Hollola: väkiluku ja tilastot
Hollola: väkiluku on 22 775 (2025), pinta-ala 652,0 km² ja väestötiheys 34,9 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 46 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −4,8 % vuosina 2015–2025.
- 22 775 asukasta
- 652,0 km²
- 35 as./km²
- 154 m

Hollola lukuina
Tärkeimmät tiedot
Päijät-Häme: 10 kunnasta Hollola on väkiluvultaan sijalla 2.
Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus: Hollola 9,0 %, Päijät-Häme keskimäärin 11,8 %, koko maassa 11,8 %.
Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus: Hollola 12,4 %, Päijät-Häme keskimäärin 26,0 %, koko maassa 21,1 %.
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 23,1 %.
Tiesitkö?
- Päijät-Häme: ykkössijalla tunnusluvussa ”Korkeus merenpinnasta”.
- Päijät-Häme: ykkössijalla tunnusluvussa ”Alle 15-vuotiaiden osuus”.
- ”Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus”: arvo on matalampi kuin 92 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 91 311 jalkapallokenttää.
- Lähin kunta on Lahti, 7,7 km:n päässä.
- Lähin suurempi kaupunki on Lahti (121 832 asukasta), 8 km:n päässä.
Hollola: väestönkehitys
Hollola: väkiluku oli 23 915 vuonna 2015 ja 22 775 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 23 251 |
| 2021 | 23 090 |
| 2022 | 22 943 |
| 2023 | 22 885 |
| 2024 | 22 849 |
| 2025 | 22 775 |
Hollola: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Hollola | Päijät-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 15,4 % | 12,9 % | 13,3 % | sija 80/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 27,8 % | 29,0 % | 31,4 % | sija 210/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 46,6 vuotta | 47,2 | 48,6 | sija 204/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,4 % | 0,4 % | 0,3 % | sija 109/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 2,2 % | 5,6 % | 3,4 % | sija 225/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Hollola | Päijät-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 11 749 kpl | 124 266 | 3 258 449 | sija 49/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 4,7 % | 4,9 % | 8,4 % | sija 224/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 24,0 % | 20,5 % | 14,5 % | sija 72/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 54,4 % | 34,9 % | 64,9 % | sija 233/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 27,9 % | 51,0 % | 10,8 % | sija 68/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 9,0 % | 11,8 % | 17,1 % | sija 283/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 76,4 /1 000 as. | 110,6 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 220/308 |
Energia
| Tunnusluku | Hollola | Päijät-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 12,4 % | 26,0 % | 3,8 % | sija 41/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 46,4 % | 39,5 % | 39,8 % | sija 73/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 8,9 % | 5,6 % | 5,5 % | sija 69/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 17,9 % | 14,9 % | 17,2 % | sija 146/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 14,2 % | 13,9 % | 28,9 % | sija 249/308 |
Talous
| Tunnusluku | Hollola | Päijät-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 2 265 kpl | 20 245 | 600 547 | sija 49/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 99,1 /1 000 as. | 98,8 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 256/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 31 642 €/vuosi | 28 879 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 58/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 1 288 €/m² | 1 439 €/m² | 1 110 €/m² | sija 84/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Hollola | Päijät-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 5 797 kpl | 75 266 | 2 423 433 | sija 70/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 9,5 % | 14,6 % | 10,7 % | sija 188/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 78,8 % | 71,2 % | 75,4 % | sija 84/308 |
Matkailu
| Tunnusluku | Hollola | Päijät-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti (2025) | 13,5 /1 000 as. | 33,1 /1 000 as. | 37,6 /1 000 as. | sija 117/138 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Hollola | Päijät-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 551 /1 000 as. | 494 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 218/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Hollola | Päijät-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 9,5 % | 16,1 % | 14,2 % | sija 259/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Hollola | Päijät-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 32,4 % | 29,0 % | 24,2 % | sija 50/308 |
Hollola: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut23,1 % ×1,2
- Teollisuus19,2 % ×1,5
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus9,6 % ×0,9
- Rakentaminen8,3 % ×1,3
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta6,9 % ×0,9
- Kuljetus ja varastointi6,3 % ×1,2
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous5,8 % ×2,4
- Koulutus5,4 % ×0,7
Hollola kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Hollola?
Kunnassa Hollola on 22 775 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 46 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Hollola pinta-ala?
Kunnan Hollola pinta-ala on 652,0 km² ja väestötiheys 35 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Hollola väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Hollola väkiluku muuttui luvusta 23 915 lukuun 22 775 (−4,8 %).
Missä Hollola sijaitsee?
Hollola sijaitsee maakunnassa Päijät-Häme. Leveysaste 60,989, pituusaste 25,513.
Mikä on tunnusluvun ”Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus” arvo kunnassa Hollola?
Kunnassa Hollola tunnusluvun ”Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus” arvo on 9,0 % (2025). Se on sijalla 283 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 17,1 %.
Mikä on tunnusluvun ”Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Hollola?
Kunnassa Hollola tunnusluvun ”Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo on 12,4 % (2025). Se on sijalla 41 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 3,8 %.
Mitkä ovat kunnan Hollola naapurikunnat?
Kunnan Hollola lähimmät kunnat ovat Lahti (7,7 km), Kärkölä (18 km), Asikkala (21 km), Orimattila (24 km), Hausjärvi (34 km).