Väestö · 2025
Ruotsinkielisten osuus: kuntien sijoitukset
Ruotsinkielisten osuus: Sottunga on kärjessä arvolla 93,1 % ja Utajärvi viimeisenä arvolla 0,0 %. 308 kunnan mediaani on 0,3 %.
Kärkikolmikko ja top 100
| # | Kunta | Maakunta | Ruotsinkielisten osuus |
|---|---|---|---|
| 1 | Sottunga | Ahvenanmaa | 93,1 % |
| 2 | Luoto | Pohjanmaa | 91,6 % |
| 3 | Lemland | Ahvenanmaa | 90,6 % |
| 4 | Hammarland | Ahvenanmaa | 89,7 % |
| 5 | Saltvik | Ahvenanmaa | 88,8 % |
| 6 | Finström | Ahvenanmaa | 88,7 % |
| 7 | Pedersören kunta | Pohjanmaa | 88,4 % |
| 8 | Sund | Ahvenanmaa | 87,9 % |
| 9 | Jomala | Ahvenanmaa | 87,2 % |
| 10 | Kökar | Ahvenanmaa | 85,8 % |
| 11 | Eckerö | Ahvenanmaa | 85,7 % |
| 12 | Lumparland | Ahvenanmaa | 85,2 % |
| 13 | Vårdö | Ahvenanmaa | 84,9 % |
| 14 | Maalahti | Pohjanmaa | 84,4 % |
| 15 | Uusikaarlepyy | Pohjanmaa | 83,7 % |
| 16 | Korsnäs | Pohjanmaa | 83,0 % |
| 16 | Kumlinge | Ahvenanmaa | 83,0 % |
| 18 | Geta | Ahvenanmaa | 81,6 % |
| 19 | Vöyri | Pohjanmaa | 81,3 % |
| 20 | Maarianhamina - Mariehamn | Ahvenanmaa | 79,8 % |
| 21 | Föglö | Ahvenanmaa | 79,7 % |
| 22 | Kruunupyy | Pohjanmaa | 75,4 % |
| 23 | Brändö | Ahvenanmaa | 72,6 % |
| 23 | Närpiö | Pohjanmaa | 72,6 % |
| 25 | Mustasaari | Pohjanmaa | 67,9 % |
| 26 | Kemiönsaari | Varsinais-Suomi | 65,3 % |
| 27 | Raasepori | Uusimaa | 63,3 % |
| 28 | Parainen | Varsinais-Suomi | 53,5 % |
| 29 | Pietarsaari | Pohjanmaa | 53,1 % |
| 30 | Kristiinankaupunki | Pohjanmaa | 51,9 % |
| 31 | Inkoo | Uusimaa | 50,8 % |
| 32 | Hanko | Uusimaa | 41,2 % |
| 33 | Loviisa | Uusimaa | 38,7 % |
| 34 | Kauniainen | Uusimaa | 30,2 % |
| 35 | Lapinjärvi | Uusimaa | 28,6 % |
| 36 | Porvoo | Uusimaa | 27,2 % |
| 37 | Kaskinen | Pohjanmaa | 27,0 % |
| 38 | Sipoo | Uusimaa | 26,8 % |
| 39 | Siuntio | Uusimaa | 26,0 % |
| 40 | Vaasa | Pohjanmaa | 22,8 % |
| 41 | Kirkkonummi | Uusimaa | 14,4 % |
| 42 | Kokkola | Keski-Pohjanmaa | 11,7 % |
| 43 | Myrskylä | Uusimaa | 9,2 % |
| 44 | Pyhtää | Kymenlaakso | 6,5 % |
| 45 | Espoo | Uusimaa | 6,2 % |
| 46 | Helsinki | Uusimaa | 5,4 % |
| 46 | Turku | Varsinais-Suomi | 5,4 % |
| 48 | Kaarina | Varsinais-Suomi | 5,1 % |
| 49 | Askola | Uusimaa | 3,9 % |
| 50 | Lohja | Uusimaa | 3,4 % |
| 51 | Sauvo | Varsinais-Suomi | 2,4 % |
| 52 | Pornainen | Uusimaa | 2,3 % |
| 53 | Evijärvi | Etelä-Pohjanmaa | 2,1 % |
| 53 | Vantaa | Uusimaa | 2,1 % |
| 53 | Karijoki | Etelä-Pohjanmaa | 2,1 % |
| 56 | Kustavi | Varsinais-Suomi | 2,0 % |
| 57 | Kaustinen | Keski-Pohjanmaa | 1,9 % |
| 58 | Vihti | Uusimaa | 1,7 % |
| 59 | Veteli | Keski-Pohjanmaa | 1,6 % |
| 60 | Lieto | Varsinais-Suomi | 1,5 % |
| 60 | Rusko | Varsinais-Suomi | 1,5 % |
| 62 | Raisio | Varsinais-Suomi | 1,4 % |
| 62 | Tuusula | Uusimaa | 1,4 % |
| 64 | Naantali | Varsinais-Suomi | 1,3 % |
| 64 | Nurmijärvi | Uusimaa | 1,3 % |
| 66 | Kerava | Uusimaa | 1,2 % |
| 66 | Laihia | Pohjanmaa | 1,2 % |
| 66 | Masku | Varsinais-Suomi | 1,2 % |
| 66 | Salo | Varsinais-Suomi | 1,2 % |
| 70 | Järvenpää | Uusimaa | 1,0 % |
| 70 | Marttila | Varsinais-Suomi | 1,0 % |
| 72 | Hyvinkää | Uusimaa | 0,9 % |
| 72 | Isojoki | Etelä-Pohjanmaa | 0,9 % |
| 72 | Kotka | Kymenlaakso | 0,9 % |
| 72 | Mynämäki | Varsinais-Suomi | 0,9 % |
| 72 | Nousiainen | Varsinais-Suomi | 0,9 % |
| 72 | Paimio | Varsinais-Suomi | 0,9 % |
| 78 | Enontekiö | Lappi | 0,8 % |
| 78 | Isokyrö | Etelä-Pohjanmaa | 0,8 % |
| 78 | Taivassalo | Varsinais-Suomi | 0,8 % |
| 78 | Pello | Lappi | 0,8 % |
| 82 | Karkkila | Uusimaa | 0,7 % |
| 82 | Kauhava | Etelä-Pohjanmaa | 0,7 % |
| 82 | Kolari | Lappi | 0,7 % |
| 82 | Mäntsälä | Uusimaa | 0,7 % |
| 82 | Teuva | Etelä-Pohjanmaa | 0,7 % |
| 82 | Ylitornio | Lappi | 0,7 % |
| 88 | Muonio | Lappi | 0,6 % |
| 88 | Nakkila | Satakunta | 0,6 % |
| 88 | Orimattila | Päijät-Häme | 0,6 % |
| 88 | Oripää | Varsinais-Suomi | 0,6 % |
| 88 | Pori | Satakunta | 0,6 % |
| 88 | Pukkila | Uusimaa | 0,6 % |
| 88 | Utsjoki | Lappi | 0,6 % |
| 88 | Vehmaa | Varsinais-Suomi | 0,6 % |
| 96 | Kittilä | Lappi | 0,5 % |
| 96 | Koski Tl | Varsinais-Suomi | 0,5 % |
| 96 | Kuhmoinen | Pirkanmaa | 0,5 % |
| 96 | Kärkölä | Päijät-Häme | 0,5 % |
| 96 | Lahti | Päijät-Häme | 0,5 % |
Listan häntäpää
| # | Kunta | Maakunta | Ruotsinkielisten osuus |
|---|---|---|---|
| 288 | Kitee | Pohjois-Karjala | 0,0 % |
| 288 | Kiuruvesi | Pohjois-Savo | 0,0 % |
| 288 | Kivijärvi | Keski-Suomi | 0,0 % |
| 288 | Konnevesi | Keski-Suomi | 0,0 % |
| 288 | Kontiolahti | Pohjois-Karjala | 0,0 % |
| 288 | Liperi | Pohjois-Karjala | 0,0 % |
| 288 | Luhanka | Keski-Suomi | 0,0 % |
| 288 | Pihtipudas | Keski-Suomi | 0,0 % |
| 288 | Pomarkku | Satakunta | 0,0 % |
| 288 | Pyhäntä | Pohjois-Pohjanmaa | 0,0 % |
| 288 | Rautavaara | Pohjois-Savo | 0,0 % |
| 288 | Reisjärvi | Pohjois-Pohjanmaa | 0,0 % |
| 288 | Siikajoki | Pohjois-Pohjanmaa | 0,0 % |
| 288 | Vaala | Pohjois-Pohjanmaa | 0,0 % |
| 288 | Utajärvi | Pohjois-Pohjanmaa | 0,0 % |
Maakuntien vertailu
Suhdeluvuissa väkiluvulla painotetut keskiarvot, lukumäärissä summat.
- Ahvenanmaa84,4 %
- Pohjanmaa49,1 %
- Keski-Pohjanmaa8,6 %
- Uusimaa7,1 %
- Varsinais-Suomi5,5 %
- Kymenlaakso0,7 %
- Päijät-Häme0,4 %
- Satakunta0,4 %
- Kanta-Häme0,4 %
- Pirkanmaa0,4 %
- Etelä-Pohjanmaa0,3 %
- Lappi0,3 %
- Etelä-Karjala0,2 %
- Etelä-Savo0,2 %
- Pohjois-Pohjanmaa0,2 %
- Keski-Suomi0,2 %
- Kainuu0,1 %
- Pohjois-Savo0,1 %
- Pohjois-Karjala0,1 %
Muut saman aiheen sijoitukset
Usein kysytyt kysymykset
Mikä kunta on kärjessä tunnusluvussa ”Ruotsinkielisten osuus”?
Tunnusluvussa ”Ruotsinkielisten osuus” kärjessä on Sottunga arvolla 93,1 %.
Mikä on tunnusluvun ”Ruotsinkielisten osuus” mediaani?
Vertailun 308 kunnan mediaani on 0,3 %.