Janakkala: väkiluku ja tilastot
Janakkala: väkiluku on 15 867 (2025), pinta-ala 547,5 km² ja väestötiheys 29,0 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 69 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −5,9 % vuosina 2015–2025.
- 15 867 asukasta
- 547,5 km²
- 29 as./km²

Janakkala lukuina
Tärkeimmät tiedot
Kanta-Häme: 11 kunnasta Janakkala on väkiluvultaan sijalla 4.
Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti: Janakkala 10,5 /1 000 as., Kanta-Häme keskimäärin 21,4 /1 000 as., koko maassa 38,9 /1 000 as..
Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti: Janakkala 95,6 /1 000 as., Kanta-Häme keskimäärin 102,1 /1 000 as., koko maassa 106,4 /1 000 as..
Suurin toimiala: Teollisuus, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 23,7 %.
Tiesitkö?
- ”Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti”: arvo on matalampi kuin 93 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 76 681 jalkapallokenttää.
- Lähin kunta on Hämeenlinna, 12,6 km:n päässä.
- Lähin suurempi kaupunki on Hämeenlinna (68 614 asukasta), 13 km:n päässä.
Janakkala: väestönkehitys
Janakkala: väkiluku oli 16 853 vuonna 2015 ja 15 867 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 16 237 |
| 2021 | 16 340 |
| 2022 | 16 280 |
| 2023 | 16 123 |
| 2024 | 16 015 |
| 2025 | 15 867 |
Janakkala: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Janakkala | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 14,8 % | 13,3 % | 13,3 % | sija 99/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 26,6 % | 28,0 % | 31,4 % | sija 229/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 46,5 vuotta | 46,8 | 48,6 | sija 205/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,4 % | 0,4 % | 0,3 % | sija 109/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 3,0 % | 5,0 % | 3,4 % | sija 179/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Janakkala | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 8 880 kpl | 98 711 | 3 258 449 | sija 71/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 9,4 % | 7,6 % | 8,4 % | sija 124/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 19,4 % | 20,2 % | 14,5 % | sija 105/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 51,9 % | 44,0 % | 64,9 % | sija 244/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 26,4 % | 38,7 % | 10,8 % | sija 74/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 12,2 % | 11,8 % | 17,1 % | sija 234/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 111,5 /1 000 as. | 124,5 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 201/308 |
Energia
| Tunnusluku | Janakkala | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 6,7 % | 8,9 % | 3,8 % | sija 89/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 46,8 % | 48,6 % | 39,8 % | sija 61/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 7,4 % | 6,3 % | 5,5 % | sija 98/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 20,7 % | 19,0 % | 17,2 % | sija 95/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 17,9 % | 16,6 % | 28,9 % | sija 228/308 |
Talous
| Tunnusluku | Janakkala | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 1 531 kpl | 17 308 | 600 547 | sija 82/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 95,6 /1 000 as. | 102,1 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 266/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 31 077 €/vuosi | 30 321 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 67/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 1 297 €/m² | 1 469 €/m² | 1 110 €/m² | sija 83/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Janakkala | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 4 847 kpl | 63 916 | 2 423 433 | sija 77/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 8,6 % | 10,9 % | 10,7 % | sija 221/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 78,9 % | 75,1 % | 75,4 % | sija 82/308 |
Matkailu
| Tunnusluku | Janakkala | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti (2025) | 10,5 /1 000 as. | 21,4 /1 000 as. | 37,6 /1 000 as. | sija 128/138 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Janakkala | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 583 /1 000 as. | 541 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 150/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Janakkala | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 10,5 % | 13,2 % | 14,2 % | sija 244/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Janakkala | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 27,2 % | 30,0 % | 24,2 % | sija 104/308 |
Janakkala: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Teollisuus23,7 % ×1,9
- Terveys- ja sosiaalipalvelut19,4 % ×1,0
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus12,1 % ×1,1
- Koulutus9,9 % ×1,3
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta6,2 % ×0,9
- Rakentaminen6,1 % ×0,9
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous5,8 % ×2,4
- Kuljetus ja varastointi3,9 % ×0,7
Janakkala kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Janakkala?
Kunnassa Janakkala on 15 867 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 69 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Janakkala pinta-ala?
Kunnan Janakkala pinta-ala on 547,5 km² ja väestötiheys 29 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Janakkala väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Janakkala väkiluku muuttui luvusta 16 853 lukuun 15 867 (−5,9 %).
Missä Janakkala sijaitsee?
Janakkala sijaitsee maakunnassa Kanta-Häme. Leveysaste 60,922, pituusaste 24,647.
Mikä on tunnusluvun ”Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti” arvo kunnassa Janakkala?
Kunnassa Janakkala tunnusluvun ”Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti” arvo on 10,5 /1 000 as. (2025). Se on sijalla 128 138 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 37,6 /1 000 as..
Mikä on tunnusluvun ”Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti” arvo kunnassa Janakkala?
Kunnassa Janakkala tunnusluvun ”Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti” arvo on 95,6 /1 000 as. (2024). Se on sijalla 266 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 142,6 /1 000 as..
Mitkä ovat kunnan Janakkala naapurikunnat?
Kunnan Janakkala lähimmät kunnat ovat Hämeenlinna (13 km), Hattula (21 km), Riihimäki (22 km), Loppi (25 km), Hausjärvi (25 km).