Hartola: väkiluku ja tilastot
Hartola: väkiluku on 2 401 (2025), pinta-ala 543,0 km² ja väestötiheys 4,4 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 236 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −19,5 % vuosina 2015–2025.
- 2 401 asukasta
- 543,0 km²
- 4 as./km²
- 110 m

Hartola lukuina
Tärkeimmät tiedot
Päijät-Häme: 10 kunnasta Hartola on väkiluvultaan sijalla 10.
Vähintään 65-vuotiaiden osuus: Hartola 45,7 %, Päijät-Häme keskimäärin 29,0 %, koko maassa 23,8 %.
Pienituloisuusaste: Hartola 20,1 %, Päijät-Häme keskimäärin 16,1 %, koko maassa 14,2 %.
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 19,4 %.
Tiesitkö?
- Päijät-Häme: ykkössijalla tunnusluvussa ”Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus”.
- Päijät-Häme: ykkössijalla tunnusluvussa ”Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti”.
- ”Vähintään 65-vuotiaiden osuus”: arvo on korkeampi kuin 97 %:ssa kunnista.
- ”Pienituloisuusaste”: arvo on korkeampi kuin 97 %:ssa kunnista.
- ”Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti”: arvo on korkeampi kuin 95 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 76 045 jalkapallokenttää.
- 4,2 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
Hartola: väestönkehitys
Hartola: väkiluku oli 2 982 vuonna 2015 ja 2 401 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 2 655 |
| 2021 | 2 621 |
| 2022 | 2 574 |
| 2023 | 2 531 |
| 2024 | 2 482 |
| 2025 | 2 401 |
Hartola: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Hartola | Päijät-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 9,1 % | 12,9 % | 13,3 % | sija 282/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 45,7 % | 29,0 % | 31,4 % | sija 9/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 56,8 vuotta | 47,2 | 48,6 | sija 8/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,1 % | 0,4 % | 0,3 % | sija 228/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 3,4 % | 5,6 % | 3,4 % | sija 153/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Hartola | Päijät-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 1 902 kpl | 124 266 | 3 258 449 | sija 216/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 11,2 % | 4,9 % | 8,4 % | sija 97/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 10,8 % | 20,5 % | 14,5 % | sija 216/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 61,9 % | 34,9 % | 64,9 % | sija 183/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 11,6 % | 51,0 % | 10,8 % | sija 148/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 27,1 % | 11,8 % | 17,1 % | sija 19/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 918,4 /1 000 as. | 110,6 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 15/308 |
Energia
| Tunnusluku | Hartola | Päijät-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 4,1 % | 26,0 % | 3,8 % | sija 144/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 34,4 % | 39,5 % | 39,8 % | sija 243/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 2,7 % | 5,6 % | 5,5 % | sija 268/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 16,1 % | 14,9 % | 17,2 % | sija 177/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 42,6 % | 13,9 % | 28,9 % | sija 50/308 |
Talous
| Tunnusluku | Hartola | Päijät-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 499 kpl | 20 245 | 600 547 | sija 211/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 201,0 /1 000 as. | 98,8 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 28/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 26 763 €/vuosi | 28 879 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 288/308 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Hartola | Päijät-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 800 kpl | 75 266 | 2 423 433 | sija 227/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 13,7 % | 14,6 % | 10,7 % | sija 52/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 71,5 % | 71,2 % | 75,4 % | sija 251/308 |
Matkailu
| Tunnusluku | Hartola | Päijät-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti (2025) | 64,1 /1 000 as. | 33,1 /1 000 as. | 37,6 /1 000 as. | sija 51/138 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Hartola | Päijät-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 584 /1 000 as. | 494 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 147/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Hartola | Päijät-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 20,1 % | 16,1 % | 14,2 % | sija 10/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Hartola | Päijät-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 19,9 % | 29,0 % | 24,2 % | sija 262/308 |
Hartola: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut19,4 % ×1,0
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous15,2 % ×6,3
- Teollisuus14,9 % ×1,2
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta9,7 % ×2,6
- Kuljetus ja varastointi6,7 % ×1,3
- Rakentaminen6,6 % ×1,0
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus6,1 % ×1,2
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus5,7 % ×0,5
Hartola kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Hartola?
Kunnassa Hartola on 2 401 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 236 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Hartola pinta-ala?
Kunnan Hartola pinta-ala on 543,0 km² ja väestötiheys 4 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Hartola väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Hartola väkiluku muuttui luvusta 2 982 lukuun 2 401 (−19,5 %).
Missä Hartola sijaitsee?
Hartola sijaitsee maakunnassa Päijät-Häme. Leveysaste 61,578, pituusaste 26,014.
Mikä on tunnusluvun ”Vähintään 65-vuotiaiden osuus” arvo kunnassa Hartola?
Kunnassa Hartola tunnusluvun ”Vähintään 65-vuotiaiden osuus” arvo on 45,7 % (2025). Se on sijalla 9 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 31,4 %.
Mikä on tunnusluvun ”Pienituloisuusaste” arvo kunnassa Hartola?
Kunnassa Hartola tunnusluvun ”Pienituloisuusaste” arvo on 20,1 % (2024). Se on sijalla 10 307 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 14,2 %.
Mitkä ovat kunnan Hartola naapurikunnat?
Kunnan Hartola lähimmät kunnat ovat Joutsa (19 km), Sysmä (19 km), Luhanka (30 km), Hirvensalmi (41 km), Heinola (42 km).