Kokemäki: väkiluku ja tilastot
Kokemäki: väkiluku on 6 583 (2025), pinta-ala 480,7 km² ja väestötiheys 13,7 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 137 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −13,3 % vuosina 2015–2025.
- 6 583 asukasta
- 480,7 km²
- 14 as./km²

Kokemäki lukuina
Tärkeimmät tiedot
Satakunta: 16 kunnasta Kokemäki on väkiluvultaan sijalla 8.
Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus: Kokemäki 1,2 %, Satakunta keskimäärin 4,4 %, koko maassa 9,3 %.
Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus: Kokemäki 6,6 %, Satakunta keskimäärin 14,9 %, koko maassa 27,0 %.
Suurin toimiala: Teollisuus, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 21,8 %.
Tiesitkö?
- ”Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”: arvo on matalampi kuin 99 %:ssa kunnista.
- ”Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus”: arvo on matalampi kuin 92 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 67 329 jalkapallokenttää.
- Lähin kunta on Harjavalta, 12,8 km:n päässä.
- Lähin suurempi kaupunki on Eura (11 005 asukasta), 20 km:n päässä.
Kokemäki: väestönkehitys
Kokemäki: väkiluku oli 7 591 vuonna 2015 ja 6 583 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 7 013 |
| 2021 | 6 951 |
| 2022 | 6 903 |
| 2023 | 6 766 |
| 2024 | 6 668 |
| 2025 | 6 583 |
Kokemäki: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Kokemäki | Satakunta | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 11,5 % | 13,1 % | 13,3 % | sija 219/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 33,4 % | 29,2 % | 31,4 % | sija 128/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 50,1 vuotta | 47,3 | 48,6 | sija 116/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,2 % | 0,4 % | 0,3 % | sija 160/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 3,4 % | 5,1 % | 3,4 % | sija 153/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Kokemäki | Satakunta | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 4 258 kpl | 128 774 | 3 258 449 | sija 129/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 15,1 % | 9,3 % | 8,4 % | sija 45/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 6,6 % | 14,9 % | 14,5 % | sija 283/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 67,5 % | 49,9 % | 64,9 % | sija 126/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 12,0 % | 32,9 % | 10,8 % | sija 145/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 18,2 % | 14,7 % | 17,1 % | sija 137/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 180,6 /1 000 as. | 90,4 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 160/308 |
Energia
| Tunnusluku | Kokemäki | Satakunta | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 4,4 % | 6,5 % | 3,8 % | sija 130/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 41,3 % | 43,8 % | 39,8 % | sija 132/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 1,2 % | 4,4 % | 5,5 % | sija 303/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 22,3 % | 27,1 % | 17,2 % | sija 75/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 30,4 % | 17,3 % | 28,9 % | sija 141/308 |
Talous
| Tunnusluku | Kokemäki | Satakunta | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 950 kpl | 23 686 | 600 547 | sija 133/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 142,5 /1 000 as. | 112,1 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 156/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 28 108 €/vuosi | 29 420 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 210/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 708 €/m² | 1 171 €/m² | 1 110 €/m² | sija 183/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Kokemäki | Satakunta | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 2 217 kpl | 85 277 | 2 423 433 | sija 139/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 11,7 % | 11,5 % | 10,7 % | sija 112/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 73,6 % | 74,4 % | 75,4 % | sija 197/308 |
Matkailu
| Tunnusluku | Kokemäki | Satakunta | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti (2025) | 20,5 /1 000 as. | 22,1 /1 000 as. | 37,6 /1 000 as. | sija 95/138 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Kokemäki | Satakunta | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 624 /1 000 as. | 565 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 48/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Kokemäki | Satakunta | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 16,7 % | 14,6 % | 14,2 % | sija 67/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Kokemäki | Satakunta | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 23,0 % | 27,7 % | 24,2 % | sija 185/308 |
Kokemäki: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Teollisuus21,8 % ×1,8
- Terveys- ja sosiaalipalvelut17,0 % ×0,9
- Kuljetus ja varastointi11,2 % ×2,2
- Koulutus9,7 % ×1,3
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous7,6 % ×3,1
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus7,1 % ×0,7
- Rakentaminen6,1 % ×0,9
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta6,1 % ×0,8
Kokemäki kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Kokemäki?
Kunnassa Kokemäki on 6 583 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 137 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Kokemäki pinta-ala?
Kunnan Kokemäki pinta-ala on 480,7 km² ja väestötiheys 14 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Kokemäki väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Kokemäki väkiluku muuttui luvusta 7 591 lukuun 6 583 (−13,3 %).
Missä Kokemäki sijaitsee?
Kokemäki sijaitsee maakunnassa Satakunta. Leveysaste 61,256, pituusaste 22,349.
Mikä on tunnusluvun ”Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Kokemäki?
Kunnassa Kokemäki tunnusluvun ”Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo on 1,2 % (2025). Se on sijalla 303 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 5,5 %.
Mikä on tunnusluvun ”Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus” arvo kunnassa Kokemäki?
Kunnassa Kokemäki tunnusluvun ”Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus” arvo on 6,6 % (2025). Se on sijalla 283 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 14,5 %.
Mitkä ovat kunnan Kokemäki naapurikunnat?
Kunnan Kokemäki lähimmät kunnat ovat Harjavalta (13 km), Eura (20 km), Huittinen (21 km), Nakkila (22 km), Säkylä (23 km).