Työllisyys · 2024
Työllisyysaste (20–64-vuotiaat): kuntien sijoitukset
Työllisyysaste (20–64-vuotiaat): Kumlinge on kärjessä arvolla 88,6 % ja Puolanka viimeisenä arvolla 60,8 %. 308 kunnan mediaani on 75,4 %.
Kärkikolmikko ja top 100
| # | Kunta | Maakunta | Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) |
|---|---|---|---|
| 1 | Kumlinge | Ahvenanmaa | 88,6 % |
| 2 | Jomala | Ahvenanmaa | 88,0 % |
| 3 | Mustasaari | Pohjanmaa | 87,9 % |
| 4 | Luoto | Pohjanmaa | 86,8 % |
| 5 | Pedersören kunta | Pohjanmaa | 86,7 % |
| 6 | Maalahti | Pohjanmaa | 86,5 % |
| 7 | Rusko | Varsinais-Suomi | 86,1 % |
| 8 | Hammarland | Ahvenanmaa | 85,9 % |
| 9 | Finström | Ahvenanmaa | 85,4 % |
| 9 | Närpiö | Pohjanmaa | 85,4 % |
| 11 | Kittilä | Lappi | 85,2 % |
| 12 | Masku | Varsinais-Suomi | 85,0 % |
| 13 | Brändö | Ahvenanmaa | 84,9 % |
| 13 | Lemland | Ahvenanmaa | 84,9 % |
| 15 | Sottunga | Ahvenanmaa | 84,8 % |
| 16 | Föglö | Ahvenanmaa | 84,5 % |
| 16 | Lumparland | Ahvenanmaa | 84,5 % |
| 16 | Sund | Ahvenanmaa | 84,5 % |
| 19 | Vårdö | Ahvenanmaa | 84,0 % |
| 20 | Saltvik | Ahvenanmaa | 83,8 % |
| 20 | Vöyri | Pohjanmaa | 83,8 % |
| 22 | Lieto | Varsinais-Suomi | 83,7 % |
| 23 | Nousiainen | Varsinais-Suomi | 83,4 % |
| 24 | Kruunupyy | Pohjanmaa | 83,2 % |
| 25 | Laihia | Pohjanmaa | 82,9 % |
| 25 | Pornainen | Uusimaa | 82,9 % |
| 27 | Inkoo | Uusimaa | 82,8 % |
| 28 | Aura | Varsinais-Suomi | 82,6 % |
| 29 | Askola | Uusimaa | 82,5 % |
| 29 | Liminka | Pohjois-Pohjanmaa | 82,5 % |
| 31 | Uusikaarlepyy | Pohjanmaa | 82,4 % |
| 32 | Lempäälä | Pirkanmaa | 82,2 % |
| 33 | Kaarina | Varsinais-Suomi | 82,1 % |
| 34 | Kaustinen | Keski-Pohjanmaa | 81,9 % |
| 34 | Sipoo | Uusimaa | 81,9 % |
| 34 | Siuntio | Uusimaa | 81,9 % |
| 37 | Vesilahti | Pirkanmaa | 81,7 % |
| 37 | Ylöjärvi | Pirkanmaa | 81,7 % |
| 39 | Ilmajoki | Etelä-Pohjanmaa | 81,6 % |
| 39 | Paimio | Varsinais-Suomi | 81,6 % |
| 39 | Pirkkala | Pirkanmaa | 81,6 % |
| 39 | Sodankylä | Lappi | 81,6 % |
| 43 | Kolari | Lappi | 81,5 % |
| 44 | Hattula | Kanta-Häme | 81,4 % |
| 44 | Kuortane | Etelä-Pohjanmaa | 81,4 % |
| 46 | Evijärvi | Etelä-Pohjanmaa | 81,3 % |
| 47 | Korsnäs | Pohjanmaa | 81,2 % |
| 47 | Nurmijärvi | Uusimaa | 81,2 % |
| 47 | Pyhäranta | Varsinais-Suomi | 81,2 % |
| 50 | Parainen | Varsinais-Suomi | 81,0 % |
| 51 | Veteli | Keski-Pohjanmaa | 80,9 % |
| 52 | Tuusula | Uusimaa | 80,8 % |
| 53 | Vihti | Uusimaa | 80,7 % |
| 54 | Eckerö | Ahvenanmaa | 80,6 % |
| 54 | Muurame | Keski-Suomi | 80,6 % |
| 56 | Inari | Lappi | 80,5 % |
| 56 | Kristiinankaupunki | Pohjanmaa | 80,5 % |
| 58 | Kangasala | Pirkanmaa | 80,4 % |
| 58 | Merijärvi | Pohjois-Pohjanmaa | 80,4 % |
| 58 | Mäntsälä | Uusimaa | 80,4 % |
| 61 | Halsua | Keski-Pohjanmaa | 80,3 % |
| 61 | Kempele | Pohjois-Pohjanmaa | 80,3 % |
| 63 | Oripää | Varsinais-Suomi | 80,2 % |
| 64 | Eurajoki | Satakunta | 80,1 % |
| 64 | Isojoki | Etelä-Pohjanmaa | 80,1 % |
| 64 | Sauvo | Varsinais-Suomi | 80,1 % |
| 67 | Eura | Satakunta | 79,9 % |
| 67 | Muonio | Lappi | 79,9 % |
| 69 | Toivakka | Keski-Suomi | 79,8 % |
| 70 | Mynämäki | Varsinais-Suomi | 79,7 % |
| 70 | Naantali | Varsinais-Suomi | 79,7 % |
| 72 | Hausjärvi | Kanta-Häme | 79,6 % |
| 72 | Isokyrö | Etelä-Pohjanmaa | 79,6 % |
| 72 | Kontiolahti | Pohjois-Karjala | 79,6 % |
| 72 | Loppi | Kanta-Häme | 79,6 % |
| 76 | Kauniainen | Uusimaa | 79,4 % |
| 76 | Tyrnävä | Pohjois-Pohjanmaa | 79,4 % |
| 78 | Kirkkonummi | Uusimaa | 79,3 % |
| 78 | Säkylä | Satakunta | 79,3 % |
| 78 | Ulvila | Satakunta | 79,3 % |
| 81 | Siilinjärvi | Pohjois-Savo | 79,0 % |
| 82 | Janakkala | Kanta-Häme | 78,9 % |
| 82 | Jokioinen | Kanta-Häme | 78,9 % |
| 84 | Hollola | Päijät-Häme | 78,8 % |
| 84 | Juupajoki | Pirkanmaa | 78,8 % |
| 84 | Keminmaa | Lappi | 78,8 % |
| 84 | Maarianhamina - Mariehamn | Ahvenanmaa | 78,8 % |
| 88 | Geta | Ahvenanmaa | 78,6 % |
| 88 | Karijoki | Etelä-Pohjanmaa | 78,6 % |
| 88 | Sotkamo | Kainuu | 78,6 % |
| 91 | Kemiönsaari | Varsinais-Suomi | 78,5 % |
| 91 | Lapua | Etelä-Pohjanmaa | 78,5 % |
| 93 | Jämijärvi | Satakunta | 78,3 % |
| 93 | Marttila | Varsinais-Suomi | 78,3 % |
| 93 | Porvoo | Uusimaa | 78,3 % |
| 96 | Kauhava | Etelä-Pohjanmaa | 78,2 % |
| 96 | Lemi | Etelä-Karjala | 78,2 % |
| 96 | Raasepori | Uusimaa | 78,2 % |
| 99 | Hanko | Uusimaa | 78,1 % |
| 99 | Pälkäne | Pirkanmaa | 78,1 % |
Listan häntäpää
| # | Kunta | Maakunta | Työllisyysaste (20–64-vuotiaat) |
|---|---|---|---|
| 294 | Kitee | Pohjois-Karjala | 66,2 % |
| 294 | Rautjärvi | Etelä-Karjala | 66,2 % |
| 296 | Vaala | Pohjois-Pohjanmaa | 66,1 % |
| 297 | Taivalkoski | Pohjois-Pohjanmaa | 65,9 % |
| 298 | Tuusniemi | Pohjois-Savo | 65,7 % |
| 299 | Joensuu | Pohjois-Karjala | 65,6 % |
| 300 | Lieksa | Pohjois-Karjala | 65,3 % |
| 301 | Juuka | Pohjois-Karjala | 65,1 % |
| 301 | Pudasjärvi | Pohjois-Pohjanmaa | 65,1 % |
| 303 | Ilomantsi | Pohjois-Karjala | 64,9 % |
| 303 | Kaavi | Pohjois-Savo | 64,9 % |
| 305 | Outokumpu | Pohjois-Karjala | 64,7 % |
| 306 | Rääkkylä | Pohjois-Karjala | 64,0 % |
| 307 | Rautavaara | Pohjois-Savo | 62,0 % |
| 308 | Puolanka | Kainuu | 60,8 % |
Maakuntien vertailu
Suhdeluvuissa väkiluvulla painotetut keskiarvot, lukumäärissä summat.
- Ahvenanmaa82,8 %
- Pohjanmaa79,2 %
- Keski-Pohjanmaa77,5 %
- Etelä-Pohjanmaa77,3 %
- Lappi75,5 %
- Kanta-Häme75,1 %
- Uusimaa74,6 %
- Satakunta74,4 %
- Varsinais-Suomi74,2 %
- Pirkanmaa73,7 %
- Pohjois-Pohjanmaa72,6 %
- Etelä-Savo72,5 %
- Pohjois-Savo72,1 %
- Kainuu72,1 %
- Päijät-Häme71,2 %
- Kymenlaakso70,2 %
- Keski-Suomi70,1 %
- Etelä-Karjala69,0 %
- Pohjois-Karjala68,0 %
Muut saman aiheen sijoitukset
Usein kysytyt kysymykset
Mikä kunta on kärjessä tunnusluvussa ”Työllisyysaste (20–64-vuotiaat)”?
Tunnusluvussa ”Työllisyysaste (20–64-vuotiaat)” kärjessä on Kumlinge arvolla 88,6 %.
Mikä on tunnusluvun ”Työllisyysaste (20–64-vuotiaat)” mediaani?
Vertailun 308 kunnan mediaani on 75,4 %.