Siikainen: väkiluku ja tilastot
Siikainen: väkiluku on 1 229 (2025), pinta-ala 463,3 km² ja väestötiheys 2,7 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 284 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −19,5 % vuosina 2015–2025.
- 1 229 asukasta
- 463,3 km²
- 3 as./km²

Siikainen lukuina
Tärkeimmät tiedot
Satakunta: 16 kunnasta Siikainen on väkiluvultaan sijalla 16.
Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus: Siikainen 55,5 %, Satakunta keskimäärin 17,3 %, koko maassa 12,7 %.
Pienituloisuusaste: Siikainen 20,6 %, Satakunta keskimäärin 14,6 %, koko maassa 14,2 %.
Suurin toimiala: Teollisuus, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 28,1 %.
Tiesitkö?
- Satakunta: ykkössijalla tunnusluvussa ”Vähintään 65-vuotiaiden osuus”.
- Satakunta: ykkössijalla tunnusluvussa ”Väestön keski-ikä”.
- ”Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”: arvo on korkeampi kuin 99 %:ssa kunnista.
- ”Pienituloisuusaste”: arvo on korkeampi kuin 98 %:ssa kunnista.
- ”Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet)”: arvo on matalampi kuin 96 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 64 891 jalkapallokenttää.
- 6,9 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
Siikainen: väestönkehitys
Siikainen: väkiluku oli 1 527 vuonna 2015 ja 1 229 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 1 385 |
| 2021 | 1 352 |
| 2022 | 1 308 |
| 2023 | 1 283 |
| 2024 | 1 264 |
| 2025 | 1 229 |
Siikainen: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Siikainen | Satakunta | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 10,1 % | 13,1 % | 13,3 % | sija 264/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 41,3 % | 29,2 % | 31,4 % | sija 40/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 54,8 vuotta | 47,3 | 48,6 | sija 32/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,2 % | 0,4 % | 0,3 % | sija 160/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 1,3 % | 5,1 % | 3,4 % | sija 286/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Siikainen | Satakunta | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 895 kpl | 128 774 | 3 258 449 | sija 277/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 20,0 % | 9,3 % | 8,4 % | sija 17/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 7,7 % | 14,9 % | 14,5 % | sija 272/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 73,3 % | 49,9 % | 64,9 % | sija 62/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 4,9 % | 32,9 % | 10,8 % | sija 222/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 27,4 % | 14,7 % | 17,1 % | sija 17/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 799,0 /1 000 as. | 90,4 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 23/308 |
Energia
| Tunnusluku | Siikainen | Satakunta | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 1,9 % | 6,5 % | 3,8 % | sija 209/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 30,6 % | 43,8 % | 39,8 % | sija 283/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 3,4 % | 4,4 % | 5,5 % | sija 229/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 8,7 % | 27,1 % | 17,2 % | sija 280/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 55,5 % | 17,3 % | 28,9 % | sija 3/308 |
Talous
| Tunnusluku | Siikainen | Satakunta | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 262 kpl | 23 686 | 600 547 | sija 276/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 207,3 /1 000 as. | 112,1 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 22/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 26 730 €/vuosi | 29 420 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 289/308 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Siikainen | Satakunta | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 339 kpl | 85 277 | 2 423 433 | sija 289/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 13,4 % | 11,5 % | 10,7 % | sija 58/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 72,9 % | 74,4 % | 75,4 % | sija 219/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Siikainen | Satakunta | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 614 /1 000 as. | 565 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 70/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Siikainen | Satakunta | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 20,6 % | 14,6 % | 14,2 % | sija 7/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Siikainen | Satakunta | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 17,3 % | 27,7 % | 24,2 % | sija 295/308 |
Siikainen: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Teollisuus28,1 % ×2,3
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous19,0 % ×7,8
- Terveys- ja sosiaalipalvelut12,4 % ×0,6
- Rakentaminen11,5 % ×1,8
- Koulutus7,3 % ×1,0
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus5,4 % ×0,5
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus3,6 % ×0,7
- Sähkö-, kaasu- ja lämpöhuolto2,7 % ×4,9
Siikainen kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Siikainen?
Kunnassa Siikainen on 1 229 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 284 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Siikainen pinta-ala?
Kunnan Siikainen pinta-ala on 463,3 km² ja väestötiheys 3 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Siikainen väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Siikainen väkiluku muuttui luvusta 1 527 lukuun 1 229 (−19,5 %).
Missä Siikainen sijaitsee?
Siikainen sijaitsee maakunnassa Satakunta. Leveysaste 61,883, pituusaste 21,817.
Mikä on tunnusluvun ”Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Siikainen?
Kunnassa Siikainen tunnusluvun ”Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo on 55,5 % (2025). Se on sijalla 3 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 28,9 %.
Mikä on tunnusluvun ”Pienituloisuusaste” arvo kunnassa Siikainen?
Kunnassa Siikainen tunnusluvun ”Pienituloisuusaste” arvo on 20,6 % (2024). Se on sijalla 7 307 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 14,2 %.
Mitkä ovat kunnan Siikainen naapurikunnat?
Kunnan Siikainen lähimmät kunnat ovat Merikarvia (16 km), Pomarkku (24 km), Isojoki (27 km), Kankaanpää (32 km), Pori (44 km).