Riihimäki: väkiluku ja tilastot
Riihimäki: väkiluku on 28 555 (2025), pinta-ala 121,0 km² ja väestötiheys 236 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 38 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −2,4 % vuosina 2015–2025.
- 28 555 asukasta
- 121,0 km²
- 236 as./km²

Riihimäki lukuina
Tärkeimmät tiedot
Kanta-Häme: 11 kunnasta Riihimäki on väkiluvultaan sijalla 2.
Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti: Riihimäki 78,3 /1 000 as., Kanta-Häme keskimäärin 102,1 /1 000 as., koko maassa 106,4 /1 000 as..
Kerrostaloasuntojen osuus: Riihimäki 56,0 %, Kanta-Häme keskimäärin 38,7 %, koko maassa 48,5 %.
Suurin toimiala: Teollisuus, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 18,0 %.
Tiesitkö?
- Kanta-Häme: ykkössijalla tunnusluvussa ”Väestötiheys”.
- Kanta-Häme: ykkössijalla tunnusluvussa ”Kerrostaloasuntojen osuus”.
- ”Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti”: arvo on matalampi kuin 98 %:ssa kunnista.
- ”Kerrostaloasuntojen osuus”: arvo on korkeampi kuin 96 %:ssa kunnista.
- ”Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus”: arvo on korkeampi kuin 93 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 16 948 jalkapallokenttää.
- 12,7 kertaa tiheämmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
Riihimäki: väestönkehitys
Riihimäki: väkiluku oli 29 269 vuonna 2015 ja 28 555 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 28 710 |
| 2021 | 28 521 |
| 2022 | 28 349 |
| 2023 | 28 483 |
| 2024 | 28 643 |
| 2025 | 28 555 |
Riihimäki: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Riihimäki | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 13,3 % | 13,3 % | 13,3 % | sija 150/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 25,4 % | 28,0 % | 31,4 % | sija 242/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 45,5 vuotta | 46,8 | 48,6 | sija 227/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,4 % | 0,4 % | 0,3 % | sija 109/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 6,1 % | 5,0 % | 3,4 % | sija 59/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Riihimäki | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 16 760 kpl | 98 711 | 3 258 449 | sija 36/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 3,9 % | 7,6 % | 8,4 % | sija 238/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 23,3 % | 20,2 % | 14,5 % | sija 77/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 31,6 % | 44,0 % | 64,9 % | sija 291/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 56,0 % | 38,7 % | 10,8 % | sija 13/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 10,3 % | 11,8 % | 17,1 % | sija 263/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 9,0 /1 000 as. | 124,5 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 297/308 |
Energia
| Tunnusluku | Riihimäki | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 10,8 % | 8,9 % | 3,8 % | sija 56/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 55,1 % | 48,6 % | 39,8 % | sija 22/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 7,8 % | 6,3 % | 5,5 % | sija 92/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 18,7 % | 19,0 % | 17,2 % | sija 127/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 6,5 % | 16,6 % | 28,9 % | sija 288/308 |
Talous
| Tunnusluku | Riihimäki | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 2 242 kpl | 17 308 | 600 547 | sija 52/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 78,3 /1 000 as. | 102,1 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 300/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 30 298 €/vuosi | 30 321 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 92/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 1 548 €/m² | 1 469 €/m² | 1 110 €/m² | sija 57/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Riihimäki | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 11 608 kpl | 63 916 | 2 423 433 | sija 33/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 11,7 % | 10,9 % | 10,7 % | sija 112/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 73,4 % | 75,1 % | 75,4 % | sija 201/308 |
Matkailu
| Tunnusluku | Riihimäki | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti (2025) | 11,8 /1 000 as. | 21,4 /1 000 as. | 37,6 /1 000 as. | sija 124/138 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Riihimäki | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 499 /1 000 as. | 541 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 287/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Riihimäki | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 14,0 % | 13,2 % | 14,2 % | sija 160/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Riihimäki | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 29,4 % | 30,0 % | 24,2 % | sija 73/308 |
Riihimäki: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Teollisuus18,0 % ×1,5
- Terveys- ja sosiaalipalvelut16,9 % ×0,9
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus15,6 % ×1,5
- Julkinen hallinto ja maanpuolustus7,7 % ×1,6
- Koulutus6,3 % ×0,8
- Rakentaminen6,1 % ×0,9
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta5,9 % ×0,8
- Kuljetus ja varastointi5,2 % ×1,0
Riihimäki kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Riihimäki?
Kunnassa Riihimäki on 28 555 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 38 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Riihimäki pinta-ala?
Kunnan Riihimäki pinta-ala on 121,0 km² ja väestötiheys 236 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Riihimäki väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Riihimäki väkiluku muuttui luvusta 29 269 lukuun 28 555 (−2,4 %).
Missä Riihimäki sijaitsee?
Riihimäki sijaitsee maakunnassa Kanta-Häme. Leveysaste 60,733, pituusaste 24,767.
Mikä on tunnusluvun ”Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti” arvo kunnassa Riihimäki?
Kunnassa Riihimäki tunnusluvun ”Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti” arvo on 78,3 /1 000 as. (2024). Se on sijalla 300 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 142,6 /1 000 as..
Mikä on tunnusluvun ”Kerrostaloasuntojen osuus” arvo kunnassa Riihimäki?
Kunnassa Riihimäki tunnusluvun ”Kerrostaloasuntojen osuus” arvo on 56,0 % (2025). Se on sijalla 13 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 10,8 %.
Mitkä ovat kunnan Riihimäki naapurikunnat?
Kunnan Riihimäki lähimmät kunnat ovat Hyvinkää (13 km), Hausjärvi (15 km), Loppi (18 km), Janakkala (22 km), Nurmijärvi (30 km).