Orimattila: väkiluku ja tilastot
Orimattila: väkiluku on 15 575 (2025), pinta-ala 785,4 km² ja väestötiheys 19,8 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 70 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −4,6 % vuosina 2015–2025.
- 15 575 asukasta
- 785,4 km²
- 20 as./km²

Orimattila lukuina
Tärkeimmät tiedot
Päijät-Häme: 10 kunnasta Orimattila on väkiluvultaan sijalla 4.
Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus: Orimattila 52,1 %, Päijät-Häme keskimäärin 39,5 %, koko maassa 39,4 %.
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 22,5 %.
Tiesitkö?
- Päijät-Häme: ykkössijalla tunnusluvussa ”Ruotsinkielisten osuus”.
- Päijät-Häme: ykkössijalla tunnusluvussa ”Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus”.
- ”Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus”: arvo on korkeampi kuin 91 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 110 000 jalkapallokenttää.
- Lähin kunta on Myrskylä, 16,3 km:n päässä.
- Lähin suurempi kaupunki on Lahti (121 832 asukasta), 20 km:n päässä.
Orimattila: väestönkehitys
Orimattila: väkiluku oli 16 326 vuonna 2015 ja 15 575 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 15 882 |
| 2021 | 15 808 |
| 2022 | 15 735 |
| 2023 | 15 669 |
| 2024 | 15 651 |
| 2025 | 15 575 |
Orimattila: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Orimattila | Päijät-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 15,0 % | 12,9 % | 13,3 % | sija 95/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 27,8 % | 29,0 % | 31,4 % | sija 210/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 46,8 vuotta | 47,2 | 48,6 | sija 201/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,6 % | 0,4 % | 0,3 % | sija 88/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 3,7 % | 5,6 % | 3,4 % | sija 137/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Orimattila | Päijät-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 8 729 kpl | 124 266 | 3 258 449 | sija 73/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 9,9 % | 4,9 % | 8,4 % | sija 112/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 18,2 % | 20,5 % | 14,5 % | sija 114/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 61,1 % | 34,9 % | 64,9 % | sija 191/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 20,9 % | 51,0 % | 10,8 % | sija 96/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 12,1 % | 11,8 % | 17,1 % | sija 235/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 64,5 /1 000 as. | 110,6 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 230/308 |
Energia
| Tunnusluku | Orimattila | Päijät-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 3,3 % | 26,0 % | 3,8 % | sija 165/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 52,1 % | 39,5 % | 39,8 % | sija 29/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 7,3 % | 5,6 % | 5,5 % | sija 101/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 19,5 % | 14,9 % | 17,2 % | sija 115/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 17,7 % | 13,9 % | 28,9 % | sija 231/308 |
Talous
| Tunnusluku | Orimattila | Päijät-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 1 909 kpl | 20 245 | 600 547 | sija 62/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 122,0 /1 000 as. | 98,8 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 203/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 29 473 €/vuosi | 28 879 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 126/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 1 140 €/m² | 1 439 €/m² | 1 110 €/m² | sija 106/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Orimattila | Päijät-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 4 527 kpl | 75 266 | 2 423 433 | sija 81/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 12,7 % | 14,6 % | 10,7 % | sija 75/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 75,4 % | 71,2 % | 75,4 % | sija 151/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Orimattila | Päijät-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 584 /1 000 as. | 494 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 147/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Orimattila | Päijät-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 13,5 % | 16,1 % | 14,2 % | sija 175/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Orimattila | Päijät-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 22,7 % | 29,0 % | 24,2 % | sija 192/308 |
Orimattila: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut22,5 % ×1,2
- Teollisuus18,1 % ×1,5
- Rakentaminen13,2 % ×2,0
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus8,7 % ×0,8
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous8,5 % ×3,5
- Koulutus5,4 % ×0,7
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta5,3 % ×0,7
- Kuljetus ja varastointi4,0 % ×0,8
Orimattila kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Orimattila?
Kunnassa Orimattila on 15 575 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 70 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Orimattila pinta-ala?
Kunnan Orimattila pinta-ala on 785,4 km² ja väestötiheys 20 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Orimattila väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Orimattila väkiluku muuttui luvusta 16 326 lukuun 15 575 (−4,6 %).
Missä Orimattila sijaitsee?
Orimattila sijaitsee maakunnassa Päijät-Häme. Leveysaste 60,804, pituusaste 25,733.
Mikä on tunnusluvun ”Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Orimattila?
Kunnassa Orimattila tunnusluvun ”Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus” arvo on 52,1 % (2025). Se on sijalla 29 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 39,8 %.
Mikä on tunnusluvun ”Yritysten toimipaikat” arvo kunnassa Orimattila?
Kunnassa Orimattila tunnusluvun ”Yritysten toimipaikat” arvo on 1 909 kpl (2024). Se on sijalla 62 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 818 kpl.
Mitkä ovat kunnan Orimattila naapurikunnat?
Kunnan Orimattila lähimmät kunnat ovat Myrskylä (16 km), Pukkila (20 km), Lahti (20 km), Hollola (24 km), Kärkölä (26 km).