Asuminen · 2025
Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus: kuntien sijoitukset
Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus: Sottunga on kärjessä arvolla 26,7 % ja Salla viimeisenä arvolla 0,2 %. 308 kunnan mediaani on 8,4 %.
Kärkikolmikko ja top 100
| # | Kunta | Maakunta | Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus |
|---|---|---|---|
| 1 | Sottunga | Ahvenanmaa | 26,7 % |
| 2 | Lapinjärvi | Uusimaa | 26,4 % |
| 3 | Geta | Ahvenanmaa | 26,1 % |
| 4 | Ruovesi | Pirkanmaa | 25,9 % |
| 5 | Vehmaa | Varsinais-Suomi | 24,2 % |
| 6 | Punkalaidun | Pirkanmaa | 22,8 % |
| 7 | Marttila | Varsinais-Suomi | 22,7 % |
| 8 | Kemiönsaari | Varsinais-Suomi | 21,9 % |
| 9 | Taivassalo | Varsinais-Suomi | 21,8 % |
| 10 | Kumlinge | Ahvenanmaa | 21,6 % |
| 10 | Ypäjä | Kanta-Häme | 21,6 % |
| 12 | Lumparland | Ahvenanmaa | 21,4 % |
| 13 | Föglö | Ahvenanmaa | 21,3 % |
| 14 | Kaskinen | Pohjanmaa | 20,3 % |
| 15 | Koski Tl | Varsinais-Suomi | 20,2 % |
| 16 | Pyhäranta | Varsinais-Suomi | 20,1 % |
| 17 | Eckerö | Ahvenanmaa | 20,0 % |
| 17 | Siikainen | Satakunta | 20,0 % |
| 19 | Sauvo | Varsinais-Suomi | 19,6 % |
| 20 | Vårdö | Ahvenanmaa | 19,1 % |
| 21 | Virolahti | Kymenlaakso | 18,9 % |
| 22 | Saltvik | Ahvenanmaa | 18,5 % |
| 23 | Kuhmoinen | Pirkanmaa | 18,4 % |
| 24 | Sund | Ahvenanmaa | 18,1 % |
| 25 | Kökar | Ahvenanmaa | 18,0 % |
| 26 | Kustavi | Varsinais-Suomi | 17,9 % |
| 26 | Pukkila | Uusimaa | 17,9 % |
| 28 | Merikarvia | Satakunta | 17,4 % |
| 29 | Myrskylä | Uusimaa | 17,3 % |
| 29 | Teuva | Etelä-Pohjanmaa | 17,3 % |
| 31 | Helsinki | Uusimaa | 17,0 % |
| 31 | Vöyri | Pohjanmaa | 17,0 % |
| 33 | Eurajoki | Satakunta | 16,8 % |
| 33 | Mynämäki | Varsinais-Suomi | 16,8 % |
| 35 | Brändö | Ahvenanmaa | 16,4 % |
| 36 | Pomarkku | Satakunta | 16,3 % |
| 37 | Karijoki | Etelä-Pohjanmaa | 16,2 % |
| 37 | Loviisa | Uusimaa | 16,2 % |
| 39 | Juupajoki | Pirkanmaa | 16,1 % |
| 40 | Pälkäne | Pirkanmaa | 15,9 % |
| 41 | Urjala | Pirkanmaa | 15,8 % |
| 42 | Vesilahti | Pirkanmaa | 15,7 % |
| 43 | Pöytyä | Varsinais-Suomi | 15,5 % |
| 44 | Kristiinankaupunki | Pohjanmaa | 15,4 % |
| 45 | Kokemäki | Satakunta | 15,1 % |
| 45 | Luhanka | Keski-Suomi | 15,1 % |
| 47 | Humppila | Kanta-Häme | 15,0 % |
| 47 | Närpiö | Pohjanmaa | 15,0 % |
| 49 | Oripää | Varsinais-Suomi | 14,9 % |
| 50 | Maalahti | Pohjanmaa | 14,8 % |
| 51 | Eura | Satakunta | 14,7 % |
| 51 | Isojoki | Etelä-Pohjanmaa | 14,7 % |
| 53 | Hammarland | Ahvenanmaa | 14,6 % |
| 53 | Hanko | Uusimaa | 14,6 % |
| 55 | Laitila | Varsinais-Suomi | 14,3 % |
| 56 | Parainen | Varsinais-Suomi | 14,0 % |
| 56 | Miehikkälä | Kymenlaakso | 14,0 % |
| 58 | Finström | Ahvenanmaa | 13,9 % |
| 59 | Hailuoto | Pohjois-Pohjanmaa | 13,8 % |
| 59 | Jokioinen | Kanta-Häme | 13,8 % |
| 61 | Kärkölä | Päijät-Häme | 13,7 % |
| 61 | Raasepori | Uusimaa | 13,7 % |
| 61 | Tammela | Kanta-Häme | 13,7 % |
| 64 | Isokyrö | Etelä-Pohjanmaa | 13,6 % |
| 65 | Askola | Uusimaa | 13,2 % |
| 65 | Enonkoski | Etelä-Savo | 13,2 % |
| 65 | Hausjärvi | Kanta-Häme | 13,2 % |
| 68 | Jämijärvi | Satakunta | 13,1 % |
| 69 | Lemland | Ahvenanmaa | 13,0 % |
| 70 | Inkoo | Uusimaa | 12,9 % |
| 70 | Padasjoki | Päijät-Häme | 12,9 % |
| 72 | Kuortane | Etelä-Pohjanmaa | 12,8 % |
| 72 | Kurikka | Etelä-Pohjanmaa | 12,8 % |
| 72 | Siikajoki | Pohjois-Pohjanmaa | 12,8 % |
| 72 | Uusikaarlepyy | Pohjanmaa | 12,8 % |
| 72 | Virrat | Pirkanmaa | 12,8 % |
| 77 | Hirvensalmi | Etelä-Savo | 12,7 % |
| 77 | Orivesi | Pirkanmaa | 12,7 % |
| 79 | Kruunupyy | Pohjanmaa | 12,6 % |
| 79 | Sastamala | Pirkanmaa | 12,6 % |
| 81 | Pyhtää | Kymenlaakso | 12,1 % |
| 82 | Ilmajoki | Etelä-Pohjanmaa | 12,0 % |
| 83 | Sysmä | Päijät-Häme | 11,9 % |
| 84 | Kihniö | Pirkanmaa | 11,8 % |
| 84 | Konnevesi | Keski-Suomi | 11,8 % |
| 84 | Nousiainen | Varsinais-Suomi | 11,8 % |
| 87 | Kotka | Kymenlaakso | 11,7 % |
| 87 | Loppi | Kanta-Häme | 11,7 % |
| 89 | Iitti | Päijät-Häme | 11,6 % |
| 90 | Nakkila | Satakunta | 11,5 % |
| 90 | Rautjärvi | Etelä-Karjala | 11,5 % |
| 90 | Somero | Varsinais-Suomi | 11,5 % |
| 90 | Tervo | Pohjois-Savo | 11,5 % |
| 94 | Vesanto | Pohjois-Savo | 11,4 % |
| 95 | Ikaalinen | Pirkanmaa | 11,3 % |
| 95 | Loimaa | Varsinais-Suomi | 11,3 % |
| 97 | Hartola | Päijät-Häme | 11,2 % |
| 98 | Mustasaari | Pohjanmaa | 11,1 % |
| 99 | Hämeenkyrö | Pirkanmaa | 11,0 % |
| 100 | Sulkava | Etelä-Savo | 10,8 % |
Listan häntäpää
| # | Kunta | Maakunta | Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus |
|---|---|---|---|
| 294 | Raisio | Varsinais-Suomi | 1,3 % |
| 295 | Sodankylä | Lappi | 1,1 % |
| 296 | Enontekiö | Lappi | 1,0 % |
| 296 | Kolari | Lappi | 1,0 % |
| 296 | Suomussalmi | Kainuu | 1,0 % |
| 299 | Kerava | Uusimaa | 0,9 % |
| 300 | Savukoski | Lappi | 0,8 % |
| 301 | Kuusamo | Pohjois-Pohjanmaa | 0,7 % |
| 302 | Espoo | Uusimaa | 0,6 % |
| 302 | Vantaa | Uusimaa | 0,6 % |
| 302 | Järvenpää | Uusimaa | 0,6 % |
| 302 | Kempele | Pohjois-Pohjanmaa | 0,6 % |
| 302 | Rovaniemi | Lappi | 0,6 % |
| 307 | Inari | Lappi | 0,4 % |
| 308 | Salla | Lappi | 0,2 % |
Maakuntien vertailu
Suhdeluvuissa väkiluvulla painotetut keskiarvot, lukumäärissä summat.
- Ahvenanmaa10,9 %
- Pohjanmaa10,4 %
- Satakunta9,3 %
- Varsinais-Suomi8,7 %
- Kymenlaakso8,7 %
- Uusimaa8,4 %
- Kanta-Häme7,6 %
- Etelä-Pohjanmaa7,1 %
- Pirkanmaa6,9 %
- Etelä-Karjala6,0 %
- Etelä-Savo5,5 %
- Keski-Pohjanmaa5,1 %
- Päijät-Häme4,9 %
- Pohjois-Savo4,6 %
- Pohjois-Karjala3,9 %
- Keski-Suomi3,9 %
- Pohjois-Pohjanmaa3,0 %
- Kainuu2,0 %
- Lappi1,6 %
Muut saman aiheen sijoitukset
Usein kysytyt kysymykset
Mikä kunta on kärjessä tunnusluvussa ”Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus”?
Tunnusluvussa ”Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus” kärjessä on Sottunga arvolla 26,7 %.
Mikä on tunnusluvun ”Ennen vuotta 1940 rakennettujen asuntojen osuus” mediaani?
Vertailun 308 kunnan mediaani on 8,4 %.