547 | sija 253/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 215,5 /1 000 as. | 92,0 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 17/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 28 257 €/vuosi | 29 343 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 203/308 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Miehikkälä | Kymenlaakso | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 445 kpl | 58 589 | 2 423 433 | sija 275/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 13,1 % | 14,7 % | 10,7 % | sija 63/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 72,0 % | 70,2 % | 75,4 % | sija 240/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Miehikkälä | Kymenlaakso | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 663 /1 000 as. | 552 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 19/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Miehikkälä | Kymenlaakso | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 21,5 % | 15,5 % | 14,2 % | sija 2/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Miehikkälä | Kymenlaakso | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 17,3 % | 27,9 % | 24,2 % | sija 295/308 |
Miehikkälä: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut28,3 % ×1,5
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous21,5 % ×8,8
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta12,7 % ×1,7
- Kuljetus ja varastointi10,2 % ×2,0
- Rakentaminen5,4 % ×0,8
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus5,0 % ×1,0
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus3,8 % ×0,4
- Muu palvelutoiminta3,4 % ×1,3
Miehikkälä kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Miehikkälä?
Kunnassa Miehikkälä on 1 664 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 273 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Miehikkälä pinta-ala?
Kunnan Miehikkälä pinta-ala on 422,6 km² ja väestötiheys 4 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Miehikkälä väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Miehikkälä väkiluku muuttui luvusta 2 085 lukuun 1 664 (−20,2 %).
Missä Miehikkälä sijaitsee?
Miehikkälä sijaitsee maakunnassa Kymenlaakso. Leveysaste 60,671, pituusaste 27,700.
Mikä on tunnusluvun ”Pienituloisuusaste” arvo kunnassa Miehikkälä?
Kunnassa Miehikkälä tunnusluvun ”Pienituloisuusaste” arvo on 21,5 % (2024). Se on sijalla 2 307 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 14,2 %.
Mikä on tunnusluvun ”Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Miehikkälä?
Kunnassa Miehikkälä tunnusluvun ”Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo on 0,4 % (2025). Se on sijalla 289 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 3,8 %.
Mitkä ovat kunnan Miehikkälä naapurikunnat?
Kunnan Miehikkälä lähimmät kunnat ovat Virolahti (9,7 km), Luumäki (28 km), Hamina (30 km), Lemi (44 km), Kotka (47 km).