Sulkava: väkiluku ja tilastot
Sulkava: väkiluku on 2 310 (2025), pinta-ala 584,5 km² ja väestötiheys 4,0 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 242 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −15,2 % vuosina 2015–2025.
- 2 310 asukasta
- 584,5 km²
- 4 as./km²
Sulkava lukuina
Tärkeimmät tiedot
Etelä-Savo: 11 kunnasta Sulkava on väkiluvultaan sijalla 8.
Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta: Sulkava 426 €/m², Etelä-Savo keskimäärin 1 085 €/m², koko maassa 2 317 €/m².
Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus: Sulkava 48,9 %, Etelä-Savo keskimäärin 30,8 %, koko maassa 12,7 %.
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 21,2 %.
Tiesitkö?
- Etelä-Savo: ykkössijalla tunnusluvussa ”Pienituloisuusaste”.
- ”Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta”: arvo on matalampi kuin 97 %:ssa kunnista.
- ”Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”: arvo on korkeampi kuin 95 %:ssa kunnista.
- ”Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti”: arvo on korkeampi kuin 94 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 81 859 jalkapallokenttää.
- 4,7 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
- Lähin kunta on Savonlinna, 28,5 km:n päässä.
Sulkava: väestönkehitys
Sulkava: väkiluku oli 2 724 vuonna 2015 ja 2 310 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 2 482 |
| 2021 | 2 430 |
| 2022 | 2 375 |
| 2023 | 2 368 |
| 2024 | 2 361 |
| 2025 | 2 310 |
Sulkava: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Sulkava | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 9,2 % | 11,3 % | 13,3 % | sija 279/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 43,7 % | 34,6 % | 31,4 % | sija 21/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 55,4 vuotta | 50,3 | 48,6 | sija 24/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,2 % | 0,2 % | 0,3 % | sija 160/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 4,5 % | 4,9 % | 3,4 % | sija 103/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Sulkava | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 1 636 kpl | 83 591 | 3 258 449 | sija 229/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 10,8 % | 5,5 % | 8,4 % | sija 100/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 8,6 % | 12,3 % | 14,5 % | sija 258/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 66,5 % | 44,5 % | 64,9 % | sija 135/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 5,0 % | 35,9 % | 10,8 % | sija 221/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 24,9 % | 17,0 % | 17,1 % | sija 41/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 896,1 /1 000 as. | 344,8 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 18/308 |
Energia
| Tunnusluku | Sulkava | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 0,9 % | 10,4 % | 3,8 % | sija 263/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 34,8 % | 40,4 % | 39,8 % | sija 235/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 3,6 % | 6,0 % | 5,5 % | sija 220/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 11,6 % | 12,4 % | 17,2 % | sija 248/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 48,9 % | 30,8 % | 28,9 % | sija 15/308 |
Talous
| Tunnusluku | Sulkava | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 485 kpl | 16 874 | 600 547 | sija 214/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 205,4 /1 000 as. | 130,3 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 26/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 28 097 €/vuosi | 28 551 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 211/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 426 €/m² | 1 085 €/m² | 1 110 €/m² | sija 214/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Sulkava | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 666 kpl | 48 464 | 2 423 433 | sija 244/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 13,4 % | 12,8 % | 10,7 % | sija 58/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 70,4 % | 72,5 % | 75,4 % | sija 261/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Sulkava | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 596 /1 000 as. | 537 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 109/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Sulkava | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 17,9 % | 16,0 % | 14,2 % | sija 44/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Sulkava | Etelä-Savo | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 23,4 % | 27,9 % | 24,2 % | sija 180/308 |
Sulkava: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut21,2 % ×1,1
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous16,1 % ×6,6
- Teollisuus10,1 % ×0,8
- Koulutus9,8 % ×1,3
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus9,2 % ×0,9
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus8,0 % ×1,6
- Kuljetus ja varastointi4,9 % ×0,9
- Rakentaminen4,5 % ×0,7
Sulkava kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Sulkava?
Kunnassa Sulkava on 2 310 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 242 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Sulkava pinta-ala?
Kunnan Sulkava pinta-ala on 584,5 km² ja väestötiheys 4 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Sulkava väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Sulkava väkiluku muuttui luvusta 2 724 lukuun 2 310 (−15,2 %).
Missä Sulkava sijaitsee?
Sulkava sijaitsee maakunnassa Etelä-Savo. Leveysaste 61,788, pituusaste 28,371.
Mikä on tunnusluvun ”Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta” arvo kunnassa Sulkava?
Kunnassa Sulkava tunnusluvun ”Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta” arvo on 426 €/m² (2025). Se on sijalla 214 220 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 1 110 €/m².
Mikä on tunnusluvun ”Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Sulkava?
Kunnassa Sulkava tunnusluvun ”Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo on 48,9 % (2025). Se on sijalla 15 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 28,9 %.
Mitkä ovat kunnan Sulkava naapurikunnat?
Kunnan Sulkava lähimmät kunnat ovat Savonlinna (28 km), Juva (30 km), Puumala (31 km), Rantasalmi (31 km), Enonkoski (45 km).