Lahti: väkiluku ja tilastot
Lahti: väkiluku on 121 832 (2025), pinta-ala 459,6 km² ja väestötiheys 265 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 9 308 kunnan joukossa. Väkiluku on kasvussa: +2,6 % vuosina 2015–2025.
- 121 832 asukasta
- 459,6 km²
- 265 as./km²
- 122 m

Lahti lukuina
Tärkeimmät tiedot
Päijät-Häme: 10 kunnasta Lahti on väkiluvultaan sijalla 1.
Kerrostaloasuntojen osuus: Lahti 67,4 %, Päijät-Häme keskimäärin 51,0 %, koko maassa 48,5 %.
Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus: Lahti 38,4 %, Päijät-Häme keskimäärin 26,0 %, koko maassa 21,1 %.
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 22,2 %.
Tiesitkö?
- Päijät-Häme: ykkössijalla tunnusluvussa ”Väkiluku”.
- Päijät-Häme: ykkössijalla tunnusluvussa ”Väestötiheys”.
- ”Kerrostaloasuntojen osuus”: arvo on korkeampi kuin 99 %:ssa kunnista.
- ”Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”: arvo on korkeampi kuin 99 %:ssa kunnista.
- ”Yritysten toimipaikat”: arvo on korkeampi kuin 97 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 64 367 jalkapallokenttää.
- 14,3 kertaa tiheämmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
Lahti: väestönkehitys
Lahti: väkiluku oli 118 743 vuonna 2015 ja 121 832 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 119 984 |
| 2021 | 120 027 |
| 2022 | 120 175 |
| 2023 | 120 693 |
| 2024 | 121 337 |
| 2025 | 121 832 |
Lahti: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Lahti | Päijät-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 13,1 % | 12,9 % | 13,3 % | sija 160/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 25,9 % | 29,0 % | 31,4 % | sija 235/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 45,3 vuotta | 47,2 | 48,6 | sija 229/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,5 % | 0,4 % | 0,3 % | sija 96/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 7,3 % | 5,6 % | 3,4 % | sija 38/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Lahti | Päijät-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 74 568 kpl | 124 266 | 3 258 449 | sija 8/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 3,3 % | 4,9 % | 8,4 % | sija 251/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 22,9 % | 20,5 % | 14,5 % | sija 81/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 22,3 % | 34,9 % | 64,9 % | sija 302/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 67,4 % | 51,0 % | 10,8 % | sija 5/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 10,4 % | 11,8 % | 17,1 % | sija 259/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 14,1 /1 000 as. | 110,6 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 286/308 |
Energia
| Tunnusluku | Lahti | Päijät-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 38,4 % | 26,0 % | 3,8 % | sija 3/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 35,9 % | 39,5 % | 39,8 % | sija 222/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 4,7 % | 5,6 % | 5,5 % | sija 181/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 12,6 % | 14,9 % | 17,2 % | sija 237/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 8,3 % | 13,9 % | 28,9 % | sija 282/308 |
Talous
| Tunnusluku | Lahti | Päijät-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 10 187 kpl | 20 245 | 600 547 | sija 9/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 84,0 /1 000 as. | 98,8 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 295/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 28 461 €/vuosi | 28 879 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 194/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 1 675 €/m² | 1 439 €/m² | 1 110 €/m² | sija 50/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Lahti | Päijät-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 51 413 kpl | 75 266 | 2 423 433 | sija 9/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 15,8 % | 14,6 % | 10,7 % | sija 22/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 69,4 % | 71,2 % | 75,4 % | sija 271/308 |
Matkailu
| Tunnusluku | Lahti | Päijät-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti (2025) | 14,8 /1 000 as. | 33,1 /1 000 as. | 37,6 /1 000 as. | sija 113/138 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Lahti | Päijät-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 447 /1 000 as. | 494 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 298/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Lahti | Päijät-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 17,6 % | 16,1 % | 14,2 % | sija 48/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Lahti | Päijät-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 30,8 % | 29,0 % | 24,2 % | sija 62/308 |
Lahti: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut22,2 % ×1,2
- Teollisuus14,8 % ×1,2
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus12,0 % ×1,1
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta7,8 % ×1,1
- Rakentaminen7,2 % ×1,1
- Koulutus7,1 % ×1,0
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta5,4 % ×0,9
- Kuljetus ja varastointi5,0 % ×1,0
Lahti kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Lahti?
Kunnassa Lahti on 121 832 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 9 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Lahti pinta-ala?
Kunnan Lahti pinta-ala on 459,6 km² ja väestötiheys 265 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Lahti väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Lahti väkiluku muuttui luvusta 118 743 lukuun 121 832 (+2,6 %).
Missä Lahti sijaitsee?
Lahti sijaitsee maakunnassa Päijät-Häme. Leveysaste 60,980, pituusaste 25,655.
Mikä on tunnusluvun ”Kerrostaloasuntojen osuus” arvo kunnassa Lahti?
Kunnassa Lahti tunnusluvun ”Kerrostaloasuntojen osuus” arvo on 67,4 % (2025). Se on sijalla 5 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 10,8 %.
Mikä on tunnusluvun ”Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Lahti?
Kunnassa Lahti tunnusluvun ”Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo on 38,4 % (2025). Se on sijalla 3 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 3,8 %.
Mitkä ovat kunnan Lahti naapurikunnat?
Kunnan Lahti lähimmät kunnat ovat Hollola (7,7 km), Orimattila (20 km), Asikkala (22 km), Kärkölä (24 km), Heinola (32 km).