Energia · 2025
Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus: kuntien sijoitukset
Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus: Helsinki on kärjessä arvolla 50,2 % ja Sottunga viimeisenä arvolla 0,0 %. 308 kunnan mediaani on 3,8 %.
Kärkikolmikko ja top 100
| # | Kunta | Maakunta | Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus |
|---|---|---|---|
| 1 | Helsinki | Uusimaa | 50,2 % |
| 2 | Kaskinen | Pohjanmaa | 39,3 % |
| 3 | Lahti | Päijät-Häme | 38,4 % |
| 4 | Oulu | Pohjois-Pohjanmaa | 35,1 % |
| 5 | Kauniainen | Uusimaa | 32,9 % |
| 6 | Espoo | Uusimaa | 32,6 % |
| 7 | Kuopio | Pohjois-Savo | 31,1 % |
| 8 | Tampere | Pirkanmaa | 29,7 % |
| 9 | Kerava | Uusimaa | 29,1 % |
| 10 | Lappeenranta | Etelä-Karjala | 29,0 % |
| 11 | Vantaa | Uusimaa | 27,5 % |
| 12 | Vaasa | Pohjanmaa | 26,8 % |
| 13 | Seinäjoki | Etelä-Pohjanmaa | 26,5 % |
| 14 | Jyväskylä | Keski-Suomi | 25,3 % |
| 15 | Hyvinkää | Uusimaa | 24,6 % |
| 16 | Maarianhamina - Mariehamn | Ahvenanmaa | 24,5 % |
| 17 | Turku | Varsinais-Suomi | 22,5 % |
| 18 | Raahe | Pohjois-Pohjanmaa | 22,1 % |
| 19 | Kajaani | Kainuu | 21,7 % |
| 19 | Raisio | Varsinais-Suomi | 21,7 % |
| 21 | Kempele | Pohjois-Pohjanmaa | 20,6 % |
| 22 | Varkaus | Pohjois-Savo | 20,5 % |
| 23 | Joensuu | Pohjois-Karjala | 19,1 % |
| 23 | Kuhmo | Kainuu | 19,1 % |
| 25 | Kotka | Kymenlaakso | 18,8 % |
| 26 | Kokkola | Keski-Pohjanmaa | 18,3 % |
| 27 | Kuusamo | Pohjois-Pohjanmaa | 17,9 % |
| 28 | Rovaniemi | Lappi | 15,8 % |
| 29 | Pietarsaari | Pohjanmaa | 15,7 % |
| 30 | Kemi | Lappi | 15,4 % |
| 30 | Pirkkala | Pirkanmaa | 15,4 % |
| 32 | Haapajärvi | Pohjois-Pohjanmaa | 15,2 % |
| 32 | Mikkeli | Etelä-Savo | 15,2 % |
| 34 | Järvenpää | Uusimaa | 14,8 % |
| 34 | Lapua | Etelä-Pohjanmaa | 14,8 % |
| 36 | Harjavalta | Satakunta | 14,1 % |
| 37 | Porvoo | Uusimaa | 13,9 % |
| 38 | Naantali | Varsinais-Suomi | 12,7 % |
| 38 | Nokia | Pirkanmaa | 12,7 % |
| 40 | Kalajoki | Pohjois-Pohjanmaa | 12,6 % |
| 41 | Hollola | Päijät-Häme | 12,4 % |
| 41 | Sotkamo | Kainuu | 12,4 % |
| 43 | Hämeenlinna | Kanta-Häme | 12,3 % |
| 44 | Taivalkoski | Pohjois-Pohjanmaa | 12,0 % |
| 45 | Outokumpu | Pohjois-Karjala | 11,9 % |
| 45 | Rauma | Satakunta | 11,9 % |
| 47 | Forssa | Kanta-Häme | 11,8 % |
| 47 | Kouvola | Kymenlaakso | 11,8 % |
| 49 | Kannus | Keski-Pohjanmaa | 11,6 % |
| 50 | Valkeakoski | Pirkanmaa | 11,5 % |
| 51 | Nivala | Pohjois-Pohjanmaa | 11,3 % |
| 52 | Kirkkonummi | Uusimaa | 11,2 % |
| 52 | Pieksämäki | Etelä-Savo | 11,2 % |
| 54 | Heinola | Päijät-Häme | 11,0 % |
| 54 | Ylivieska | Pohjois-Pohjanmaa | 11,0 % |
| 56 | Riihimäki | Kanta-Häme | 10,8 % |
| 57 | Kemijärvi | Lappi | 10,7 % |
| 58 | Pudasjärvi | Pohjois-Pohjanmaa | 10,1 % |
| 59 | Kaustinen | Keski-Pohjanmaa | 10,0 % |
| 60 | Iisalmi | Pohjois-Savo | 9,9 % |
| 61 | Imatra | Etelä-Karjala | 9,7 % |
| 61 | Tuusula | Uusimaa | 9,7 % |
| 63 | Äänekoski | Keski-Suomi | 9,6 % |
| 64 | Kurikka | Etelä-Pohjanmaa | 9,5 % |
| 64 | Pyhäjärvi | Pohjois-Pohjanmaa | 9,5 % |
| 66 | Taipalsaari | Etelä-Karjala | 9,3 % |
| 67 | Kuortane | Etelä-Pohjanmaa | 9,2 % |
| 68 | Suomussalmi | Kainuu | 9,0 % |
| 69 | Sodankylä | Lappi | 8,9 % |
| 70 | Uusikaupunki | Varsinais-Suomi | 8,8 % |
| 71 | Paimio | Varsinais-Suomi | 8,4 % |
| 71 | Savonlinna | Etelä-Savo | 8,4 % |
| 73 | Toholampi | Keski-Pohjanmaa | 8,2 % |
| 74 | Ilomantsi | Pohjois-Karjala | 8,0 % |
| 74 | Siilinjärvi | Pohjois-Savo | 8,0 % |
| 76 | Oulainen | Pohjois-Pohjanmaa | 7,8 % |
| 77 | Somero | Varsinais-Suomi | 7,6 % |
| 78 | Alavus | Etelä-Pohjanmaa | 7,5 % |
| 79 | Jämsä | Keski-Suomi | 7,4 % |
| 79 | Viitasaari | Keski-Suomi | 7,4 % |
| 81 | Kärsämäki | Pohjois-Pohjanmaa | 7,2 % |
| 82 | Koski Tl | Varsinais-Suomi | 7,0 % |
| 83 | Kiuruvesi | Pohjois-Savo | 6,9 % |
| 83 | Puolanka | Kainuu | 6,9 % |
| 83 | Rautjärvi | Etelä-Karjala | 6,9 % |
| 86 | Pori | Satakunta | 6,8 % |
| 86 | Salo | Varsinais-Suomi | 6,8 % |
| 86 | Virrat | Pirkanmaa | 6,8 % |
| 89 | Hämeenkyrö | Pirkanmaa | 6,7 % |
| 89 | Janakkala | Kanta-Häme | 6,7 % |
| 89 | Kangasala | Pirkanmaa | 6,7 % |
| 89 | Lieksa | Pohjois-Karjala | 6,7 % |
| 89 | Muurame | Keski-Suomi | 6,7 % |
| 94 | Haapavesi | Pohjois-Pohjanmaa | 6,4 % |
| 95 | Finström | Ahvenanmaa | 6,3 % |
| 95 | Kaarina | Varsinais-Suomi | 6,3 % |
| 95 | Nurmijärvi | Uusimaa | 6,3 % |
| 95 | Ristijärvi | Kainuu | 6,3 % |
| 95 | Suonenjoki | Pohjois-Savo | 6,3 % |
| 95 | Tornio | Lappi | 6,3 % |
Listan häntäpää
| # | Kunta | Maakunta | Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus |
|---|---|---|---|
| 289 | Pornainen | Uusimaa | 0,4 % |
| 289 | Pyhäranta | Varsinais-Suomi | 0,4 % |
| 289 | Sund | Ahvenanmaa | 0,4 % |
| 297 | Kaavi | Pohjois-Savo | 0,3 % |
| 297 | Korsnäs | Pohjanmaa | 0,3 % |
| 297 | Punkalaidun | Pirkanmaa | 0,3 % |
| 297 | Vesilahti | Pirkanmaa | 0,3 % |
| 297 | Virolahti | Kymenlaakso | 0,3 % |
| 302 | Utsjoki | Lappi | 0,2 % |
| 303 | Karijoki | Etelä-Pohjanmaa | 0,1 % |
| 303 | Masku | Varsinais-Suomi | 0,1 % |
| 303 | Simo | Lappi | 0,1 % |
| 306 | Föglö | Ahvenanmaa | 0,0 % |
| 306 | Kökar | Ahvenanmaa | 0,0 % |
| 306 | Sottunga | Ahvenanmaa | 0,0 % |
Maakuntien vertailu
Suhdeluvuissa väkiluvulla painotetut keskiarvot, lukumäärissä summat.
- Uusimaa32,5 %
- Päijät-Häme26,0 %
- Pohjois-Pohjanmaa23,5 %
- Pohjois-Savo20,0 %
- Etelä-Karjala20,0 %
- Pirkanmaa17,7 %
- Kainuu16,8 %
- Keski-Suomi16,3 %
- Keski-Pohjanmaa15,3 %
- Etelä-Pohjanmaa13,5 %
- Varsinais-Suomi13,5 %
- Pohjanmaa13,4 %
- Kymenlaakso12,1 %
- Pohjois-Karjala11,7 %
- Ahvenanmaa10,8 %
- Etelä-Savo10,4 %
- Lappi10,0 %
- Kanta-Häme8,9 %
- Satakunta6,5 %
Muut saman aiheen sijoitukset
Usein kysytyt kysymykset
Mikä kunta on kärjessä tunnusluvussa ”Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”?
Tunnusluvussa ”Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” kärjessä on Helsinki arvolla 50,2 %.
Mikä on tunnusluvun ”Kaukolämmöllä lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” mediaani?
Vertailun 308 kunnan mediaani on 3,8 %.