Enonkoski: väkiluku ja tilastot
Enonkoski: väkiluku on 1 273 (2025), pinta-ala 320,4 km² ja väestötiheys 4,0 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 281 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −13,6 % vuosina 2015–2025.
- 1 273 asukasta
- 320,4 km²
- 4 as./km²

Enonkoski lukuina
Tärkeimmät tiedot
Etelä-Savo: 11 kunnasta Enonkoski on väkiluvultaan sijalla 11.
Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus: Enonkoski 4,8 %, Etelä-Savo keskimäärin 12,4 %, koko maassa 17,0 %.
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 22,7 %.
Tiesitkö?
- Etelä-Savo: ykkössijalla tunnusluvussa ”Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus”.
- Etelä-Savo: ykkössijalla tunnusluvussa ”Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus”.
- ”Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”: arvo on matalampi kuin 99 %:ssa kunnista.
- ”Yritysten toimipaikat”: arvo on matalampi kuin 91 %:ssa kunnista.
- ”Alueella työssäkäyvät (työpaikat)”: arvo on matalampi kuin 91 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 44 871 jalkapallokenttää.
- 4,7 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
Enonkoski: väestönkehitys
Enonkoski: väkiluku oli 1 473 vuonna 2015 ja 1 273 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 1 369 |
| 2021 | 1 362 |
| 2022 | 1 341 |
| 2023 | 1 320 |
| 2024 | 1 288 |
| 2025 | 1 273 |
Enonkoski: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Enonkoski | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 11,8 % | 11,3 % | 13,3 % | sija 211/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 40,4 % | 34,6 % | 31,4 % | sija 47/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 54,0 vuotta | 50,3 | 48,6 | sija 42/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,2 % | 0,2 % | 0,3 % | sija 160/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 2,2 % | 4,9 % | 3,4 % | sija 225/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Enonkoski | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 888 kpl | 83 591 | 3 258 449 | sija 278/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 13,2 % | 5,5 % | 8,4 % | sija 65/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 10,7 % | 12,3 % | 14,5 % | sija 217/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 68,6 % | 44,5 % | 64,9 % | sija 111/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 2,2 % | 35,9 % | 10,8 % | sija 263/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 26,1 % | 17,0 % | 17,1 % | sija 30/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 577,4 /1 000 as. | 344,8 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 48/308 |
Energia
| Tunnusluku | Enonkoski | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 1,5 % | 10,4 % | 3,8 % | sija 234/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 43,6 % | 40,4 % | 39,8 % | sija 98/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 7,4 % | 6,0 % | 5,5 % | sija 98/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 4,8 % | 12,4 % | 17,2 % | sija 305/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 42,7 % | 30,8 % | 28,9 % | sija 49/308 |
Talous
| Tunnusluku | Enonkoski | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 248 kpl | 16 874 | 600 547 | sija 277/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 192,5 /1 000 as. | 130,3 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 43/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 28 252 €/vuosi | 28 551 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 204/308 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Enonkoski | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 395 kpl | 48 464 | 2 423 433 | sija 281/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 12,4 % | 12,8 % | 10,7 % | sija 84/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 73,3 % | 72,5 % | 75,4 % | sija 207/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Enonkoski | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 594 /1 000 as. | 537 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 118/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Enonkoski | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 15,9 % | 16,0 % | 14,2 % | sija 102/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Enonkoski | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 21,0 % | 27,9 % | 24,2 % | sija 238/308 |
Enonkoski: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut22,7 % ×1,2
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous21,7 % ×8,9
- Kuljetus ja varastointi17,1 % ×3,3
- Koulutus7,0 % ×0,9
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta6,5 % ×0,9
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus5,9 % ×0,6
- Rakentaminen5,4 % ×0,8
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus3,4 % ×0,7
Enonkoski kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Enonkoski?
Kunnassa Enonkoski on 1 273 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 281 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Enonkoski pinta-ala?
Kunnan Enonkoski pinta-ala on 320,4 km² ja väestötiheys 4 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Enonkoski väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Enonkoski väkiluku muuttui luvusta 1 473 lukuun 1 273 (−13,6 %).
Missä Enonkoski sijaitsee?
Enonkoski sijaitsee maakunnassa Etelä-Savo. Leveysaste 62,089, pituusaste 28,933.
Mikä on tunnusluvun ”Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Enonkoski?
Kunnassa Enonkoski tunnusluvun ”Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo on 4,8 % (2025). Se on sijalla 305 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 17,2 %.
Mikä on tunnusluvun ”Yritysten toimipaikat” arvo kunnassa Enonkoski?
Kunnassa Enonkoski tunnusluvun ”Yritysten toimipaikat” arvo on 248 kpl (2024). Se on sijalla 277 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 818 kpl.
Mitkä ovat kunnan Enonkoski naapurikunnat?
Kunnan Enonkoski lähimmät kunnat ovat Savonlinna (25 km), Rantasalmi (33 km), Heinävesi (41 km), Rääkkylä (44 km), Sulkava (45 km).