Loppi: väkiluku ja tilastot
Loppi: väkiluku on 7 574 (2025), pinta-ala 597,9 km² ja väestötiheys 12,7 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 123 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −7,4 % vuosina 2015–2025.
- 7 574 asukasta
- 597,9 km²
- 13 as./km²

Loppi lukuina
Tärkeimmät tiedot
Kanta-Häme: 11 kunnasta Loppi on väkiluvultaan sijalla 7.
Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus: Loppi 58,0 %, Kanta-Häme keskimäärin 48,6 %, koko maassa 39,4 %.
Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti: Loppi 631 /1 000 as., Kanta-Häme keskimäärin 541 /1 000 as., koko maassa 480 /1 000 as..
Suurin toimiala: Terveys- ja sosiaalipalvelut, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 20,0 %.
Tiesitkö?
- Kanta-Häme: ykkössijalla tunnusluvussa ”Ruotsinkielisten osuus”.
- Kanta-Häme: ykkössijalla tunnusluvussa ”Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus”.
- ”Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus”: arvo on korkeampi kuin 96 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 83 744 jalkapallokenttää.
- Lähin kunta on Riihimäki, 17,8 km:n päässä.
- Lähin suurempi kaupunki on Riihimäki (28 555 asukasta), 18 km:n päässä.
Loppi: väestönkehitys
Loppi: väkiluku oli 8 175 vuonna 2015 ja 7 574 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 7 853 |
| 2021 | 7 799 |
| 2022 | 7 749 |
| 2023 | 7 692 |
| 2024 | 7 657 |
| 2025 | 7 574 |
Loppi: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Loppi | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 13,9 % | 13,3 % | 13,3 % | sija 125/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 28,0 % | 28,0 % | 31,4 % | sija 204/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 47,6 vuotta | 46,8 | 48,6 | sija 181/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,5 % | 0,4 % | 0,3 % | sija 96/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 3,2 % | 5,0 % | 3,4 % | sija 163/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Loppi | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 4 079 kpl | 98 711 | 3 258 449 | sija 134/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 11,7 % | 7,6 % | 8,4 % | sija 87/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 23,3 % | 20,2 % | 14,5 % | sija 77/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 73,3 % | 44,0 % | 64,9 % | sija 62/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 9,6 % | 38,7 % | 10,8 % | sija 166/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 12,5 % | 11,8 % | 17,1 % | sija 227/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 439,4 /1 000 as. | 124,5 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 73/308 |
Energia
| Tunnusluku | Loppi | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 0,8 % | 8,9 % | 3,8 % | sija 269/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 58,0 % | 48,6 % | 39,8 % | sija 13/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 5,9 % | 6,3 % | 5,5 % | sija 136/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 13,6 % | 19,0 % | 17,2 % | sija 216/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 21,2 % | 16,6 % | 28,9 % | sija 205/308 |
Talous
| Tunnusluku | Loppi | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 1 033 kpl | 17 308 | 600 547 | sija 124/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 134,9 /1 000 as. | 102,1 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 173/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 30 769 €/vuosi | 30 321 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 75/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 985 €/m² | 1 469 €/m² | 1 110 €/m² | sija 129/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Loppi | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 1 790 kpl | 63 916 | 2 423 433 | sija 154/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 7,8 % | 10,9 % | 10,7 % | sija 244/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 79,6 % | 75,1 % | 75,4 % | sija 72/308 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Loppi | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 631 /1 000 as. | 541 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 40/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Loppi | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 10,7 % | 13,2 % | 14,2 % | sija 239/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Loppi | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 24,6 % | 30,0 % | 24,2 % | sija 146/308 |
Loppi: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Terveys- ja sosiaalipalvelut20,0 % ×1,0
- Rakentaminen13,6 % ×2,1
- Kuljetus ja varastointi9,3 % ×1,8
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus9,1 % ×0,9
- Maatalous, metsätalous ja kalatalous9,0 % ×3,7
- Koulutus8,1 % ×1,1
- Teollisuus7,9 % ×0,6
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta6,7 % ×0,9
Loppi kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Loppi?
Kunnassa Loppi on 7 574 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 123 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Loppi pinta-ala?
Kunnan Loppi pinta-ala on 597,9 km² ja väestötiheys 13 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Loppi väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Loppi väkiluku muuttui luvusta 8 175 lukuun 7 574 (−7,4 %).
Missä Loppi sijaitsee?
Loppi sijaitsee maakunnassa Kanta-Häme. Leveysaste 60,718, pituusaste 24,442.
Mikä on tunnusluvun ”Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Loppi?
Kunnassa Loppi tunnusluvun ”Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus” arvo on 58,0 % (2025). Se on sijalla 13 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 39,8 %.
Mikä on tunnusluvun ”Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti” arvo kunnassa Loppi?
Kunnassa Loppi tunnusluvun ”Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti” arvo on 631 /1 000 as. (2025). Se on sijalla 40 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 583 /1 000 as..
Mitkä ovat kunnan Loppi naapurikunnat?
Kunnan Loppi lähimmät kunnat ovat Riihimäki (18 km), Karkkila (24 km), Hyvinkää (25 km), Janakkala (25 km), Hämeenlinna (31 km).