Rantasalmi: väkiluku ja tilastot
Rantasalmi: väkiluku on 3 219 (2025), pinta-ala 559,7 km² ja väestötiheys 5,8 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 208 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −13,8 % vuosina 2015–2025.
- 3 219 asukasta
- 559,7 km²
- 6 as./km²

Rantasalmi lukuina
Tärkeimmät tiedot
Etelä-Savo: 11 kunnasta Rantasalmi on väkiluvultaan sijalla 7.
Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta: Rantasalmi 554 €/m², Etelä-Savo keskimäärin 1 085 €/m², koko maassa 2 317 €/m².
Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus: Rantasalmi 45,6 %, Etelä-Savo keskimäärin 30,8 %, koko maassa 12,7 %.
Suurin toimiala: Maatalous, metsätalous ja kalatalous, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 21,2 %.
Tiesitkö?
- ”Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta”: arvo on matalampi kuin 93 %:ssa kunnista.
- ”Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”: arvo on korkeampi kuin 91 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 78 384 jalkapallokenttää.
- 3,2 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
- Lähin kunta on Joroinen, 27,6 km:n päässä.
- Lähin suurempi kaupunki on Juva (5 569 asukasta), 30 km:n päässä.
Rantasalmi: väestönkehitys
Rantasalmi: väkiluku oli 3 733 vuonna 2015 ja 3 219 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 3 364 |
| 2021 | 3 330 |
| 2022 | 3 308 |
| 2023 | 3 297 |
| 2024 | 3 246 |
| 2025 | 3 219 |
Rantasalmi: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Rantasalmi | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 10,9 % | 11,3 % | 13,3 % | sija 238/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 38,6 % | 34,6 % | 31,4 % | sija 65/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 52,7 vuotta | 50,3 | 48,6 | sija 64/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,2 % | 0,2 % | 0,3 % | sija 160/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 5,9 % | 4,9 % | 3,4 % | sija 64/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Rantasalmi | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 2 104 kpl | 83 591 | 3 258 449 | sija 204/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 10,3 % | 5,5 % | 8,4 % | sija 107/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 8,5 % | 12,3 % | 14,5 % | sija 262/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 62,5 % | 44,5 % | 64,9 % | sija 175/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 16,0 % | 35,9 % | 10,8 % | sija 116/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 22,9 % | 17,0 % | 17,1 % | sija 61/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 653,9 /1 000 as. | 344,8 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 38/308 |
Energia
| Tunnusluku | Rantasalmi | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 2,4 % | 10,4 % | 3,8 % | sija 193/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 39,3 % | 40,4 % | 39,8 % | sija 167/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 3,5 % | 6,0 % | 5,5 % | sija 224/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 9,2 % | 12,4 % | 17,2 % | sija 275/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 45,6 % | 30,8 % | 28,9 % | sija 30/308 |
Talous
| Tunnusluku | Rantasalmi | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 651 kpl | 16 874 | 600 547 | sija 181/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 200,6 /1 000 as. | 130,3 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 30/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 27 637 €/vuosi | 28 551 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 237/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 554 €/m² | 1 085 €/m² | 1 110 €/m² | sija 205/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Rantasalmi | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 981 kpl | 48 464 | 2 423 433 | sija 204/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 11,7 % | 12,8 % | 10,7 % | sija 112/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 74,5 % | 72,5 % | 75,4 % | sija 176/308 |
Matkailu
| Tunnusluku | Rantasalmi | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti (2025) | 217,5 /1 000 as. | 67,2 /1 000 as. | 37,6 /1 000 as. | sija 19/138 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Rantasalmi | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 585 /1 000 as. | 537 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 144/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Rantasalmi | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 17,0 % | 16,0 % | 14,2 % | sija 60/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Rantasalmi | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 22,7 % | 27,9 % | 24,2 % | sija 192/308 |
Rantasalmi: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous21,2 % ×8,7
- Terveys- ja sosiaalipalvelut16,5 % ×0,9
- Teollisuus10,6 % ×0,9
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta8,9 % ×2,4
- Rakentaminen7,4 % ×1,1
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta7,3 % ×1,0
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus6,3 % ×0,6
- Koulutus5,5 % ×0,7
Rantasalmi kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Rantasalmi?
Kunnassa Rantasalmi on 3 219 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 208 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Rantasalmi pinta-ala?
Kunnan Rantasalmi pinta-ala on 559,7 km² ja väestötiheys 6 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Rantasalmi väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Rantasalmi väkiluku muuttui luvusta 3 733 lukuun 3 219 (−13,8 %).
Missä Rantasalmi sijaitsee?
Rantasalmi sijaitsee maakunnassa Etelä-Savo. Leveysaste 62,067, pituusaste 28,300.
Mikä on tunnusluvun ”Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta” arvo kunnassa Rantasalmi?
Kunnassa Rantasalmi tunnusluvun ”Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta” arvo on 554 €/m² (2025). Se on sijalla 205 220 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 1 110 €/m².
Mikä on tunnusluvun ”Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Rantasalmi?
Kunnassa Rantasalmi tunnusluvun ”Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo on 45,6 % (2025). Se on sijalla 30 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 28,9 %.
Mitkä ovat kunnan Rantasalmi naapurikunnat?
Kunnan Rantasalmi lähimmät kunnat ovat Joroinen (28 km), Juva (30 km), Sulkava (31 km), Enonkoski (33 km), Varkaus (35 km).