Kunta · Etelä-Savo

Mäntyharju: väkiluku ja tilastot

Mäntyharju: väkiluku on 7 034 (2025), pinta-ala 1 356,2 km² ja väestötiheys 5,2 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 131 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −11,8 % vuosina 2015–2025.

  • 7 034 asukasta
  • 1 356,2 km²
  • 5 as./km²
  • 150 m
Näkymä kunnasta Mäntyharju
Kuva : (Janim71 at fi.wikipedia), Public domain, Wikimedia Commons

Mäntyharju lukuina

Väkiluku
7 034
sija 131/308 −11,8 %
Väestötiheys
5as./km²
sija 215/308
Pinta-ala
1 356km²
sija 51/308
Korkeus merenpinnasta
150m
sija 5/52
Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti
892,8/1 000 as.
sija 19/308
Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus
45,9%
sija 27/308
Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta
655€/m²
sija 194/220
Vähintään 65-vuotiaiden osuus
40,8%
sija 43/308

Tärkeimmät tiedot

Etelä-Savo: 11 kunnasta Mäntyharju on väkiluvultaan sijalla 4.

Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti: Mäntyharju 892,8 /1 000 as., Etelä-Savo keskimäärin 344,8 /1 000 as., koko maassa 85,9 /1 000 as..

Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus: Mäntyharju 45,9 %, Etelä-Savo keskimäärin 30,8 %, koko maassa 12,7 %.

Suurin toimiala: Teollisuus, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 26,5 %.

Tiesitkö?

Mäntyharju: väestönkehitys

6 8937 3017 7098 1172015 : 7 9762016 : 7 8932017 : 7 7932018 : 7 6372019 : 7 4812020 : 7 3302021 : 7 2792022 : 7 1642023 : 7 0992024 : 7 0572025 : 7 034201520172019202120232025

Mäntyharju: väkiluku oli 7 976 vuonna 2015 ja 7 034 vuonna 2025.

VuosiVäkiluku
20207 330
20217 279
20227 164
20237 099
20247 057
20257 034

Mäntyharju: kaikki tunnusluvut

Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.

Väestö

TunnuslukuMäntyharjuEtelä-SavoMaaSijaintiSija
Alle 15-vuotiaiden osuus (2025)10,2 %11,3 %13,3 %sija 260/308
Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025)40,8 %34,6 %31,4 %sija 43/308
Väestön keski-ikä (2025)53,6 vuotta50,348,6sija 49/308
Ruotsinkielisten osuus (2025)0,3 %0,2 %0,3 %sija 137/308
Ulkomaan kansalaisten osuus (2025)4,8 %4,9 %3,4 %sija 94/308

Asuminen

TunnuslukuMäntyharjuEtelä-SavoMaaSijaintiSija
Asuntoja yhteensä (2025)4 890 kpl83 5913 258 449sija 112/308
Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025)8,6 %5,5 %8,4 %sija 144/308
Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025)10,2 %12,3 %14,5 %sija 232/308
Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025)56,2 %44,5 %64,9 %sija 221/308
Kerrostaloasuntojen osuus (2025)15,3 %35,9 %10,8 %sija 121/308
Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025)22,0 %17,0 %17,1 %sija 77/308
Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025)892,8 /1 000 as.344,8 /1 000 as.190,8 /1 000 as.sija 19/308

Energia

TunnuslukuMäntyharjuEtelä-SavoMaaSijaintiSija
Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025)3,0 %10,4 %3,8 %sija 173/308
Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025)34,1 %40,4 %39,8 %sija 248/308
Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025)4,3 %6,0 %5,5 %sija 195/308
Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025)12,7 %12,4 %17,2 %sija 232/308
Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025)45,9 %30,8 %28,9 %sija 27/308

Talous

TunnuslukuMäntyharjuEtelä-SavoMaaSijaintiSija
Yritysten toimipaikat (2024)905 kpl16 874600 547sija 140/308
Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024)128,2 /1 000 as.130,3 /1 000 as.142,6 /1 000 as.sija 192/308
Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024)28 125 €/vuosi28 551 €/vuosi29 078 €/vuosisija 208/308
Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025)655 €/m²1 085 €/m²1 110 €/m²sija 194/220

Työllisyys

TunnuslukuMäntyharjuEtelä-SavoMaaSijaintiSija
Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024)2 358 kpl48 4642 423 433sija 129/308
Työttömien osuus työvoimasta (2024)11,7 %12,8 %10,7 %sija 112/308
Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024)72,5 %72,5 %75,4 %sija 225/308

Matkailu

TunnuslukuMäntyharjuEtelä-SavoMaaSijaintiSija
Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti (2025)40,4 /1 000 as.67,2 /1 000 as.37,6 /1 000 as.sija 65/138

Liikkuminen

TunnuslukuMäntyharjuEtelä-SavoMaaSijaintiSija
Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025)588 /1 000 as.537 /1 000 as.583 /1 000 as.sija 131/308

Yhteiskunta

TunnuslukuMäntyharjuEtelä-SavoMaaSijaintiSija
Pienituloisuusaste (2024)17,2 %16,0 %14,2 %sija 57/307

Koulutus

TunnuslukuMäntyharjuEtelä-SavoMaaSijaintiSija
Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024)21,7 %27,9 %24,2 %sija 218/308

Mäntyharju: toimialat

Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.

Mäntyharju kartalla

Usein kysytyt kysymykset

Kuinka monta asukasta on kunnassa Mäntyharju?

Kunnassa Mäntyharju on 7 034 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 131 308 kunnan joukossa.

Mikä on kunnan Mäntyharju pinta-ala?

Kunnan Mäntyharju pinta-ala on 1 356,2 km² ja väestötiheys 5 asukasta/km².

Kasvaako kunnan Mäntyharju väkiluku?

Vuosina 2015–2025 kunnan Mäntyharju väkiluku muuttui luvusta 7 976 lukuun 7 034 (−11,8 %).

Missä Mäntyharju sijaitsee?

Mäntyharju sijaitsee maakunnassa Etelä-Savo. Leveysaste 61,418, pituusaste 26,879.

Mikä on tunnusluvun ”Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti” arvo kunnassa Mäntyharju?

Kunnassa Mäntyharju tunnusluvun ”Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti” arvo on 892,8 /1 000 as. (2025). Se on sijalla 19 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 190,8 /1 000 as..

Mikä on tunnusluvun ”Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Mäntyharju?

Kunnassa Mäntyharju tunnusluvun ”Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo on 45,9 % (2025). Se on sijalla 27 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 28,9 %.

Mitkä ovat kunnan Mäntyharju naapurikunnat?

Kunnan Mäntyharju lähimmät kunnat ovat Hirvensalmi (25 km), Mikkeli (37 km), Hartola (49 km), Savitaipale (49 km), Heinola (51 km).