Väestö · 2025
Vähintään 65-vuotiaiden osuus: kuntien sijoitukset
Vähintään 65-vuotiaiden osuus: Rääkkylä on kärjessä arvolla 49,5 % ja Liminka viimeisenä arvolla 11,6 %. 308 kunnan mediaani on 31,4 %.
Kärkikolmikko ja top 100
| # | Kunta | Maakunta | Vähintään 65-vuotiaiden osuus |
|---|---|---|---|
| 1 | Rääkkylä | Pohjois-Karjala | 49,5 % |
| 2 | Ilomantsi | Pohjois-Karjala | 48,4 % |
| 3 | Puumala | Etelä-Savo | 48,3 % |
| 4 | Sysmä | Päijät-Häme | 47,4 % |
| 5 | Kuhmoinen | Pirkanmaa | 47,2 % |
| 6 | Hyrynsalmi | Kainuu | 47,0 % |
| 7 | Posio | Lappi | 46,1 % |
| 8 | Tervo | Pohjois-Savo | 45,8 % |
| 9 | Hartola | Päijät-Häme | 45,7 % |
| 10 | Puolanka | Kainuu | 44,8 % |
| 10 | Pello | Lappi | 44,8 % |
| 10 | Vesanto | Pohjois-Savo | 44,8 % |
| 13 | Padasjoki | Päijät-Häme | 44,6 % |
| 13 | Parikkala | Etelä-Karjala | 44,6 % |
| 15 | Heinävesi | Pohjois-Karjala | 44,4 % |
| 16 | Ristijärvi | Kainuu | 44,0 % |
| 17 | Juuka | Pohjois-Karjala | 43,9 % |
| 17 | Kumlinge | Ahvenanmaa | 43,9 % |
| 19 | Keitele | Pohjois-Savo | 43,8 % |
| 19 | Rautjärvi | Etelä-Karjala | 43,8 % |
| 21 | Luhanka | Keski-Suomi | 43,7 % |
| 21 | Sulkava | Etelä-Savo | 43,7 % |
| 23 | Lieksa | Pohjois-Karjala | 43,4 % |
| 24 | Suomussalmi | Kainuu | 43,3 % |
| 25 | Rautavaara | Pohjois-Savo | 43,1 % |
| 25 | Salla | Lappi | 43,1 % |
| 27 | Hailuoto | Pohjois-Pohjanmaa | 42,9 % |
| 28 | Kemijärvi | Lappi | 42,7 % |
| 28 | Tuusniemi | Pohjois-Savo | 42,7 % |
| 30 | Joutsa | Keski-Suomi | 42,5 % |
| 30 | Kitee | Pohjois-Karjala | 42,5 % |
| 32 | Kustavi | Varsinais-Suomi | 42,1 % |
| 33 | Hirvensalmi | Etelä-Savo | 42,0 % |
| 33 | Kuhmo | Kainuu | 42,0 % |
| 35 | Multia | Keski-Suomi | 41,9 % |
| 36 | Pielavesi | Pohjois-Savo | 41,8 % |
| 37 | Savitaipale | Etelä-Karjala | 41,7 % |
| 37 | Vaala | Pohjois-Pohjanmaa | 41,7 % |
| 39 | Sottunga | Ahvenanmaa | 41,6 % |
| 40 | Kyyjärvi | Keski-Suomi | 41,3 % |
| 40 | Siikainen | Satakunta | 41,3 % |
| 40 | Ylitornio | Lappi | 41,3 % |
| 43 | Mäntyharju | Etelä-Savo | 40,8 % |
| 43 | Ruovesi | Pirkanmaa | 40,8 % |
| 45 | Kivijärvi | Keski-Suomi | 40,6 % |
| 46 | Viitasaari | Keski-Suomi | 40,5 % |
| 47 | Enonkoski | Etelä-Savo | 40,4 % |
| 47 | Kannonkoski | Keski-Suomi | 40,4 % |
| 49 | Juva | Etelä-Savo | 40,2 % |
| 49 | Miehikkälä | Kymenlaakso | 40,2 % |
| 51 | Kaskinen | Pohjanmaa | 40,1 % |
| 52 | Kangasniemi | Etelä-Savo | 40,0 % |
| 53 | Lappajärvi | Etelä-Pohjanmaa | 39,9 % |
| 54 | Karstula | Keski-Suomi | 39,7 % |
| 55 | Sonkajärvi | Pohjois-Savo | 39,6 % |
| 56 | Nurmes | Pohjois-Karjala | 39,5 % |
| 57 | Kaavi | Pohjois-Savo | 39,4 % |
| 57 | Pelkosenniemi | Lappi | 39,4 % |
| 59 | Kihniö | Pirkanmaa | 39,3 % |
| 59 | Pyhäjärvi | Pohjois-Pohjanmaa | 39,3 % |
| 61 | Mänttä-Vilppula | Pirkanmaa | 39,1 % |
| 61 | Punkalaidun | Pirkanmaa | 39,1 % |
| 63 | Heinola | Päijät-Häme | 38,9 % |
| 64 | Virrat | Pirkanmaa | 38,8 % |
| 65 | Rantasalmi | Etelä-Savo | 38,6 % |
| 66 | Polvijärvi | Pohjois-Karjala | 38,5 % |
| 67 | Kristiinankaupunki | Pohjanmaa | 38,4 % |
| 67 | Simo | Lappi | 38,4 % |
| 69 | Ruokolahti | Etelä-Karjala | 38,3 % |
| 69 | Tohmajärvi | Pohjois-Karjala | 38,3 % |
| 71 | Halsua | Keski-Pohjanmaa | 38,2 % |
| 71 | Rautalampi | Pohjois-Savo | 38,2 % |
| 73 | Paltamo | Kainuu | 38,1 % |
| 74 | Virolahti | Kymenlaakso | 38,0 % |
| 75 | Karijoki | Etelä-Pohjanmaa | 37,9 % |
| 76 | Keuruu | Keski-Suomi | 37,8 % |
| 77 | Luumäki | Etelä-Karjala | 37,6 % |
| 77 | Saarijärvi | Keski-Suomi | 37,6 % |
| 77 | Savukoski | Lappi | 37,6 % |
| 80 | Merikarvia | Satakunta | 37,5 % |
| 80 | Pudasjärvi | Pohjois-Pohjanmaa | 37,5 % |
| 82 | Brändö | Ahvenanmaa | 37,4 % |
| 83 | Taivassalo | Varsinais-Suomi | 37,3 % |
| 84 | Karvia | Satakunta | 37,2 % |
| 84 | Kinnula | Keski-Suomi | 37,2 % |
| 84 | Konnevesi | Keski-Suomi | 37,2 % |
| 87 | Isojoki | Etelä-Pohjanmaa | 37,1 % |
| 87 | Kemiönsaari | Varsinais-Suomi | 37,1 % |
| 89 | Lestijärvi | Keski-Pohjanmaa | 37,0 % |
| 90 | Ähtäri | Etelä-Pohjanmaa | 36,9 % |
| 91 | Teuva | Etelä-Pohjanmaa | 36,6 % |
| 92 | Pihtipudas | Keski-Suomi | 36,2 % |
| 92 | Savonlinna | Etelä-Savo | 36,2 % |
| 94 | Parkano | Pirkanmaa | 36,1 % |
| 94 | Soini | Etelä-Pohjanmaa | 36,1 % |
| 96 | Asikkala | Päijät-Häme | 36,0 % |
| 96 | Jämsä | Keski-Suomi | 36,0 % |
| 96 | Pieksämäki | Etelä-Savo | 36,0 % |
| 96 | Pomarkku | Satakunta | 36,0 % |
| 100 | Hanko | Uusimaa | 35,8 % |
Listan häntäpää
| # | Kunta | Maakunta | Vähintään 65-vuotiaiden osuus |
|---|---|---|---|
| 294 | Sipoo | Uusimaa | 19,1 % |
| 295 | Tampere | Pirkanmaa | 19,0 % |
| 296 | Nurmijärvi | Uusimaa | 18,8 % |
| 297 | Pirkkala | Pirkanmaa | 18,7 % |
| 298 | Kirkkonummi | Uusimaa | 18,6 % |
| 299 | Lempäälä | Pirkanmaa | 18,1 % |
| 300 | Oulu | Pohjois-Pohjanmaa | 17,9 % |
| 301 | Helsinki | Uusimaa | 17,7 % |
| 302 | Kempele | Pohjois-Pohjanmaa | 17,5 % |
| 303 | Jomala | Ahvenanmaa | 17,1 % |
| 304 | Vantaa | Uusimaa | 16,0 % |
| 304 | Tyrnävä | Pohjois-Pohjanmaa | 16,0 % |
| 306 | Espoo | Uusimaa | 15,3 % |
| 307 | Luoto | Pohjanmaa | 14,4 % |
| 308 | Liminka | Pohjois-Pohjanmaa | 11,6 % |
Maakuntien vertailu
Suhdeluvuissa väkiluvulla painotetut keskiarvot, lukumäärissä summat.
- Etelä-Savo34,6 %
- Kainuu31,8 %
- Kymenlaakso31,0 %
- Etelä-Karjala29,9 %
- Pohjois-Karjala29,7 %
- Satakunta29,2 %
- Päijät-Häme29,0 %
- Lappi28,1 %
- Kanta-Häme28,0 %
- Pohjois-Savo27,8 %
- Etelä-Pohjanmaa27,7 %
- Keski-Suomi25,4 %
- Keski-Pohjanmaa25,3 %
- Ahvenanmaa24,8 %
- Varsinais-Suomi24,4 %
- Pohjanmaa23,7 %
- Pirkanmaa22,6 %
- Pohjois-Pohjanmaa21,9 %
- Uusimaa18,6 %
Muut saman aiheen sijoitukset
Usein kysytyt kysymykset
Mikä kunta on kärjessä tunnusluvussa ”Vähintään 65-vuotiaiden osuus”?
Tunnusluvussa ”Vähintään 65-vuotiaiden osuus” kärjessä on Rääkkylä arvolla 49,5 %.
Mikä on tunnusluvun ”Vähintään 65-vuotiaiden osuus” mediaani?
Vertailun 308 kunnan mediaani on 31,4 %.