Eura: väkiluku ja tilastot
Eura: väkiluku on 11 005 (2025), pinta-ala 578,9 km² ja väestötiheys 19,0 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 89 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −9,3 % vuosina 2015–2025.
- 11 005 asukasta
- 578,9 km²
- 19 as./km²

Eura lukuina
Tärkeimmät tiedot
Satakunta: 16 kunnasta Eura on väkiluvultaan sijalla 5.
Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus: Eura 2,0 %, Satakunta keskimäärin 4,4 %, koko maassa 9,3 %.
Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti: Eura 624 /1 000 as., Satakunta keskimäärin 565 /1 000 as., koko maassa 480 /1 000 as..
Suurin toimiala: Teollisuus, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 29,0 %.
Tiesitkö?
Eura: väestönkehitys
Eura: väkiluku oli 12 128 vuonna 2015 ja 11 005 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 11 483 |
| 2021 | 11 417 |
| 2022 | 11 276 |
| 2023 | 11 184 |
| 2024 | 11 084 |
| 2025 | 11 005 |
Eura: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Eura | Satakunta | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 13,6 % | 13,1 % | 13,3 % | sija 141/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 30,5 % | 29,2 % | 31,4 % | sija 169/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 48,1 vuotta | 47,3 | 48,6 | sija 166/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,2 % | 0,4 % | 0,3 % | sija 160/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 4,2 % | 5,1 % | 3,4 % | sija 114/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Eura | Satakunta | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 6 486 kpl | 128 774 | 3 258 449 | sija 86/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 14,7 % | 9,3 % | 8,4 % | sija 51/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 10,7 % | 14,9 % | 14,5 % | sija 217/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 67,5 % | 49,9 % | 64,9 % | sija 126/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 12,8 % | 32,9 % | 10,8 % | sija 138/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 15,2 % | 14,7 % | 17,1 % | sija 191/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 114,5 /1 000 as. | 90,4 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 199/308 |
Energia
| Tunnusluku | Eura | Satakunta | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 4,0 % | 6,5 % | 3,8 % | sija 148/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 43,0 % | 43,8 % | 39,8 % | sija 103/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 2,0 % | 4,4 % | 5,5 % | sija 290/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 23,9 % | 27,1 % | 17,2 % | sija 64/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 26,9 % | 17,3 % | 28,9 % | sija 167/308 |
Talous
| Tunnusluku | Eura | Satakunta | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 1 475 kpl | 23 686 | 600 547 | sija 89/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 133,1 /1 000 as. | 112,1 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 177/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 30 256 €/vuosi | 29 420 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 95/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 890 €/m² | 1 171 €/m² | 1 110 €/m² | sija 143/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Eura | Satakunta | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 3 946 kpl | 85 277 | 2 423 433 | sija 88/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 7,6 % | 11,5 % | 10,7 % | sija 250/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 79,9 % | 74,4 % | 75,4 % | sija 67/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Eura | Satakunta | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 624 /1 000 as. | 565 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 48/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Eura | Satakunta | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 11,8 % | 14,6 % | 14,2 % | sija 216/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Eura | Satakunta | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 23,6 % | 27,7 % | 24,2 % | sija 172/308 |
Eura: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Teollisuus29,0 % ×2,3
- Terveys- ja sosiaalipalvelut19,0 % ×1,0
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus8,7 % ×0,8
- Rakentaminen7,5 % ×1,2
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous7,2 % ×3,0
- Kuljetus ja varastointi5,6 % ×1,1
- Koulutus4,7 % ×0,6
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta4,2 % ×0,6
Eura kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Eura?
Kunnassa Eura on 11 005 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 89 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Eura pinta-ala?
Kunnan Eura pinta-ala on 578,9 km² ja väestötiheys 19 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Eura väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Eura väkiluku muuttui luvusta 12 128 lukuun 11 005 (−9,3 %).
Missä Eura sijaitsee?
Eura sijaitsee maakunnassa Satakunta. Leveysaste 61,133, pituusaste 22,083.
Mikä on tunnusluvun ”Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Eura?
Kunnassa Eura tunnusluvun ”Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo on 2,0 % (2025). Se on sijalla 290 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 5,5 %.
Mikä on tunnusluvun ”Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti” arvo kunnassa Eura?
Kunnassa Eura tunnusluvun ”Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti” arvo on 624 /1 000 as. (2025). Se on sijalla 48 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 583 /1 000 as..
Mitkä ovat kunnan Eura naapurikunnat?
Kunnan Eura lähimmät kunnat ovat Säkylä (17 km), Kokemäki (20 km), Eurajoki (20 km), Harjavalta (20 km), Nakkila (26 km).