Sysmä: väkiluku ja tilastot
Sysmä: väkiluku on 3 367 (2025), pinta-ala 666,8 km² ja väestötiheys 5,0 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 204 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −16,7 % vuosina 2015–2025.
- 3 367 asukasta
- 666,8 km²
- 5 as./km²
- 85 m

Sysmä lukuina
Tärkeimmät tiedot
Päijät-Häme: 10 kunnasta Sysmä on väkiluvultaan sijalla 8.
Väestön keski-ikä: Sysmä 58,2 vuotta, Päijät-Häme keskimäärin 47,2 vuotta, koko maassa 44,1 vuotta.
Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti: Sysmä 1 050 /1 000 as., Päijät-Häme keskimäärin 110,6 /1 000 as., koko maassa 85,9 /1 000 as..
Suurin toimiala: Maatalous, metsätalous ja kalatalous, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 21,1 %.
Tiesitkö?
- Päijät-Häme: ykkössijalla tunnusluvussa ”Vähintään 65-vuotiaiden osuus”.
- Päijät-Häme: ykkössijalla tunnusluvussa ”Väestön keski-ikä”.
- ”Väestön keski-ikä”: arvo on korkeampi kuin 100 %:ssa kunnista.
- ”Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti”: arvo on korkeampi kuin 96 %:ssa kunnista.
- ”Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”: arvo on korkeampi kuin 90 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 93 384 jalkapallokenttää.
- 3,7 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
Sysmä: väestönkehitys
Sysmä: väkiluku oli 4 040 vuonna 2015 ja 3 367 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 3 631 |
| 2021 | 3 584 |
| 2022 | 3 504 |
| 2023 | 3 496 |
| 2024 | 3 428 |
| 2025 | 3 367 |
Sysmä: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Sysmä | Päijät-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 7,2 % | 12,9 % | 13,3 % | sija 305/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 47,4 % | 29,0 % | 31,4 % | sija 4/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 58,2 vuotta | 47,2 | 48,6 | sija 2/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,3 % | 0,4 % | 0,3 % | sija 137/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 3,2 % | 5,6 % | 3,4 % | sija 163/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Sysmä | Päijät-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 2 541 kpl | 124 266 | 3 258 449 | sija 185/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 11,9 % | 4,9 % | 8,4 % | sija 83/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 12,1 % | 20,5 % | 14,5 % | sija 190/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 57,6 % | 34,9 % | 64,9 % | sija 212/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 14,9 % | 51,0 % | 10,8 % | sija 125/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 22,8 % | 11,8 % | 17,1 % | sija 63/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 1 050 /1 000 as. | 110,6 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 12/308 |
Energia
| Tunnusluku | Sysmä | Päijät-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 4,4 % | 26,0 % | 3,8 % | sija 130/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 34,2 % | 39,5 % | 39,8 % | sija 247/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 3,6 % | 5,6 % | 5,5 % | sija 220/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 12,1 % | 14,9 % | 17,2 % | sija 242/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 45,5 % | 13,9 % | 28,9 % | sija 31/308 |
Talous
| Tunnusluku | Sysmä | Päijät-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 666 kpl | 20 245 | 600 547 | sija 177/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 194,3 /1 000 as. | 98,8 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 38/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 28 114 €/vuosi | 28 879 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 209/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 857 €/m² | 1 439 €/m² | 1 110 €/m² | sija 149/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Sysmä | Päijät-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 939 kpl | 75 266 | 2 423 433 | sija 209/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 12,9 % | 14,6 % | 10,7 % | sija 68/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 71,7 % | 71,2 % | 75,4 % | sija 245/308 |
Matkailu
| Tunnusluku | Sysmä | Päijät-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti (2025) | 54,9 /1 000 as. | 33,1 /1 000 as. | 37,6 /1 000 as. | sija 56/138 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Sysmä | Päijät-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 579 /1 000 as. | 494 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 162/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Sysmä | Päijät-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 18,3 % | 16,1 % | 14,2 % | sija 35/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Sysmä | Päijät-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 22,3 % | 29,0 % | 24,2 % | sija 202/308 |
Sysmä: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous21,1 % ×8,7
- Terveys- ja sosiaalipalvelut21,0 % ×1,1
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus12,2 % ×1,1
- Rakentaminen9,3 % ×1,4
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta5,0 % ×0,7
- Kuljetus ja varastointi4,8 % ×0,9
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta4,3 % ×1,2
- Muu palvelutoiminta4,3 % ×1,7
Sysmä kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Sysmä?
Kunnassa Sysmä on 3 367 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 204 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Sysmä pinta-ala?
Kunnan Sysmä pinta-ala on 666,8 km² ja väestötiheys 5 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Sysmä väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Sysmä väkiluku muuttui luvusta 4 040 lukuun 3 367 (−16,7 %).
Missä Sysmä sijaitsee?
Sysmä sijaitsee maakunnassa Päijät-Häme. Leveysaste 61,503, pituusaste 25,685.
Mikä on tunnusluvun ”Väestön keski-ikä” arvo kunnassa Sysmä?
Kunnassa Sysmä tunnusluvun ”Väestön keski-ikä” arvo on 58,2 vuotta (2025). Se on sijalla 2 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 48,6 vuotta.
Mikä on tunnusluvun ”Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti” arvo kunnassa Sysmä?
Kunnassa Sysmä tunnusluvun ”Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti” arvo on 1 050 /1 000 as. (2025). Se on sijalla 12 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 190,8 /1 000 as..
Mitkä ovat kunnan Sysmä naapurikunnat?
Kunnan Sysmä lähimmät kunnat ovat Hartola (19 km), Padasjoki (27 km), Kuhmoinen (28 km), Luhanka (33 km), Joutsa (35 km).