Hattula: väkiluku ja tilastot
Hattula: väkiluku on 9 346 (2025), pinta-ala 357,8 km² ja väestötiheys 26,1 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 103 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −4,1 % vuosina 2015–2025.
- 9 346 asukasta
- 357,8 km²
- 26 as./km²

Hattula lukuina
Tärkeimmät tiedot
Kanta-Häme: 11 kunnasta Hattula on väkiluvultaan sijalla 5.
Pienituloisuusaste: Hattula 8,1 %, Kanta-Häme keskimäärin 13,2 %, koko maassa 14,2 %.
Ulkomaan kansalaisten osuus: Hattula 1,5 %, Kanta-Häme keskimäärin 5,0 %, koko maassa 7,7 %.
Suurin toimiala: Julkinen hallinto ja maanpuolustus, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 23,9 %.
Tiesitkö?
- Kanta-Häme: ykkössijalla tunnusluvussa ”Alle 15-vuotiaiden osuus”.
- Kanta-Häme: ykkössijalla tunnusluvussa ”Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”.
- ”Pienituloisuusaste”: arvo on matalampi kuin 93 %:ssa kunnista.
- ”Ulkomaan kansalaisten osuus”: arvo on matalampi kuin 92 %:ssa kunnista.
- ”Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus”: arvo on korkeampi kuin 92 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 50 112 jalkapallokenttää.
- Lähin kunta on Hämeenlinna, 8,5 km:n päässä.
Hattula: väestönkehitys
Hattula: väkiluku oli 9 747 vuonna 2015 ja 9 346 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 9 389 |
| 2021 | 9 405 |
| 2022 | 9 359 |
| 2023 | 9 371 |
| 2024 | 9 361 |
| 2025 | 9 346 |
Hattula: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Hattula | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 15,4 % | 13,3 % | 13,3 % | sija 80/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 25,9 % | 28,0 % | 31,4 % | sija 235/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 45,7 vuotta | 46,8 | 48,6 | sija 226/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,4 % | 0,4 % | 0,3 % | sija 109/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 1,5 % | 5,0 % | 3,4 % | sija 274/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Hattula | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 4 812 kpl | 98 711 | 3 258 449 | sija 115/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 9,1 % | 7,6 % | 8,4 % | sija 129/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 22,2 % | 20,2 % | 14,5 % | sija 88/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 66,3 % | 44,0 % | 64,9 % | sija 138/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 12,9 % | 38,7 % | 10,8 % | sija 137/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 9,4 % | 11,8 % | 17,1 % | sija 276/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 206,0 /1 000 as. | 124,5 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 145/308 |
Energia
| Tunnusluku | Hattula | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 1,1 % | 8,9 % | 3,8 % | sija 250/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 53,4 % | 48,6 % | 39,8 % | sija 27/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 8,5 % | 6,3 % | 5,5 % | sija 78/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 20,7 % | 19,0 % | 17,2 % | sija 95/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 16,0 % | 16,6 % | 28,9 % | sija 242/308 |
Talous
| Tunnusluku | Hattula | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 1 009 kpl | 17 308 | 600 547 | sija 126/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 107,8 /1 000 as. | 102,1 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 237/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 32 616 €/vuosi | 30 321 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 39/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 1 482 €/m² | 1 469 €/m² | 1 110 €/m² | sija 62/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Hattula | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 2 759 kpl | 63 916 | 2 423 433 | sija 112/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 7,6 % | 10,9 % | 10,7 % | sija 250/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 81,4 % | 75,1 % | 75,4 % | sija 44/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Hattula | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 615 /1 000 as. | 541 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 69/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Hattula | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 8,1 % | 13,2 % | 14,2 % | sija 284/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Hattula | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 33,4 % | 30,0 % | 24,2 % | sija 46/308 |
Hattula: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus23,9 % ×4,8
- Terveys- ja sosiaalipalvelut14,0 % ×0,7
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus10,6 % ×1,0
- Teollisuus8,9 % ×0,7
- Rakentaminen8,8 % ×1,3
- Koulutus7,9 % ×1,1
- Kuljetus ja varastointi4,8 % ×0,9
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta4,7 % ×0,6
Hattula kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Hattula?
Kunnassa Hattula on 9 346 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 103 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Hattula pinta-ala?
Kunnan Hattula pinta-ala on 357,8 km² ja väestötiheys 26 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Hattula väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Hattula väkiluku muuttui luvusta 9 747 lukuun 9 346 (−4,1 %).
Missä Hattula sijaitsee?
Hattula sijaitsee maakunnassa Kanta-Häme. Leveysaste 61,056, pituusaste 24,371.
Mikä on tunnusluvun ”Pienituloisuusaste” arvo kunnassa Hattula?
Kunnassa Hattula tunnusluvun ”Pienituloisuusaste” arvo on 8,1 % (2024). Se on sijalla 284 307 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 14,2 %.
Mikä on tunnusluvun ”Ulkomaan kansalaisten osuus” arvo kunnassa Hattula?
Kunnassa Hattula tunnusluvun ”Ulkomaan kansalaisten osuus” arvo on 1,5 % (2025). Se on sijalla 274 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 3,4 %.
Mitkä ovat kunnan Hattula naapurikunnat?
Kunnan Hattula lähimmät kunnat ovat Hämeenlinna (8,5 km), Janakkala (21 km), Akaa (30 km), Valkeakoski (30 km), Pälkäne (32 km).