Forssa: väkiluku ja tilastot
Forssa: väkiluku on 16 307 (2025), pinta-ala 248,9 km² ja väestötiheys 65,5 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 68 308 kunnan joukossa. Väkiluku on laskussa: −6,4 % vuosina 2015–2025.
- 16 307 asukasta
- 248,9 km²
- 66 as./km²

Forssa lukuina
Tärkeimmät tiedot
Kanta-Häme: 11 kunnasta Forssa on väkiluvultaan sijalla 3.
Pienituloisuusaste: Forssa 19,4 %, Kanta-Häme keskimäärin 13,2 %, koko maassa 14,2 %.
Kerrostaloasuntojen osuus: Forssa 53,6 %, Kanta-Häme keskimäärin 38,7 %, koko maassa 48,5 %.
Suurin toimiala: Teollisuus, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 23,3 %.
Tiesitkö?
- Kanta-Häme: ykkössijalla tunnusluvussa ”Vähintään 65-vuotiaiden osuus”.
- Kanta-Häme: ykkössijalla tunnusluvussa ”Ulkomaan kansalaisten osuus”.
- ”Pienituloisuusaste”: arvo on korkeampi kuin 95 %:ssa kunnista.
- ”Kerrostaloasuntojen osuus”: arvo on korkeampi kuin 94 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 34 856 jalkapallokenttää.
- 3,5 kertaa tiheämmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
- Lähin kunta on Jokioinen, 7,5 km:n päässä.
Forssa: väestönkehitys
Forssa: väkiluku oli 17 422 vuonna 2015 ja 16 307 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 16 800 |
| 2021 | 16 573 |
| 2022 | 16 459 |
| 2023 | 16 469 |
| 2024 | 16 478 |
| 2025 | 16 307 |
Forssa: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Forssa | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 10,9 % | 13,3 % | 13,3 % | sija 238/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 34,0 % | 28,0 % | 31,4 % | sija 119/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 49,8 vuotta | 46,8 | 48,6 | sija 123/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 0,3 % | 0,4 % | 0,3 % | sija 137/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 8,1 % | 5,0 % | 3,4 % | sija 34/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Forssa | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 10 447 kpl | 98 711 | 3 258 449 | sija 62/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 6,6 % | 7,6 % | 8,4 % | sija 184/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 7,7 % | 20,2 % | 14,5 % | sija 272/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 34,0 % | 44,0 % | 64,9 % | sija 288/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 53,6 % | 38,7 % | 10,8 % | sija 18/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 12,3 % | 11,8 % | 17,1 % | sija 229/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 41,1 /1 000 as. | 124,5 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 260/308 |
Energia
| Tunnusluku | Forssa | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 11,8 % | 8,9 % | 3,8 % | sija 47/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 40,8 % | 48,6 % | 39,8 % | sija 139/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 5,6 % | 6,3 % | 5,5 % | sija 150/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 24,0 % | 19,0 % | 17,2 % | sija 62/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 17,7 % | 16,6 % | 28,9 % | sija 231/308 |
Talous
| Tunnusluku | Forssa | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 1 715 kpl | 17 308 | 600 547 | sija 74/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 104,1 /1 000 as. | 102,1 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 245/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 27 316 €/vuosi | 30 321 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 262/308 | |
| Vanhojen osakeasuntojen neliöhinta (2025) | 1 041 €/m² | 1 469 €/m² | 1 110 €/m² | sija 119/220 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Forssa | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 7 269 kpl | 63 916 | 2 423 433 | sija 52/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 13,7 % | 10,9 % | 10,7 % | sija 52/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 69,4 % | 75,1 % | 75,4 % | sija 271/308 |
Matkailu
| Tunnusluku | Forssa | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti (2025) | 12,0 /1 000 as. | 21,4 /1 000 as. | 37,6 /1 000 as. | sija 123/138 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Forssa | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 536 /1 000 as. | 541 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 248/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Forssa | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 19,4 % | 13,2 % | 14,2 % | sija 13/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Forssa | Kanta-Häme | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 23,5 % | 30,0 % | 24,2 % | sija 176/308 |
Forssa: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Teollisuus23,3 % ×1,9
- Terveys- ja sosiaalipalvelut18,3 % ×1,0
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus11,9 % ×1,1
- Hallinto- ja tukipalvelutoiminta7,7 % ×1,1
- Koulutus7,1 % ×1,0
- Rakentaminen6,3 % ×1,0
- Kuljetus ja varastointi3,7 % ×0,7
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta3,6 % ×1,0
Forssa kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Forssa?
Kunnassa Forssa on 16 307 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 68 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Forssa pinta-ala?
Kunnan Forssa pinta-ala on 248,9 km² ja väestötiheys 66 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Forssa väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Forssa väkiluku muuttui luvusta 17 422 lukuun 16 307 (−6,4 %).
Missä Forssa sijaitsee?
Forssa sijaitsee maakunnassa Kanta-Häme. Leveysaste 60,814, pituusaste 23,622.
Mikä on tunnusluvun ”Pienituloisuusaste” arvo kunnassa Forssa?
Kunnassa Forssa tunnusluvun ”Pienituloisuusaste” arvo on 19,4 % (2024). Se on sijalla 13 307 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 14,2 %.
Mikä on tunnusluvun ”Kerrostaloasuntojen osuus” arvo kunnassa Forssa?
Kunnassa Forssa tunnusluvun ”Kerrostaloasuntojen osuus” arvo on 53,6 % (2025). Se on sijalla 18 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 10,8 %.
Mitkä ovat kunnan Forssa naapurikunnat?
Kunnan Forssa lähimmät kunnat ovat Jokioinen (7,5 km), Tammela (7,5 km), Ypäjä (18 km), Humppila (18 km), Somero (21 km).