Hämeenlinna: väkiluku ja tilastot
Hämeenlinna: väkiluku on 68 614 (2025), pinta-ala 1 785,8 km² ja väestötiheys 38,4 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 15 308 kunnan joukossa. Väkiluku on kasvussa: +0,9 % vuosina 2015–2025.
- 68 614 asukasta
- 1 785,8 km²
- 38 as./km²
- 80 m

Hämeenlinna lukuina
Tärkeimmät tiedot
Kanta-Häme: 11 kunnasta Hämeenlinna on väkiluvultaan sijalla 1.
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 23,2 %.
Tiesitkö?
- Kanta-Häme: ykkössijalla tunnusluvussa ”Väkiluku”.
- Kanta-Häme: ykkössijalla tunnusluvussa ”Väkiluvun muutos 10 vuodessa”.
- ”Yritysten toimipaikat”: arvo on korkeampi kuin 96 %:ssa kunnista.
- ”Asuntoja yhteensä”: arvo on korkeampi kuin 95 %:ssa kunnista.
- ”Alueella työssäkäyvät (työpaikat)”: arvo on korkeampi kuin 95 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 250 106 jalkapallokenttää.
- 2,1 kertaa tiheämmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
Hämeenlinna: väestönkehitys
Hämeenlinna: väkiluku oli 68 011 vuonna 2015 ja 68 614 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 67 848 |
| 2021 | 67 971 |
| 2022 | 68 043 |
| 2023 | 68 319 |
| 2024 | 68 433 |
| 2025 | 68 614 |
Hämeenlinna: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Hämeenlinna | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 13,3 % | 13,3 % | 13,3 % | sija 150/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 27,7 % | 28,0 % | 31,4 % | sija 212/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 46,4 vuotta | 46,8 | 48,6 | sija 209/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,4 % | 0,4 % | 0,3 % | sija 109/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 5,9 % | 5,0 % | 3,4 % | sija 64/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Hämeenlinna | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 40 827 kpl | 98 711 | 3 258 449 | sija 15/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 6,0 % | 7,6 % | 8,4 % | sija 197/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 23,1 % | 20,2 % | 14,5 % | sija 80/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 34,8 % | 44,0 % | 64,9 % | sija 283/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 46,6 % | 38,7 % | 10,8 % | sija 25/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 11,5 % | 11,8 % | 17,1 % | sija 249/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 120,1 /1 000 as. | 124,5 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 197/308 |
Energia
| Tunnusluku | Hämeenlinna | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 12,3 % | 8,9 % | 3,8 % | sija 43/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 45,1 % | 48,6 % | 39,8 % | sija 87/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 5,8 % | 6,3 % | 5,5 % | sija 144/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 19,2 % | 19,0 % | 17,2 % | sija 121/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 16,7 % | 16,6 % | 28,9 % | sija 237/308 |
Talous
| Tunnusluku | Hämeenlinna | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 6 685 kpl | 17 308 | 600 547 | sija 14/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 97,7 /1 000 as. | 102,1 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 262/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 30 350 €/vuosi | 30 321 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 90/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 1 784 €/m² | 1 469 €/m² | 1 110 €/m² | sija 43/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Hämeenlinna | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 29 545 kpl | 63 916 | 2 423 433 | sija 16/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 11,7 % | 10,9 % | 10,7 % | sija 112/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 73,8 % | 75,1 % | 75,4 % | sija 192/308 |
Matkailu
| Tunnusluku | Hämeenlinna | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti (2025) | 22,8 /1 000 as. | 21,4 /1 000 as. | 37,6 /1 000 as. | sija 90/138 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Hämeenlinna | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 503 /1 000 as. | 541 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 284/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Hämeenlinna | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 13,8 % | 13,2 % | 14,2 % | sija 168/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Hämeenlinna | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 33,8 % | 30,0 % | 24,2 % | sija 44/308 |
Hämeenlinna: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut23,2 % ×1,2
- Teollisuus14,3 % ×1,2
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus11,3 % ×1,1
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta7,5 % ×1,0
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus7,4 % ×1,5
- Koulutus7,0 % ×0,9
- Rakentaminen5,0 % ×0,8
- Ammatillinen, tieteellinen ja tekninen toiminta4,2 % ×0,7
Hämeenlinna kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Hämeenlinna?
Kunnassa Hämeenlinna on 68 614 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 15 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Hämeenlinna pinta-ala?
Kunnan Hämeenlinna pinta-ala on 1 785,8 km² ja väestötiheys 38 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Hämeenlinna väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Hämeenlinna väkiluku muuttui luvusta 68 011 lukuun 68 614 (+0,9 %).
Missä Hämeenlinna sijaitsee?
Hämeenlinna sijaitsee maakunnassa Kanta-Häme. Leveysaste 60,994, pituusaste 24,467.
Mikä on tunnusluvun ”Yritysten toimipaikat” arvo kunnassa Hämeenlinna?
Kunnassa Hämeenlinna tunnusluvun ”Yritysten toimipaikat” arvo on 6 685 kpl (2024). Se on sijalla 14 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 818 kpl.
Mikä on tunnusluvun ”Asuntoja yhteensä” arvo kunnassa Hämeenlinna?
Kunnassa Hämeenlinna tunnusluvun ”Asuntoja yhteensä” arvo on 40 827 kpl (2025). Se on sijalla 15 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 3 342 kpl.
Mitkä ovat kunnan Hämeenlinna naapurikunnat?
Kunnan Hämeenlinna lähimmät kunnat ovat Hattula (8,5 km), Janakkala (13 km), Loppi (31 km), Riihimäki (33 km), Akaa (37 km).