Asuminen · 2025
Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus: kuntien sijoitukset
Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus: Lemland on kärjessä arvolla 86,1 % ja Helsinki viimeisenä arvolla 6,8 %. 308 kunnan mediaani on 64,9 %.
Kärkikolmikko ja top 100
| # | Kunta | Maakunta | Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus |
|---|---|---|---|
| 1 | Lemland | Ahvenanmaa | 86,1 % |
| 2 | Pyhäranta | Varsinais-Suomi | 85,9 % |
| 3 | Eckerö | Ahvenanmaa | 85,6 % |
| 4 | Vesilahti | Pirkanmaa | 84,2 % |
| 5 | Lumparland | Ahvenanmaa | 84,1 % |
| 6 | Pedersören kunta | Pohjanmaa | 83,5 % |
| 6 | Pornainen | Uusimaa | 83,5 % |
| 8 | Saltvik | Ahvenanmaa | 83,1 % |
| 9 | Vimpeli | Etelä-Pohjanmaa | 83,0 % |
| 10 | Luoto | Pohjanmaa | 82,0 % |
| 11 | Kruunupyy | Pohjanmaa | 81,5 % |
| 12 | Simo | Lappi | 79,8 % |
| 12 | Sund | Ahvenanmaa | 79,8 % |
| 14 | Hailuoto | Pohjois-Pohjanmaa | 79,7 % |
| 15 | Geta | Ahvenanmaa | 79,5 % |
| 16 | Myrskylä | Uusimaa | 78,9 % |
| 16 | Tyrnävä | Pohjois-Pohjanmaa | 78,9 % |
| 18 | Jämijärvi | Satakunta | 78,8 % |
| 19 | Korsnäs | Pohjanmaa | 78,5 % |
| 20 | Masku | Varsinais-Suomi | 78,3 % |
| 21 | Perho | Keski-Pohjanmaa | 78,2 % |
| 22 | Maalahti | Pohjanmaa | 78,1 % |
| 23 | Askola | Uusimaa | 78,0 % |
| 23 | Liminka | Pohjois-Pohjanmaa | 78,0 % |
| 25 | Kumlinge | Ahvenanmaa | 77,6 % |
| 26 | Lestijärvi | Keski-Pohjanmaa | 77,4 % |
| 26 | Nousiainen | Varsinais-Suomi | 77,4 % |
| 28 | Merijärvi | Pohjois-Pohjanmaa | 77,3 % |
| 29 | Uurainen | Keski-Suomi | 77,1 % |
| 30 | Vårdö | Ahvenanmaa | 77,0 % |
| 31 | Pukkila | Uusimaa | 76,9 % |
| 31 | Rusko | Varsinais-Suomi | 76,9 % |
| 33 | Halsua | Keski-Pohjanmaa | 76,8 % |
| 34 | Miehikkälä | Kymenlaakso | 76,7 % |
| 35 | Föglö | Ahvenanmaa | 76,6 % |
| 36 | Sottunga | Ahvenanmaa | 76,3 % |
| 37 | Lumijoki | Pohjois-Pohjanmaa | 76,2 % |
| 38 | Evijärvi | Etelä-Pohjanmaa | 76,0 % |
| 39 | Finström | Ahvenanmaa | 75,9 % |
| 40 | Eurajoki | Satakunta | 75,5 % |
| 40 | Pello | Lappi | 75,5 % |
| 42 | Teuva | Etelä-Pohjanmaa | 75,4 % |
| 43 | Pyhäjoki | Pohjois-Pohjanmaa | 75,3 % |
| 44 | Pyhtää | Kymenlaakso | 75,1 % |
| 44 | Veteli | Keski-Pohjanmaa | 75,1 % |
| 46 | Sauvo | Varsinais-Suomi | 75,0 % |
| 46 | Siikajoki | Pohjois-Pohjanmaa | 75,0 % |
| 46 | Vöyri | Pohjanmaa | 75,0 % |
| 49 | Hammarland | Ahvenanmaa | 74,8 % |
| 50 | Isokyrö | Etelä-Pohjanmaa | 74,5 % |
| 50 | Toivakka | Keski-Suomi | 74,5 % |
| 52 | Savukoski | Lappi | 74,4 % |
| 53 | Enontekiö | Lappi | 74,3 % |
| 53 | Ii | Pohjois-Pohjanmaa | 74,3 % |
| 53 | Luhanka | Keski-Suomi | 74,3 % |
| 53 | Marttila | Varsinais-Suomi | 74,3 % |
| 57 | Lemi | Etelä-Karjala | 74,1 % |
| 58 | Brändö | Ahvenanmaa | 73,8 % |
| 59 | Lapinjärvi | Uusimaa | 73,7 % |
| 59 | Merikarvia | Satakunta | 73,7 % |
| 59 | Tervola | Lappi | 73,7 % |
| 62 | Loppi | Kanta-Häme | 73,3 % |
| 62 | Siikainen | Satakunta | 73,3 % |
| 62 | Taipalsaari | Etelä-Karjala | 73,3 % |
| 65 | Ylitornio | Lappi | 73,2 % |
| 66 | Kalajoki | Pohjois-Pohjanmaa | 73,1 % |
| 67 | Inkoo | Uusimaa | 72,8 % |
| 68 | Kuortane | Etelä-Pohjanmaa | 72,5 % |
| 69 | Siuntio | Uusimaa | 72,3 % |
| 69 | Ypäjä | Kanta-Häme | 72,3 % |
| 71 | Alajärvi | Etelä-Pohjanmaa | 72,2 % |
| 71 | Pomarkku | Satakunta | 72,2 % |
| 73 | Kustavi | Varsinais-Suomi | 72,1 % |
| 73 | Muonio | Lappi | 72,1 % |
| 75 | Kihniö | Pirkanmaa | 72,0 % |
| 75 | Lappajärvi | Etelä-Pohjanmaa | 72,0 % |
| 77 | Tammela | Kanta-Häme | 71,7 % |
| 78 | Taivassalo | Varsinais-Suomi | 71,6 % |
| 78 | Utajärvi | Pohjois-Pohjanmaa | 71,6 % |
| 80 | Alavieska | Pohjois-Pohjanmaa | 71,4 % |
| 80 | Ilmajoki | Etelä-Pohjanmaa | 71,4 % |
| 82 | Nakkila | Satakunta | 71,3 % |
| 83 | Ruokolahti | Etelä-Karjala | 71,1 % |
| 84 | Kyyjärvi | Keski-Suomi | 71,0 % |
| 84 | Sievi | Pohjois-Pohjanmaa | 71,0 % |
| 86 | Toholampi | Keski-Pohjanmaa | 70,9 % |
| 87 | Karvia | Satakunta | 70,8 % |
| 88 | Jomala | Ahvenanmaa | 70,5 % |
| 88 | Konnevesi | Keski-Suomi | 70,5 % |
| 90 | Kinnula | Keski-Suomi | 70,4 % |
| 90 | Kontiolahti | Pohjois-Karjala | 70,4 % |
| 92 | Närpiö | Pohjanmaa | 70,3 % |
| 93 | Mustasaari | Pohjanmaa | 70,2 % |
| 94 | Kaustinen | Keski-Pohjanmaa | 70,1 % |
| 94 | Polvijärvi | Pohjois-Karjala | 70,1 % |
| 96 | Pälkäne | Pirkanmaa | 70,0 % |
| 97 | Virolahti | Kymenlaakso | 69,9 % |
| 98 | Mynämäki | Varsinais-Suomi | 69,8 % |
| 99 | Soini | Etelä-Pohjanmaa | 69,6 % |
| 100 | Pöytyä | Varsinais-Suomi | 69,5 % |
Listan häntäpää
| # | Kunta | Maakunta | Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus |
|---|---|---|---|
| 294 | Kotka | Kymenlaakso | 30,9 % |
| 295 | Hyvinkää | Uusimaa | 30,1 % |
| 296 | Kauniainen | Uusimaa | 28,7 % |
| 297 | Oulu | Pohjois-Pohjanmaa | 27,7 % |
| 298 | Järvenpää | Uusimaa | 26,7 % |
| 299 | Kuopio | Pohjois-Savo | 25,7 % |
| 300 | Vaasa | Pohjanmaa | 25,2 % |
| 301 | Espoo | Uusimaa | 22,4 % |
| 302 | Lahti | Päijät-Häme | 22,3 % |
| 303 | Jyväskylä | Keski-Suomi | 21,6 % |
| 304 | Kerava | Uusimaa | 21,5 % |
| 305 | Vantaa | Uusimaa | 20,7 % |
| 306 | Tampere | Pirkanmaa | 12,1 % |
| 307 | Turku | Varsinais-Suomi | 11,1 % |
| 308 | Helsinki | Uusimaa | 6,8 % |
Maakuntien vertailu
Suhdeluvuissa väkiluvulla painotetut keskiarvot, lukumäärissä summat.
- Ahvenanmaa59,2 %
- Etelä-Pohjanmaa57,3 %
- Keski-Pohjanmaa56,6 %
- Pohjanmaa51,2 %
- Satakunta49,9 %
- Lappi48,2 %
- Pohjois-Karjala46,6 %
- Kainuu46,0 %
- Pohjois-Pohjanmaa44,8 %
- Etelä-Savo44,5 %
- Kanta-Häme44,0 %
- Etelä-Karjala43,3 %
- Kymenlaakso43,3 %
- Pohjois-Savo38,7 %
- Keski-Suomi38,4 %
- Varsinais-Suomi36,2 %
- Päijät-Häme34,9 %
- Pirkanmaa32,4 %
- Uusimaa22,6 %
Muut saman aiheen sijoitukset
Usein kysytyt kysymykset
Mikä kunta on kärjessä tunnusluvussa ”Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus”?
Tunnusluvussa ”Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus” kärjessä on Lemland arvolla 86,1 %.
Mikä on tunnusluvun ”Omakoti- ja paritaloasuntojen osuus” mediaani?
Vertailun 308 kunnan mediaani on 64,9 %.