Hirvensalmi: väkiluku ja tilastot
Hirvensalmi: väkiluku on 2 023 (2025), pinta-ala 465,2 km² ja väestötiheys 4,3 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 253 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −11,7 % vuosina 2015–2025.
- 2 023 asukasta
- 465,2 km²
- 4 as./km²

Hirvensalmi lukuina
Tärkeimmät tiedot
Etelä-Savo: 11 kunnasta Hirvensalmi on väkiluvultaan sijalla 10.
Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti: Hirvensalmi 1 434 /1 000 as., Etelä-Savo keskimäärin 344,8 /1 000 as., koko maassa 85,9 /1 000 as..
Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus: Hirvensalmi 50,7 %, Etelä-Savo keskimäärin 30,8 %, koko maassa 12,7 %.
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 21,5 %.
Tiesitkö?
- Etelä-Savo: ykkössijalla tunnusluvussa ”Ruotsinkielisten osuus”.
- Etelä-Savo: ykkössijalla tunnusluvussa ”Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”.
- ”Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti”: arvo on korkeampi kuin 99 %:ssa kunnista.
- ”Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”: arvo on korkeampi kuin 97 %:ssa kunnista.
- ”Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti”: arvo on korkeampi kuin 90 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 65 153 jalkapallokenttää.
- 4,3 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
Hirvensalmi: väestönkehitys
Hirvensalmi: väkiluku oli 2 290 vuonna 2015 ja 2 023 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 2 156 |
| 2021 | 2 131 |
| 2022 | 2 091 |
| 2023 | 2 062 |
| 2024 | 2 059 |
| 2025 | 2 023 |
Hirvensalmi: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Hirvensalmi | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 9,8 % | 11,3 % | 13,3 % | sija 273/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 42,0 % | 34,6 % | 31,4 % | sija 33/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 54,7 vuotta | 50,3 | 48,6 | sija 34/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,4 % | 0,2 % | 0,3 % | sija 109/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 2,7 % | 4,9 % | 3,4 % | sija 193/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Hirvensalmi | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 1 425 kpl | 83 591 | 3 258 449 | sija 242/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 12,7 % | 5,5 % | 8,4 % | sija 77/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 14,8 % | 12,3 % | 14,5 % | sija 148/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 66,5 % | 44,5 % | 64,9 % | sija 135/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 3,8 % | 35,9 % | 10,8 % | sija 241/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 24,0 % | 17,0 % | 17,1 % | sija 51/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 1 434 /1 000 as. | 344,8 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 4/308 |
Energia
| Tunnusluku | Hirvensalmi | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 1,0 % | 10,4 % | 3,8 % | sija 256/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 34,6 % | 40,4 % | 39,8 % | sija 241/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 5,7 % | 6,0 % | 5,5 % | sija 147/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 8,1 % | 12,4 % | 17,2 % | sija 287/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 50,7 % | 30,8 % | 28,9 % | sija 11/308 |
Talous
| Tunnusluku | Hirvensalmi | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 412 kpl | 16 874 | 600 547 | sija 237/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 200,1 /1 000 as. | 130,3 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 32/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 29 076 €/vuosi | 28 551 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 155/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 720 €/m² | 1 085 €/m² | 1 110 €/m² | sija 180/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Hirvensalmi | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 520 kpl | 48 464 | 2 423 433 | sija 259/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 11,5 % | 12,8 % | 10,7 % | sija 127/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 73,9 % | 72,5 % | 75,4 % | sija 190/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Hirvensalmi | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 601 /1 000 as. | 537 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 100/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Hirvensalmi | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 15,0 % | 16,0 % | 14,2 % | sija 131/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Hirvensalmi | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 23,2 % | 27,9 % | 24,2 % | sija 183/308 |
Hirvensalmi: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut21,5 % ×1,1
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous18,1 % ×7,4
- Teollisuus16,3 % ×1,3
- Rakentaminen7,4 % ×1,1
- Koulutus6,0 % ×0,8
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus5,6 % ×0,5
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta5,2 % ×0,7
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta4,0 % ×1,1
Hirvensalmi kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Hirvensalmi?
Kunnassa Hirvensalmi on 2 023 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 253 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Hirvensalmi pinta-ala?
Kunnan Hirvensalmi pinta-ala on 465,2 km² ja väestötiheys 4 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Hirvensalmi väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Hirvensalmi väkiluku muuttui luvusta 2 290 lukuun 2 023 (−11,7 %).
Missä Hirvensalmi sijaitsee?
Hirvensalmi sijaitsee maakunnassa Etelä-Savo. Leveysaste 61,639, pituusaste 26,781.
Mikä on tunnusluvun ”Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti” arvo kunnassa Hirvensalmi?
Kunnassa Hirvensalmi tunnusluvun ”Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti” arvo on 1 434 /1 000 as. (2025). Se on sijalla 4 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 190,8 /1 000 as..
Mikä on tunnusluvun ”Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Hirvensalmi?
Kunnassa Hirvensalmi tunnusluvun ”Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo on 50,7 % (2025). Se on sijalla 11 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 28,9 %.
Mitkä ovat kunnan Hirvensalmi naapurikunnat?
Kunnan Hirvensalmi lähimmät kunnat ovat Mäntyharju (25 km), Mikkeli (27 km), Joutsa (37 km), Kangasniemi (40 km), Hartola (41 km).