Jomala: väkiluku ja tilastot
Jomala: väkiluku on 5 817 (2025), pinta-ala 143,0 km² ja väestötiheys 40,7 asukasta/km². Väkiluvultaan se on sijalla 156 308 kunnan joukossa. Väkiluku on kasvussa: +25,2 % vuosina 2015–2025.
- 5 817 asukasta
- 143,0 km²
- 41 as./km²

Jomala lukuina
Tärkeimmät tiedot
Ahvenanmaa: 16 kunnasta Jomala on väkiluvultaan sijalla 2.
Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus: Jomala 29,2 %, Ahvenanmaa keskimäärin 12,2 %, koko maassa 9,3 %.
Työllisyysaste (20–64-vuotiaat): Jomala 88,0 %, Ahvenanmaa keskimäärin 82,8 %, koko maassa 73,7 %.
Suurin toimiala: Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus, jonka osuus kunnan työpaikkojen kokonaismäärästä on 18,4 %.
Tiesitkö?
- Ahvenanmaa: ykkössijalla tunnusluvussa ”Väkiluvun muutos 10 vuodessa”.
- Ahvenanmaa: ykkössijalla tunnusluvussa ”Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus”.
- ”Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”: arvo on korkeampi kuin 100 %:ssa kunnista.
- ”Työllisyysaste (20–64-vuotiaat)”: arvo on korkeampi kuin 100 %:ssa kunnista.
- ”Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani”: arvo on korkeampi kuin 100 %:ssa kunnista.
- Pinta-ala vastaa noin 20 024 jalkapallokenttää.
- 2,2 kertaa tiheämmin asuttu kuin maassa keskimäärin.
Jomala: väestönkehitys
Jomala: väkiluku oli 4 648 vuonna 2015 ja 5 817 vuonna 2025.
| Vuosi | Väkiluku |
|---|---|
| 2020 | 5 386 |
| 2021 | 5 512 |
| 2022 | 5 610 |
| 2023 | 5 697 |
| 2024 | 5 789 |
| 2025 | 5 817 |
Jomala: kaikki tunnusluvut
Kunnan arvo, sen jälkeen maakunnan keskiarvo ja koko maan mediaani (lukumäärissä: maakunnan ja koko maan summat). Asteikko osoittaa kunnan sijainnin maan alimman ja korkeimman arvon välillä.
Väestö
| Tunnusluku | Jomala | Ahvenanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alle 15-vuotiaiden osuus (2025) | 19,0 % | 15,7 % | 13,3 % | sija 21/308 | |
| Vähintään 65-vuotiaiden osuus (2025) | 17,1 % | 24,8 % | 31,4 % | sija 303/308 | |
| Väestön keski-ikä (2025) | 40,6 vuotta | 44,9 | 48,6 | sija 298/308 | |
| Ruotsinkielisten osuus (2025) | 87,2 % | 84,4 % | 0,3 % | sija 9/308 | |
| Ulkomaan kansalaisten osuus (2025) | 8,3 % | 13,1 % | 3,4 % | sija 29/308 |
Asuminen
| Tunnusluku | Jomala | Ahvenanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Asuntoja yhteensä (2025) | 2 722 kpl | 17 497 | 3 258 449 | sija 178/308 | |
| Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 8,5 % | 10,9 % | 8,4 % | sija 149/308 | |
| Vuoden 2000 jälkeen rakennettujen asuntojen osuus (2025) | 52,2 % | 29,7 % | 14,5 % | sija 3/308 | |
| Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus (2025) | 70,5 % | 59,2 % | 64,9 % | sija 88/308 | |
| Kerrostaloasuntojen osuus (2025) | 12,8 % | 27,3 % | 10,8 % | sija 138/308 | |
| Ei vakinaisesti asuttujen asuntojen osuus (2025) | 10,1 % | 16,0 % | 17,1 % | sija 264/308 | |
| Vapaa-ajan asuinrakennuksia 1 000 asukasta kohti (2025) | 64,6 /1 000 as. | 227,4 /1 000 as. | 190,8 /1 000 as. | sija 229/308 |
Energia
| Tunnusluku | Jomala | Ahvenanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 1,4 % | 10,8 % | 3,8 % | sija 237/308 | |
| Sähkölämmitteisten asuinrakennusten osuus (2025) | 31,9 % | 30,1 % | 39,8 % | sija 276/308 | |
| Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 29,2 % | 12,2 % | 5,5 % | sija 1/308 | |
| Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 28,1 % | 36,2 % | 17,2 % | sija 28/308 | |
| Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus (2025) | 9,2 % | 10,5 % | 28,9 % | sija 279/308 |
Talous
| Tunnusluku | Jomala | Ahvenanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Yritysten toimipaikat (2024) | 877 kpl | 4 798 | 600 547 | sija 144/308 | |
| Yritysten toimipaikkoja 1 000 asukasta kohti (2024) | 151,5 /1 000 as. | 156,4 /1 000 as. | 142,6 /1 000 as. | sija 127/308 | |
| Käytettävissä oleva rahatulo kulutusyksikköä kohden, mediaani (2024) | 36 840 €/vuosi | 34 233 €/vuosi | 29 078 €/vuosi | sija 2/308 |
Työllisyys
| Tunnusluku | Jomala | Ahvenanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Alueella työssäkäyvät (työpaikat) (2024) | 2 572 kpl | 15 831 | 2 423 433 | sija 119/308 | |
| Työttömien osuus työvoimasta (2024) | 3,6 % | 5,1 % | 10,7 % | sija 301/308 | |
| Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) (2024) | 88,0 % | 82,8 % | 75,4 % | sija 2/308 |
Matkailu
| Tunnusluku | Jomala | Ahvenanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Majoitusliikkeiden vuoteita 1 000 asukasta kohti (2025) | 15,6 /1 000 as. | 167,5 /1 000 as. | 37,6 /1 000 as. | sija 111/138 |
Liikkuminen
| Tunnusluku | Jomala | Ahvenanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöautoja 1 000 asukasta kohti (2025) | 870 /1 000 as. | 836 /1 000 as. | 583 /1 000 as. | sija 10/308 |
Yhteiskunta
| Tunnusluku | Jomala | Ahvenanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Pienituloisuusaste (2024) | 4,8 % | 9,1 % | 14,2 % | sija 307/307 |
Koulutus
| Tunnusluku | Jomala | Ahvenanmaa | Maa | Sijainti | Sija |
|---|---|---|---|---|---|
| Korkea-asteen tutkinnon suorittaneiden osuus (15 vuotta täyttäneet) (2024) | 34,6 % | 31,5 % | 24,2 % | sija 36/308 |
Jomala: toimialat
Kunkin toimialan osuus työpaikkojen kokonaismäärästä; ”×1,5” = toimiala on 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
- Kauppa ja moottoriajoneuvojen korjaus18,4 % ×1,7
- Terveys- ja sosiaalipalvelut15,7 % ×0,8
- Rakentaminen12,0 % ×1,9
- Koulutus8,7 % ×1,2
- Kuljetus ja varastointi8,6 % ×1,7
- Taide, viihde ja virkistys6,6 % ×3,4
- Teollisuus6,4 % ×0,5
- Majoitus- ja ravitsemistoiminta3,3 % ×0,9
Jomala kartalla
Usein kysytyt kysymykset
Kuinka monta asukasta on kunnassa Jomala?
Kunnassa Jomala on 5 817 asukasta (2025). Väkiluvun perusteella se on sijalla 156 308 kunnan joukossa.
Mikä on kunnan Jomala pinta-ala?
Kunnan Jomala pinta-ala on 143,0 km² ja väestötiheys 41 asukasta/km².
Kasvaako kunnan Jomala väkiluku?
Vuosina 2015–2025 kunnan Jomala väkiluku muuttui luvusta 4 648 lukuun 5 817 (+25,2 %).
Missä Jomala sijaitsee?
Jomala sijaitsee maakunnassa Ahvenanmaa. Leveysaste 60,153, pituusaste 19,949.
Mikä on tunnusluvun ”Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo kunnassa Jomala?
Kunnassa Jomala tunnusluvun ”Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” arvo on 29,2 % (2025). Se on sijalla 1 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 5,5 %.
Mikä on tunnusluvun ”Työllisyysaste (20–64-vuotiaat)” arvo kunnassa Jomala?
Kunnassa Jomala tunnusluvun ”Työllisyysaste (20–64-vuotiaat)” arvo on 88,0 % (2024). Se on sijalla 2 308 kunnan joukossa; koko maan mediaani on 75,4 %.
Mitkä ovat kunnan Jomala naapurikunnat?
Kunnan Jomala lähimmät kunnat ovat Maarianhamina - Mariehamn (6,0 km), Finström (8,8 km), Lemland (12 km), Hammarland (14 km), Sund (15 km).