Hausjärvi: väkiluku ja tilastot
Hausjärvi: väkiluku on 7 862 (2025), pinta-ala 389,5 km² ja väestötiheys 20,2 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 119 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −9,9 % vuosina 2015–2025.
- 7 862 asukasta
- 389,5 km²
- 20 as./km²
- 95 m

Hausjärvi lukuina
Tärkeimmät tiedot
Kanta-Häme: 11 kunnasta Hausjärvi on väkiluvultaan sijalla 6.
Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus: Hausjärvi 56,1 %, Kanta-Häme keskimäärin 48,6 %, koko maassa 39,4 %.
Pienituloisuusaste: Hausjärvi 10,2 %, Kanta-Häme keskimäärin 13,2 %, koko maassa 14,2 %.
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 22,5 %.
Tiesitkö?
Hausjärvi: väestönkehitys
Hausjärvi: väkiluku oli 8 729 vuonna 2015 ja 7 862 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 8 175 |
| 2021 | 8 143 |
| 2022 | 8 031 |
| 2023 | 7 998 |
| 2024 | 7 901 |
| 2025 | 7 862 |
Hausjärvi: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Hausjärvi | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 14,6 % | 13,3 % | 13,3 % | sija 105/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 25,9 % | 28,0 % | 31,4 % | sija 235/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 46,5 vuotta | 46,8 | 48,6 | sija 205/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,4 % | 0,4 % | 0,3 % | sija 109/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 2,7 % | 5,0 % | 3,4 % | sija 193/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Hausjärvi | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 4 221 kpl | 98 711 | 3 258 449 | sija 131/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 13,2 % | 7,6 % | 8,4 % | sija 65/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 17,3 % | 20,2 % | 14,5 % | sija 119/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 69,3 % | 44,0 % | 64,9 % | sija 106/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 10,1 % | 38,7 % | 10,8 % | sija 159/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 12,3 % | 11,8 % | 17,1 % | sija 229/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 95,6 /1 000 as. | 124,5 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 207/308 |
Energia
| Tunnusluku | Hausjärvi | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 0,9 % | 8,9 % | 3,8 % | sija 263/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 56,1 % | 48,6 % | 39,8 % | sija 15/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 5,5 % | 6,3 % | 5,5 % | sija 155/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 16,4 % | 19,0 % | 17,2 % | sija 171/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 20,3 % | 16,6 % | 28,9 % | sija 211/308 |
Talous
| Tunnusluku | Hausjärvi | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 928 kpl | 17 308 | 600 547 | sija 137/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 117,5 /1 000 as. | 102,1 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 216/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 31 429 €/vuosi | 30 321 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 61/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 893 €/m² | 1 469 €/m² | 1 110 €/m² | sija 142/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Hausjärvi | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 1 709 kpl | 63 916 | 2 423 433 | sija 160/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 8,5 % | 10,9 % | 10,7 % | sija 225/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 79,6 % | 75,1 % | 75,4 % | sija 72/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Hausjärvi | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 602 /1 000 as. | 541 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 97/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Hausjärvi | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 10,2 % | 13,2 % | 14,2 % | sija 248/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Hausjärvi | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 26,3 % | 30,0 % | 24,2 % | sija 117/308 |
Hausjärvi: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut22,5 % ×1,2
- Rakentaminen13,9 % ×2,1
- Teollisuus11,6 % ×0,9
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous9,3 % ×3,8
- Koulutus9,0 % ×1,2
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta7,5 % ×1,0
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus6,1 % ×0,6
- Muu palvelutoiminta4,6 % ×1,8
Hausjärvi kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Hausjärvi?
Kunnassa Hausjärvi on 7 862 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 119 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Hausjärvi pinta-ala?
Kunnan Hausjärvi pinta-ala on 389,5 km² ja väestötiheys 20 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Hausjärvi väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Hausjärvi väkiluku muuttui luvusta 8 729 lukuun 7 862 (−9,9 %).
Missä Hausjärvi sijaitsee?
Hausjärvi sijaitsee maakunnassa Kanta-Häme. Leveysaste 60,788, pituusaste 25,028.
Mikä on tunnusluvun ”Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Hausjärvi?
Kunnassa Hausjärvi tunnusluvun ”Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus” arvo on 56,1 % (2025). Se on sijalla 15 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 39,8 %.
Mikä on tunnusluvun ”Pienituloisuusaste” arvo kunnassa Hausjärvi?
Kunnassa Hausjärvi tunnusluvun ”Pienituloisuusaste” arvo on 10,2 % (2024). Se on sijalla 248 307 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 14,2 %.
Mitkä ovat kunnan Hausjärvi naapurikunnat?
Kunnan Hausjärvi lähimmät kunnat ovat Riihimäki (15 km), Kärkölä (16 km), Hyvinkää (20 km), Mäntsälä (23 km), Janakkala (25 km).