Juva: väkiluku ja tilastot
Juva: väkiluku on 5 569 (2025), pinta-ala 1 163,5 km² ja väestötiheys 4,8 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 159 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −15,0 % vuosina 2015–2025.
- 5 569 asukasta
- 1 163,5 km²
- 5 as./km²

Juva lukuina
Tärkeimmät tiedot
Etelä-Savo: 11 kunnasta Juva on väkiluvultaan sijalla 5.
Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta: Juva 595 €/m², Etelä-Savo keskimäärin 1 085 €/m², koko maassa 2 317 €/m².
Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus: Juva 43,9 %, Etelä-Savo keskimäärin 30,8 %, koko maassa 12,7 %.
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 23,0 %.
Tiesitkö?
- Etelä-Savo: ykkössijalla tunnusluvussa ”Työllisyysaste (20–64-vuotiaat)”.
- ”Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta”: arvo on matalampi kuin 91 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 162 958 jalkapallokenttää.
- 3,9 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
- Lähin kunta on Sulkava, 29,6 km:n päässä.
- Lähin suurempi kaupunki on Mikkeli (51 551 asukasta), 39 km:n päässä.
Juva: väestönkehitys
Juva: väkiluku oli 6 548 vuonna 2015 ja 5 569 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 5 932 |
| 2021 | 5 887 |
| 2022 | 5 769 |
| 2023 | 5 734 |
| 2024 | 5 674 |
| 2025 | 5 569 |
Juva: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Juva | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 10,6 % | 11,3 % | 13,3 % | sija 247/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 40,2 % | 34,6 % | 31,4 % | sija 49/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 53,5 vuotta | 50,3 | 48,6 | sija 50/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,3 % | 0,2 % | 0,3 % | sija 137/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 3,6 % | 4,9 % | 3,4 % | sija 142/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Juva | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 3 663 kpl | 83 591 | 3 258 449 | sija 148/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 9,7 % | 5,5 % | 8,4 % | sija 116/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 9,7 % | 12,3 % | 14,5 % | sija 243/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 58,5 % | 44,5 % | 64,9 % | sija 202/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 19,2 % | 35,9 % | 10,8 % | sija 102/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 17,9 % | 17,0 % | 17,1 % | sija 140/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 362,5 /1 000 as. | 344,8 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 98/308 |
Energia
| Tunnusluku | Juva | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 6,1 % | 10,4 % | 3,8 % | sija 103/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 34,0 % | 40,4 % | 39,8 % | sija 252/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 5,0 % | 6,0 % | 5,5 % | sija 173/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 11,0 % | 12,4 % | 17,2 % | sija 254/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 43,9 % | 30,8 % | 28,9 % | sija 43/308 |
Talous
| Tunnusluku | Juva | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 1 122 kpl | 16 874 | 600 547 | sija 114/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 197,7 /1 000 as. | 130,3 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 34/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 28 560 €/vuosi | 28 551 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 186/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 595 €/m² | 1 085 €/m² | 1 110 €/m² | sija 200/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Juva | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 1 766 kpl | 48 464 | 2 423 433 | sija 155/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 9,8 % | 12,8 % | 10,7 % | sija 178/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 77,3 % | 72,5 % | 75,4 % | sija 117/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Juva | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 595 /1 000 as. | 537 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 115/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Juva | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 15,1 % | 16,0 % | 14,2 % | sija 129/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Juva | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 21,7 % | 27,9 % | 24,2 % | sija 218/308 |
Juva: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut23,0 % ×1,2
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous18,8 % ×7,7
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus11,4 % ×1,1
- Teollisuus10,9 % ×0,9
- Kuljetus ja varastointi5,7 % ×1,1
- Rakentaminen5,5 % ×0,8
- Koulutus5,4 % ×0,7
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta5,1 % ×0,7
Juva kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Juva?
Kunnassa Juva on 5 569 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 159 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Juva pinta-ala?
Kunnan Juva pinta-ala on 1 163,5 km² ja väestötiheys 5 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Juva väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Juva väkiluku muuttui luvusta 6 548 lukuun 5 569 (−15,0 %).
Missä Juva sijaitsee?
Juva sijaitsee maakunnassa Etelä-Savo. Leveysaste 61,897, pituusaste 27,857.
Mikä on tunnusluvun ”Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta” arvo kunnassa Juva?
Kunnassa Juva tunnusluvun ”Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta” arvo on 595 €/m² (2025). Se on sijalla 200 220 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 1 110 €/m².
Mikä on tunnusluvun ”Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Juva?
Kunnassa Juva tunnusluvun ”Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo on 43,9 % (2025). Se on sijalla 43 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 28,9 %.
Mitkä ovat kunnan Juva naapurikunnat?
Kunnan Juva lähimmät kunnat ovat Sulkava (30 km), Rantasalmi (30 km), Joroinen (31 km), Mikkeli (39 km), Puumala (45 km).