Tammela: väkiluku ja tilastot
Tammela: väkiluku on 5 777 (2025), pinta-ala 640,6 km² ja väestötiheys 9,0 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 157 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −8,0 % vuosina 2015–2025.
- 5 777 asukasta
- 640,6 km²
- 9 as./km²

Tammela lukuina
Tärkeimmät tiedot
Kanta-Häme: 11 kunnasta Tammela on väkiluvultaan sijalla 8.
Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti: Tammela 639 /1 000 as., Kanta-Häme keskimäärin 541 /1 000 as., koko maassa 480 /1 000 as..
Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus: Tammela 48,9 %, Kanta-Häme keskimäärin 48,6 %, koko maassa 39,4 %.
Suurin toimiala: Teollisuus, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 20,5 %.
Tiesitkö?
- Kanta-Häme: ykkössijalla tunnusluvussa ”Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti”.
- Kanta-Häme: ykkössijalla tunnusluvussa ”Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti”.
- ”Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti”: arvo on korkeampi kuin 90 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 89 718 jalkapallokenttää.
- 2,1 kertaa harvemmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
- Lähin kunta on Forssa, 7,5 km:n päässä.
- Lähin suurempi kaupunki on Forssa (16 307 asukasta), 7 km:n päässä.
Tammela: väestönkehitys
Tammela: väkiluku oli 6 280 vuonna 2015 ja 5 777 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 6 016 |
| 2021 | 5 967 |
| 2022 | 5 879 |
| 2023 | 5 844 |
| 2024 | 5 832 |
| 2025 | 5 777 |
Tammela: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Tammela | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 12,6 % | 13,3 % | 13,3 % | sija 176/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 31,2 % | 28,0 % | 31,4 % | sija 156/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 48,7 vuotta | 46,8 | 48,6 | sija 148/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,3 % | 0,4 % | 0,3 % | sija 137/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 2,2 % | 5,0 % | 3,4 % | sija 225/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Tammela | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 3 261 kpl | 98 711 | 3 258 449 | sija 156/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 13,7 % | 7,6 % | 8,4 % | sija 61/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 18,7 % | 20,2 % | 14,5 % | sija 111/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 71,7 % | 44,0 % | 64,9 % | sija 77/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 10,2 % | 38,7 % | 10,8 % | sija 157/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 15,3 % | 11,8 % | 17,1 % | sija 189/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 571,2 /1 000 as. | 124,5 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 50/308 |
Energia
| Tunnusluku | Tammela | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 1,1 % | 8,9 % | 3,8 % | sija 250/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 48,9 % | 48,6 % | 39,8 % | sija 43/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 6,2 % | 6,3 % | 5,5 % | sija 126/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 12,7 % | 19,0 % | 17,2 % | sija 232/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 31,1 % | 16,6 % | 28,9 % | sija 128/308 |
Talous
| Tunnusluku | Tammela | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 867 kpl | 17 308 | 600 547 | sija 147/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 148,7 /1 000 as. | 102,1 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 136/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 31 724 €/vuosi | 30 321 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 55/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 1 041 €/m² | 1 469 €/m² | 1 110 €/m² | sija 119/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Tammela | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 1 743 kpl | 63 916 | 2 423 433 | sija 157/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 9,1 % | 10,9 % | 10,7 % | sija 203/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 77,3 % | 75,1 % | 75,4 % | sija 117/308 |
Matkailu
| Tunnusluku | Tammela | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti (2025) | 107,8 /1 000 as. | 21,4 /1 000 as. | 37,6 /1 000 as. | sija 33/138 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Tammela | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 639 /1 000 as. | 541 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 32/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Tammela | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 9,7 % | 13,2 % | 14,2 % | sija 257/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Tammela | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 29,4 % | 30,0 % | 24,2 % | sija 73/308 |
Tammela: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Teollisuus20,5 % ×1,6
- Terveys- ja sosiaalipalvelut16,8 % ×0,9
- Koulutus11,5 % ×1,6
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous9,1 % ×3,7
- Rakentaminen8,5 % ×1,3
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta8,1 % ×1,1
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus5,0 % ×0,5
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta4,7 % ×1,3
Tammela kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Tammela?
Kunnassa Tammela on 5 777 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 157 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Tammela pinta-ala?
Kunnan Tammela pinta-ala on 640,6 km² ja väestötiheys 9 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Tammela väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Tammela väkiluku muuttui luvusta 6 280 lukuun 5 777 (−8,0 %).
Missä Tammela sijaitsee?
Tammela sijaitsee maakunnassa Kanta-Häme. Leveysaste 60,808, pituusaste 23,760.
Mikä on tunnusluvun ”Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti” arvo kunnassa Tammela?
Kunnassa Tammela tunnusluvun ”Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti” arvo on 639 /1 000 as. (2025). Se on sijalla 32 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 583 /1 000 as..
Mikä on tunnusluvun ”Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Tammela?
Kunnassa Tammela tunnusluvun ”Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus” arvo on 48,9 % (2025). Se on sijalla 43 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 39,8 %.
Mitkä ovat kunnan Tammela naapurikunnat?
Kunnan Tammela lähimmät kunnat ovat Forssa (7,5 km), Jokioinen (15 km), Somero (24 km), Humppila (25 km), Ypäjä (26 km).