Kangasniemi: väkiluku ja tilastot
Kangasniemi: väkiluku on 4 952 (2025), pinta-ala 1 068,9 km² ja väestötiheys 4,6 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 165 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −12,0 % vuosina 2015–2025.
- 4 952 asukasta
- 1 068,9 km²
- 5 as./km²

Kangasniemi lukuina
Tärkeimmät tiedot
Etelä-Savo: 11 kunnasta Kangasniemi on väkiluvultaan sijalla 6.
Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus: Kangasniemi 6,2 %, Etelä-Savo keskimäärin 12,4 %, koko maassa 17,0 %.
Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti: Kangasniemi 206,4 /1 000 as., Etelä-Savo keskimäärin 130,3 /1 000 as., koko maassa 106,4 /1 000 as..
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 19,8 %.
Tiesitkö?
- ”Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”: arvo on matalampi kuin 97 %:ssa kunnista.
- ”Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti”: arvo on korkeampi kuin 93 %:ssa kunnista.
- ”Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti”: arvo on korkeampi kuin 90 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 149 709 jalkapallokenttää.
- 4,0 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
- Lähin kunta on Toivakka, 31,6 km:n päässä.
- Lähin suurempi kaupunki on Pieksämäki (17 124 asukasta), 44 km:n päässä.
Kangasniemi: väestönkehitys
Kangasniemi: väkiluku oli 5 628 vuonna 2015 ja 4 952 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 5 312 |
| 2021 | 5 230 |
| 2022 | 5 154 |
| 2023 | 5 114 |
| 2024 | 5 062 |
| 2025 | 4 952 |
Kangasniemi: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Kangasniemi | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 10,5 % | 11,3 % | 13,3 % | sija 250/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 40,0 % | 34,6 % | 31,4 % | sija 52/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 53,7 vuotta | 50,3 | 48,6 | sija 47/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,2 % | 0,2 % | 0,3 % | sija 160/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 3,2 % | 4,9 % | 3,4 % | sija 163/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Kangasniemi | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 3 353 kpl | 83 591 | 3 258 449 | sija 154/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 8,5 % | 5,5 % | 8,4 % | sija 149/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 11,0 % | 12,3 % | 14,5 % | sija 210/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 59,9 % | 44,5 % | 64,9 % | sija 198/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 15,5 % | 35,9 % | 10,8 % | sija 119/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 20,4 % | 17,0 % | 17,1 % | sija 106/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 689,4 /1 000 as. | 344,8 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 33/308 |
Energia
| Tunnusluku | Kangasniemi | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 4,3 % | 10,4 % | 3,8 % | sija 137/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 36,4 % | 40,4 % | 39,8 % | sija 212/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 5,5 % | 6,0 % | 5,5 % | sija 155/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 6,2 % | 12,4 % | 17,2 % | sija 300/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 47,6 % | 30,8 % | 28,9 % | sija 21/308 |
Talous
| Tunnusluku | Kangasniemi | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 1 045 kpl | 16 874 | 600 547 | sija 123/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 206,4 /1 000 as. | 130,3 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 24/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 28 022 €/vuosi | 28 551 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 218/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 787 €/m² | 1 085 €/m² | 1 110 €/m² | sija 167/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Kangasniemi | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 1 544 kpl | 48 464 | 2 423 433 | sija 166/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 11,9 % | 12,8 % | 10,7 % | sija 106/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 74,6 % | 72,5 % | 75,4 % | sija 173/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Kangasniemi | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 571 /1 000 as. | 537 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 176/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Kangasniemi | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 16,6 % | 16,0 % | 14,2 % | sija 72/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Kangasniemi | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 24,0 % | 27,9 % | 24,2 % | sija 159/308 |
Kangasniemi: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut19,8 % ×1,0
- Teollisuus19,1 % ×1,5
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous16,3 % ×6,7
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus9,6 % ×0,9
- Rakentaminen5,3 % ×0,8
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta4,8 % ×0,7
- Kuljetus ja varastointi4,8 % ×0,9
- Koulutus4,4 % ×0,6
Kangasniemi kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Kangasniemi?
Kunnassa Kangasniemi on 4 952 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 165 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Kangasniemi pinta-ala?
Kunnan Kangasniemi pinta-ala on 1 068,9 km² ja väestötiheys 5 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Kangasniemi väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Kangasniemi väkiluku muuttui luvusta 5 628 lukuun 4 952 (−12,0 %).
Missä Kangasniemi sijaitsee?
Kangasniemi sijaitsee maakunnassa Etelä-Savo. Leveysaste 61,990, pituusaste 26,643.
Mikä on tunnusluvun ”Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Kangasniemi?
Kunnassa Kangasniemi tunnusluvun ”Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo on 6,2 % (2025). Se on sijalla 300 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 17,2 %.
Mikä on tunnusluvun ”Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti” arvo kunnassa Kangasniemi?
Kunnassa Kangasniemi tunnusluvun ”Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti” arvo on 206,4 /1 000 as. (2024). Se on sijalla 24 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 142,6 /1 000 as..
Mitkä ovat kunnan Kangasniemi naapurikunnat?
Kunnan Kangasniemi lähimmät kunnat ovat Toivakka (32 km), Joutsa (39 km), Hirvensalmi (40 km), Pieksämäki (44 km), Hankasalmi (46 km).