Harjavalta: väkiluku ja tilastot
Harjavalta: väkiluku on 6 565 (2025), pinta-ala 123,5 km² ja väestötiheys 53,2 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 138 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −10,0 % vuosina 2015–2025.
- 6 565 asukasta
- 123,5 km²
- 53 as./km²
- 38 m

Harjavalta lukuina
Tärkeimmät tiedot
Satakunta: 16 kunnasta Harjavalta on väkiluvultaan sijalla 9.
Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti: Harjavalta 5,8 /1 000 as., Satakunta keskimäärin 90,4 /1 000 as., koko maassa 85,9 /1 000 as..
Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus: Harjavalta 2,0 %, Satakunta keskimäärin 4,4 %, koko maassa 9,3 %.
Suurin toimiala: Teollisuus, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 39,2 %.
Tiesitkö?
- Satakunta: ykkössijalla tunnusluvussa ”Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”.
- Satakunta: ykkössijalla tunnusluvussa ”Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”.
- ”Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti”: arvo on matalampi kuin 97 %:ssa kunnista.
- ”Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”: arvo on matalampi kuin 95 %:ssa kunnista.
- ”Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti”: arvo on matalampi kuin 90 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 17 294 jalkapallokenttää.
- 2,9 kertaa tiheämmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
Harjavalta: väestönkehitys
Harjavalta: väkiluku oli 7 296 vuonna 2015 ja 6 565 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 6 869 |
| 2021 | 6 785 |
| 2022 | 6 753 |
| 2023 | 6 703 |
| 2024 | 6 647 |
| 2025 | 6 565 |
Harjavalta: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Harjavalta | Satakunta | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 12,8 % | 13,1 % | 13,3 % | sija 168/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 34,0 % | 29,2 % | 31,4 % | sija 119/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 49,9 vuotta | 47,3 | 48,6 | sija 121/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,2 % | 0,4 % | 0,3 % | sija 160/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 4,5 % | 5,1 % | 3,4 % | sija 103/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Harjavalta | Satakunta | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 4 352 kpl | 128 774 | 3 258 449 | sija 126/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 4,1 % | 9,3 % | 8,4 % | sija 233/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 6,6 % | 14,9 % | 14,5 % | sija 283/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 46,9 % | 49,9 % | 64,9 % | sija 260/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 31,0 % | 32,9 % | 10,8 % | sija 60/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 17,2 % | 14,7 % | 17,1 % | sija 152/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 5,8 /1 000 as. | 90,4 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 300/308 |
Energia
| Tunnusluku | Harjavalta | Satakunta | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 14,1 % | 6,5 % | 3,8 % | sija 36/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 38,3 % | 43,8 % | 39,8 % | sija 183/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 2,0 % | 4,4 % | 5,5 % | sija 290/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 32,2 % | 27,1 % | 17,2 % | sija 14/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 12,8 % | 17,3 % | 28,9 % | sija 258/308 |
Talous
| Tunnusluku | Harjavalta | Satakunta | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 602 kpl | 23 686 | 600 547 | sija 190/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 90,6 /1 000 as. | 112,1 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 278/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 28 842 €/vuosi | 29 420 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 169/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 802 €/m² | 1 171 €/m² | 1 110 €/m² | sija 162/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Harjavalta | Satakunta | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 3 358 kpl | 85 277 | 2 423 433 | sija 101/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 12,5 % | 11,5 % | 10,7 % | sija 83/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 72,2 % | 74,4 % | 75,4 % | sija 234/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Harjavalta | Satakunta | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 591 /1 000 as. | 565 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 123/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Harjavalta | Satakunta | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 15,0 % | 14,6 % | 14,2 % | sija 131/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Harjavalta | Satakunta | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 23,7 % | 27,7 % | 24,2 % | sija 166/308 |
Harjavalta: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Teollisuus39,2 % ×3,2
- Terveys- ja sosiaalipalvelut17,4 % ×0,9
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta7,8 % ×1,1
- Kuljetus ja varastointi6,1 % ×1,2
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus6,0 % ×0,6
- Rakentaminen5,6 % ×0,9
- Koulutus4,1 % ×0,6
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta3,0 % ×0,5
Harjavalta kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Harjavalta?
Kunnassa Harjavalta on 6 565 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 138 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Harjavalta pinta-ala?
Kunnan Harjavalta pinta-ala on 123,5 km² ja väestötiheys 53 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Harjavalta väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Harjavalta väkiluku muuttui luvusta 7 296 lukuun 6 565 (−10,0 %).
Missä Harjavalta sijaitsee?
Harjavalta sijaitsee maakunnassa Satakunta. Leveysaste 61,314, pituusaste 22,142.
Mikä on tunnusluvun ”Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti” arvo kunnassa Harjavalta?
Kunnassa Harjavalta tunnusluvun ”Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti” arvo on 5,8 /1 000 as. (2025). Se on sijalla 300 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 190,8 /1 000 as..
Mikä on tunnusluvun ”Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Harjavalta?
Kunnassa Harjavalta tunnusluvun ”Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo on 2,0 % (2025). Se on sijalla 290 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 5,5 %.
Mitkä ovat kunnan Harjavalta naapurikunnat?
Kunnan Harjavalta lähimmät kunnat ovat Nakkila (9,3 km), Kokemäki (13 km), Ulvila (19 km), Eura (20 km), Eurajoki (25 km).