Energia · 2025
Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus: kuntien sijoitukset
Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus: Jomala on kärjessä arvolla 29,2 % ja Rautjärvi viimeisenä arvolla 0,9 %. 308 kunnan mediaani on 5,5 %.
Kärkikolmikko ja top 100
| # | Kunta | Maakunta | Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus |
|---|---|---|---|
| 1 | Jomala | Ahvenanmaa | 29,2 % |
| 2 | Luoto | Pohjanmaa | 27,6 % |
| 3 | Närpiö | Pohjanmaa | 20,5 % |
| 4 | Kauniainen | Uusimaa | 19,7 % |
| 5 | Uusikaarlepyy | Pohjanmaa | 19,4 % |
| 6 | Lempäälä | Pirkanmaa | 18,4 % |
| 7 | Rusko | Varsinais-Suomi | 18,2 % |
| 8 | Kirkkonummi | Uusimaa | 18,1 % |
| 9 | Lemland | Ahvenanmaa | 17,8 % |
| 10 | Pirkkala | Pirkanmaa | 17,6 % |
| 11 | Nokia | Pirkanmaa | 17,4 % |
| 12 | Muurame | Keski-Suomi | 17,3 % |
| 13 | Kruunupyy | Pohjanmaa | 17,1 % |
| 14 | Pietarsaari | Pohjanmaa | 16,8 % |
| 14 | Pedersören kunta | Pohjanmaa | 16,8 % |
| 16 | Kaarina | Varsinais-Suomi | 16,4 % |
| 17 | Espoo | Uusimaa | 16,3 % |
| 18 | Sipoo | Uusimaa | 15,7 % |
| 19 | Hammarland | Ahvenanmaa | 15,0 % |
| 19 | Naantali | Varsinais-Suomi | 15,0 % |
| 19 | Tampere | Pirkanmaa | 15,0 % |
| 22 | Geta | Ahvenanmaa | 14,3 % |
| 23 | Vaasa | Pohjanmaa | 14,2 % |
| 24 | Liminka | Pohjois-Pohjanmaa | 14,1 % |
| 25 | Kangasala | Pirkanmaa | 13,9 % |
| 26 | Turku | Varsinais-Suomi | 13,5 % |
| 27 | Mustasaari | Pohjanmaa | 13,4 % |
| 28 | Sund | Ahvenanmaa | 13,0 % |
| 29 | Tuusula | Uusimaa | 12,9 % |
| 30 | Ylöjärvi | Pirkanmaa | 12,8 % |
| 31 | Siuntio | Uusimaa | 12,6 % |
| 32 | Kempele | Pohjois-Pohjanmaa | 12,5 % |
| 33 | Masku | Varsinais-Suomi | 12,1 % |
| 34 | Reisjärvi | Pohjois-Pohjanmaa | 11,8 % |
| 34 | Rovaniemi | Lappi | 11,8 % |
| 34 | Ylivieska | Pohjois-Pohjanmaa | 11,8 % |
| 37 | Lieto | Varsinais-Suomi | 11,7 % |
| 38 | Ilmajoki | Etelä-Pohjanmaa | 11,5 % |
| 38 | Kaustinen | Keski-Pohjanmaa | 11,5 % |
| 38 | Vesilahti | Pirkanmaa | 11,5 % |
| 41 | Hamina | Kymenlaakso | 11,3 % |
| 42 | Eckerö | Ahvenanmaa | 11,1 % |
| 42 | Saltvik | Ahvenanmaa | 11,1 % |
| 44 | Parainen | Varsinais-Suomi | 10,8 % |
| 44 | Sotkamo | Kainuu | 10,8 % |
| 46 | Nurmijärvi | Uusimaa | 10,7 % |
| 46 | Vårdö | Ahvenanmaa | 10,7 % |
| 48 | Jyväskylä | Keski-Suomi | 10,6 % |
| 48 | Kontiolahti | Pohjois-Karjala | 10,6 % |
| 50 | Lumparland | Ahvenanmaa | 10,5 % |
| 50 | Sievi | Pohjois-Pohjanmaa | 10,5 % |
| 52 | Vihti | Uusimaa | 10,4 % |
| 53 | Korsnäs | Pohjanmaa | 10,2 % |
| 53 | Laukaa | Keski-Suomi | 10,2 % |
| 55 | Halsua | Keski-Pohjanmaa | 10,0 % |
| 55 | Helsinki | Uusimaa | 10,0 % |
| 55 | Kajaani | Kainuu | 10,0 % |
| 55 | Kristiinankaupunki | Pohjanmaa | 10,0 % |
| 59 | Laihia | Pohjanmaa | 9,9 % |
| 60 | Finström | Ahvenanmaa | 9,8 % |
| 60 | Vantaa | Uusimaa | 9,8 % |
| 62 | Järvenpää | Uusimaa | 9,6 % |
| 63 | Maalahti | Pohjanmaa | 9,4 % |
| 64 | Lapua | Etelä-Pohjanmaa | 9,3 % |
| 64 | Vöyri | Pohjanmaa | 9,3 % |
| 66 | Kittilä | Lappi | 9,2 % |
| 67 | Pornainen | Uusimaa | 9,1 % |
| 68 | Lappajärvi | Etelä-Pohjanmaa | 9,0 % |
| 69 | Hollola | Päijät-Häme | 8,9 % |
| 69 | Kotka | Kymenlaakso | 8,9 % |
| 71 | Haapajärvi | Pohjois-Pohjanmaa | 8,8 % |
| 71 | Inkoo | Uusimaa | 8,8 % |
| 71 | Leppävirta | Pohjois-Savo | 8,8 % |
| 74 | Mäntsälä | Uusimaa | 8,7 % |
| 75 | Kerava | Uusimaa | 8,6 % |
| 75 | Petäjävesi | Keski-Suomi | 8,6 % |
| 75 | Raisio | Varsinais-Suomi | 8,6 % |
| 78 | Hattula | Kanta-Häme | 8,5 % |
| 78 | Kokkola | Keski-Pohjanmaa | 8,5 % |
| 78 | Toivakka | Keski-Suomi | 8,5 % |
| 81 | Hyvinkää | Uusimaa | 8,4 % |
| 81 | Nousiainen | Varsinais-Suomi | 8,4 % |
| 83 | Akaa | Pirkanmaa | 8,3 % |
| 83 | Evijärvi | Etelä-Pohjanmaa | 8,3 % |
| 83 | Nivala | Pohjois-Pohjanmaa | 8,3 % |
| 86 | Muhos | Pohjois-Pohjanmaa | 8,2 % |
| 86 | Siilinjärvi | Pohjois-Savo | 8,2 % |
| 88 | Mikkeli | Etelä-Savo | 8,1 % |
| 88 | Taipalsaari | Etelä-Karjala | 8,1 % |
| 88 | Tornio | Lappi | 8,1 % |
| 91 | Oulu | Pohjois-Pohjanmaa | 8,0 % |
| 92 | Jämsä | Keski-Suomi | 7,8 % |
| 92 | Riihimäki | Kanta-Häme | 7,8 % |
| 94 | Heinola | Päijät-Häme | 7,7 % |
| 95 | Oulainen | Pohjois-Pohjanmaa | 7,6 % |
| 96 | Iitti | Päijät-Häme | 7,5 % |
| 96 | Paimio | Varsinais-Suomi | 7,5 % |
| 98 | Alavieska | Pohjois-Pohjanmaa | 7,4 % |
| 98 | Enonkoski | Etelä-Savo | 7,4 % |
| 98 | Janakkala | Kanta-Häme | 7,4 % |
Listan häntäpää
| # | Kunta | Maakunta | Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus |
|---|---|---|---|
| 293 | Miehikkälä | Kymenlaakso | 1,9 % |
| 293 | Multia | Keski-Suomi | 1,9 % |
| 296 | Hyrynsalmi | Kainuu | 1,8 % |
| 296 | Nurmes | Pohjois-Karjala | 1,8 % |
| 298 | Ilomantsi | Pohjois-Karjala | 1,7 % |
| 299 | Isojoki | Etelä-Pohjanmaa | 1,6 % |
| 299 | Kuhmo | Kainuu | 1,6 % |
| 301 | Parikkala | Etelä-Karjala | 1,5 % |
| 302 | Kyyjärvi | Keski-Suomi | 1,4 % |
| 303 | Kokemäki | Satakunta | 1,2 % |
| 303 | Koski Tl | Varsinais-Suomi | 1,2 % |
| 305 | Kihniö | Pirkanmaa | 1,1 % |
| 306 | Punkalaidun | Pirkanmaa | 1,0 % |
| 307 | Rautavaara | Pohjois-Savo | 0,9 % |
| 307 | Rautjärvi | Etelä-Karjala | 0,9 % |
Maakuntien vertailu
Suhdeluvuissa väkiluvulla painotetut keskiarvot, lukumäärissä summat.
- Pohjanmaa14,9 %
- Pirkanmaa13,0 %
- Ahvenanmaa12,2 %
- Uusimaa11,1 %
- Varsinais-Suomi10,8 %
- Keski-Suomi9,1 %
- Keski-Pohjanmaa8,1 %
- Lappi7,8 %
- Pohjois-Pohjanmaa7,8 %
- Kainuu7,7 %
- Kymenlaakso7,5 %
- Pohjois-Savo6,6 %
- Kanta-Häme6,3 %
- Etelä-Pohjanmaa6,2 %
- Etelä-Savo6,0 %
- Päijät-Häme5,6 %
- Pohjois-Karjala4,9 %
- Satakunta4,4 %
- Etelä-Karjala3,7 %
Muut saman aiheen sijoitukset
Usein kysytyt kysymykset
Mikä kunta on kärjessä tunnusluvussa ”Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”?
Tunnusluvussa ”Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” kärjessä on Jomala arvolla 29,2 %.
Mikä on tunnusluvun ”Maalämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” mediaani?
Vertailun 308 kunnan mediaani on 5,5 %.