Puumala: väkiluku ja tilastot
Puumala: väkiluku on 2 081 (2025), pinta-ala 794,1 km² ja väestötiheys 2,6 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 251 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −7,9 % vuosina 2015–2025.
- 2 081 asukasta
- 794,1 km²
- 3 as./km²
- 76 m

Puumala lukuina
Tärkeimmät tiedot
Etelä-Savo: 11 kunnasta Puumala on väkiluvultaan sijalla 9.
Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti: Puumala 1 854 /1 000 as., Etelä-Savo keskimäärin 344,8 /1 000 as., koko maassa 85,9 /1 000 as..
Alle 15-vuotiaiden osuus: Puumala 6,7 %, Etelä-Savo keskimäärin 11,3 %, koko maassa 14,3 %.
Suurin toimiala: Maatalous, metsätalous ja kalatalous, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 20,0 %.
Tiesitkö?
- Etelä-Savo: ykkössijalla tunnusluvussa ”Vähintään 65-vuotiaiden osuus”.
- Etelä-Savo: ykkössijalla tunnusluvussa ”Väestön keski-ikä”.
- ”Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti”: arvo on korkeampi kuin 100 %:ssa kunnista.
- ”Alle 15-vuotiaiden osuus”: arvo on matalampi kuin 99 %:ssa kunnista.
- ”Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti”: arvo on korkeampi kuin 96 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 111 221 jalkapallokenttää.
- 7,2 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
Puumala: väestönkehitys
Puumala: väkiluku oli 2 260 vuonna 2015 ja 2 081 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 2 137 |
| 2021 | 2 117 |
| 2022 | 2 107 |
| 2023 | 2 108 |
| 2024 | 2 101 |
| 2025 | 2 081 |
Puumala: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Puumala | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 6,7 % | 11,3 % | 13,3 % | sija 306/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 48,3 % | 34,6 % | 31,4 % | sija 3/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 58,1 vuotta | 50,3 | 48,6 | sija 3/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,2 % | 0,2 % | 0,3 % | sija 160/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 3,1 % | 4,9 % | 3,4 % | sija 171/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Puumala | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 1 540 kpl | 83 591 | 3 258 449 | sija 237/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 10,3 % | 5,5 % | 8,4 % | sija 107/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 15,3 % | 12,3 % | 14,5 % | sija 142/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 64,2 % | 44,5 % | 64,9 % | sija 162/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 12,0 % | 35,9 % | 10,8 % | sija 145/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 28,1 % | 17,0 % | 17,1 % | sija 13/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 1 854 /1 000 as. | 344,8 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 2/308 |
Energia
| Tunnusluku | Puumala | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 2,2 % | 10,4 % | 3,8 % | sija 198/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 40,5 % | 40,4 % | 39,8 % | sija 147/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 5,2 % | 6,0 % | 5,5 % | sija 163/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 8,4 % | 12,4 % | 17,2 % | sija 282/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 43,7 % | 30,8 % | 28,9 % | sija 45/308 |
Talous
| Tunnusluku | Puumala | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 464 kpl | 16 874 | 600 547 | sija 224/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 220,8 /1 000 as. | 130,3 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 12/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 30 743 €/vuosi | 28 551 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 76/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 961 €/m² | 1 085 €/m² | 1 110 €/m² | sija 132/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Puumala | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 563 kpl | 48 464 | 2 423 433 | sija 255/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 11,2 % | 12,8 % | 10,7 % | sija 133/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 73,5 % | 72,5 % | 75,4 % | sija 200/308 |
Matkailu
| Tunnusluku | Puumala | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti (2025) | 238,8 /1 000 as. | 67,2 /1 000 as. | 37,6 /1 000 as. | sija 17/138 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Puumala | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 588 /1 000 as. | 537 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 131/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Puumala | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 13,3 % | 16,0 % | 14,2 % | sija 181/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Puumala | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 26,8 % | 27,9 % | 24,2 % | sija 109/308 |
Puumala: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous20,0 % ×8,2
- Terveys- ja sosiaalipalvelut20,0 % ×1,0
- Rakentaminen10,5 % ×1,6
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus7,5 % ×0,7
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta7,3 % ×2,0
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta6,2 % ×0,8
- Kuljetus ja varastointi5,8 % ×1,1
- Koulutus5,5 % ×0,7
Puumala kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Puumala?
Kunnassa Puumala on 2 081 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 251 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Puumala pinta-ala?
Kunnan Puumala pinta-ala on 794,1 km² ja väestötiheys 3 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Puumala väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Puumala väkiluku muuttui luvusta 2 260 lukuun 2 081 (−7,9 %).
Missä Puumala sijaitsee?
Puumala sijaitsee maakunnassa Etelä-Savo. Leveysaste 61,525, pituusaste 28,183.
Mikä on tunnusluvun ”Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti” arvo kunnassa Puumala?
Kunnassa Puumala tunnusluvun ”Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti” arvo on 1 854 /1 000 as. (2025). Se on sijalla 2 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 190,8 /1 000 as..
Mikä on tunnusluvun ”Alle 15-vuotiaiden osuus” arvo kunnassa Puumala?
Kunnassa Puumala tunnusluvun ”Alle 15-vuotiaiden osuus” arvo on 6,7 % (2025). Se on sijalla 306 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 13,3 %.
Mitkä ovat kunnan Puumala naapurikunnat?
Kunnan Puumala lähimmät kunnat ovat Sulkava (31 km), Taipalsaari (41 km), Ruokolahti (43 km), Juva (45 km), Savitaipale (45 km).