Säkylä: väkiluku ja tilastot
Säkylä: väkiluku on 6 221 (2025), pinta-ala 406,9 km² ja väestötiheys 15,3 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 148 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −12,0 % vuosina 2015–2025.
- 6 221 asukasta
- 406,9 km²
- 15 as./km²

Säkylä lukuina
Tärkeimmät tiedot
Satakunta: 16 kunnasta Säkylä on väkiluvultaan sijalla 10.
Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti: Säkylä 680 /1 000 as., Satakunta keskimäärin 565 /1 000 as., koko maassa 480 /1 000 as..
Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus: Säkylä 26,9 %, Satakunta keskimäärin 27,1 %, koko maassa 17,0 %.
Suurin toimiala: Teollisuus, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 28,2 %.
Tiesitkö?
- Satakunta: ykkössijalla tunnusluvussa ”Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus”.
- Satakunta: ykkössijalla tunnusluvussa ”Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti”.
- ”Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti”: arvo on korkeampi kuin 95 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 56 985 jalkapallokenttää.
- Lähin kunta on Eura, 17,1 km:n päässä.
- Lähin suurempi kaupunki on Eura (11 005 asukasta), 17 km:n päässä.
Säkylä: väestönkehitys
Säkylä: väkiluku oli 7 070 vuonna 2015 ja 6 221 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 6 646 |
| 2021 | 6 588 |
| 2022 | 6 419 |
| 2023 | 6 377 |
| 2024 | 6 256 |
| 2025 | 6 221 |
Säkylä: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Säkylä | Satakunta | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 11,4 % | 13,1 % | 13,3 % | sija 222/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 34,2 % | 29,2 % | 31,4 % | sija 116/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 50,9 vuotta | 47,3 | 48,6 | sija 96/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,3 % | 0,4 % | 0,3 % | sija 137/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 5,1 % | 5,1 % | 3,4 % | sija 82/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Säkylä | Satakunta | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 3 944 kpl | 128 774 | 3 258 449 | sija 140/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 8,8 % | 9,3 % | 8,4 % | sija 136/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 12,0 % | 14,9 % | 14,5 % | sija 194/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 68,0 % | 49,9 % | 64,9 % | sija 121/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 12,5 % | 32,9 % | 10,8 % | sija 142/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 16,8 % | 14,7 % | 17,1 % | sija 159/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 175,5 /1 000 as. | 90,4 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 163/308 |
Energia
| Tunnusluku | Säkylä | Satakunta | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 2,5 % | 6,5 % | 3,8 % | sija 186/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 47,9 % | 43,8 % | 39,8 % | sija 48/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 3,3 % | 4,4 % | 5,5 % | sija 236/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 26,9 % | 27,1 % | 17,2 % | sija 39/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 19,0 % | 17,3 % | 28,9 % | sija 220/308 |
Talous
| Tunnusluku | Säkylä | Satakunta | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 999 kpl | 23 686 | 600 547 | sija 129/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 159,7 /1 000 as. | 112,1 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 108/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 29 999 €/vuosi | 29 420 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 104/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 920 €/m² | 1 171 €/m² | 1 110 €/m² | sija 136/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Säkylä | Satakunta | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 3 075 kpl | 85 277 | 2 423 433 | sija 108/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 8,2 % | 11,5 % | 10,7 % | sija 232/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 79,3 % | 74,4 % | 75,4 % | sija 78/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Säkylä | Satakunta | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 680 /1 000 as. | 565 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 17/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Säkylä | Satakunta | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 11,7 % | 14,6 % | 14,2 % | sija 218/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Säkylä | Satakunta | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 25,2 % | 27,7 % | 24,2 % | sija 134/308 |
Säkylä: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Teollisuus28,2 % ×2,3
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus22,4 % ×4,5
- Terveys- ja sosiaalipalvelut12,7 % ×0,7
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous5,6 % ×2,3
- Kuljetus ja varastointi5,1 % ×1,0
- Rakentaminen4,3 % ×0,7
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus3,7 % ×0,3
- Koulutus3,5 % ×0,5
Säkylä kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Säkylä?
Kunnassa Säkylä on 6 221 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 148 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Säkylä pinta-ala?
Kunnan Säkylä pinta-ala on 406,9 km² ja väestötiheys 15 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Säkylä väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Säkylä väkiluku muuttui luvusta 7 070 lukuun 6 221 (−12,0 %).
Missä Säkylä sijaitsee?
Säkylä sijaitsee maakunnassa Satakunta. Leveysaste 61,050, pituusaste 22,350.
Mikä on tunnusluvun ”Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti” arvo kunnassa Säkylä?
Kunnassa Säkylä tunnusluvun ”Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti” arvo on 680 /1 000 as. (2025). Se on sijalla 17 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 583 /1 000 as..
Mikä on tunnusluvun ”Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Säkylä?
Kunnassa Säkylä tunnusluvun ”Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo on 26,9 % (2025). Se on sijalla 39 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 17,2 %.
Mitkä ovat kunnan Säkylä naapurikunnat?
Kunnan Säkylä lähimmät kunnat ovat Eura (17 km), Kokemäki (23 km), Huittinen (23 km), Oripää (29 km), Harjavalta (31 km).