Yhteiskunta · 2024
Pienituloisuusaste: kuntien sijoitukset
Pienituloisuusaste: Rautavaara on kärjessä arvolla 23,0 % ja Jomala viimeisenä arvolla 4,8 %. 307 kunnan mediaani on 14,2 %.
Kärkikolmikko ja top 100
| # | Kunta | Maakunta | Pienituloisuusaste |
|---|---|---|---|
| 1 | Rautavaara | Pohjois-Savo | 23,0 % |
| 2 | Miehikkälä | Kymenlaakso | 21,5 % |
| 3 | Joensuu | Pohjois-Karjala | 21,4 % |
| 3 | Outokumpu | Pohjois-Karjala | 21,4 % |
| 5 | Kivijärvi | Keski-Suomi | 20,7 % |
| 5 | Savukoski | Lappi | 20,7 % |
| 7 | Siikainen | Satakunta | 20,6 % |
| 8 | Juuka | Pohjois-Karjala | 20,5 % |
| 8 | Turku | Varsinais-Suomi | 20,5 % |
| 10 | Hartola | Päijät-Häme | 20,1 % |
| 11 | Kaavi | Pohjois-Savo | 19,9 % |
| 12 | Jyväskylä | Keski-Suomi | 19,5 % |
| 13 | Forssa | Kanta-Häme | 19,4 % |
| 13 | Joutsa | Keski-Suomi | 19,4 % |
| 13 | Nurmes | Pohjois-Karjala | 19,4 % |
| 13 | Puolanka | Kainuu | 19,4 % |
| 13 | Rääkkylä | Pohjois-Karjala | 19,4 % |
| 18 | Ilomantsi | Pohjois-Karjala | 19,2 % |
| 18 | Lieksa | Pohjois-Karjala | 19,2 % |
| 18 | Merijärvi | Pohjois-Pohjanmaa | 19,2 % |
| 18 | Tuusniemi | Pohjois-Savo | 19,2 % |
| 22 | Pielavesi | Pohjois-Savo | 19,1 % |
| 23 | Kitee | Pohjois-Karjala | 19,0 % |
| 23 | Punkalaidun | Pirkanmaa | 19,0 % |
| 25 | Kannonkoski | Keski-Suomi | 18,9 % |
| 26 | Polvijärvi | Pohjois-Karjala | 18,8 % |
| 27 | Lappeenranta | Etelä-Karjala | 18,7 % |
| 28 | Heinävesi | Pohjois-Karjala | 18,6 % |
| 28 | Tampere | Pirkanmaa | 18,6 % |
| 28 | Tohmajärvi | Pohjois-Karjala | 18,6 % |
| 31 | Kankaanpää | Satakunta | 18,4 % |
| 31 | Karvia | Satakunta | 18,4 % |
| 31 | Kinnula | Keski-Suomi | 18,4 % |
| 31 | Posio | Lappi | 18,4 % |
| 35 | Sysmä | Päijät-Häme | 18,3 % |
| 36 | Varkaus | Pohjois-Savo | 18,2 % |
| 37 | Kyyjärvi | Keski-Suomi | 18,1 % |
| 37 | Parikkala | Etelä-Karjala | 18,1 % |
| 37 | Saarijärvi | Keski-Suomi | 18,1 % |
| 37 | Vaasa | Pohjanmaa | 18,1 % |
| 41 | Multia | Keski-Suomi | 18,0 % |
| 41 | Pudasjärvi | Pohjois-Pohjanmaa | 18,0 % |
| 41 | Vesanto | Pohjois-Savo | 18,0 % |
| 44 | Sulkava | Etelä-Savo | 17,9 % |
| 45 | Kuhmo | Kainuu | 17,8 % |
| 45 | Pyhäjärvi | Pohjois-Pohjanmaa | 17,8 % |
| 45 | Rautalampi | Pohjois-Savo | 17,8 % |
| 48 | Imatra | Etelä-Karjala | 17,6 % |
| 48 | Kemi | Lappi | 17,6 % |
| 48 | Lahti | Päijät-Häme | 17,6 % |
| 48 | Pihtipudas | Keski-Suomi | 17,6 % |
| 48 | Rautjärvi | Etelä-Karjala | 17,6 % |
| 53 | Vaala | Pohjois-Pohjanmaa | 17,4 % |
| 54 | Kotka | Kymenlaakso | 17,3 % |
| 54 | Suomussalmi | Kainuu | 17,3 % |
| 54 | Utajärvi | Pohjois-Pohjanmaa | 17,3 % |
| 57 | Kiuruvesi | Pohjois-Savo | 17,2 % |
| 57 | Mäntyharju | Etelä-Savo | 17,2 % |
| 59 | Sonkajärvi | Pohjois-Savo | 17,1 % |
| 60 | Alavieska | Pohjois-Pohjanmaa | 17,0 % |
| 60 | Ikaalinen | Pirkanmaa | 17,0 % |
| 60 | Rantasalmi | Etelä-Savo | 17,0 % |
| 63 | Luhanka | Keski-Suomi | 16,9 % |
| 63 | Pieksämäki | Etelä-Savo | 16,9 % |
| 63 | Savitaipale | Etelä-Karjala | 16,9 % |
| 66 | Heinola | Päijät-Häme | 16,8 % |
| 67 | Alajärvi | Etelä-Pohjanmaa | 16,7 % |
| 67 | Alavus | Etelä-Pohjanmaa | 16,7 % |
| 67 | Karstula | Keski-Suomi | 16,7 % |
| 67 | Kokemäki | Satakunta | 16,7 % |
| 67 | Sievi | Pohjois-Pohjanmaa | 16,7 % |
| 72 | Kangasniemi | Etelä-Savo | 16,6 % |
| 72 | Konnevesi | Keski-Suomi | 16,6 % |
| 72 | Kuhmoinen | Pirkanmaa | 16,6 % |
| 72 | Padasjoki | Päijät-Häme | 16,6 % |
| 76 | Lappajärvi | Etelä-Pohjanmaa | 16,5 % |
| 76 | Paltamo | Kainuu | 16,5 % |
| 76 | Savonlinna | Etelä-Savo | 16,5 % |
| 79 | Mänttä-Vilppula | Pirkanmaa | 16,4 % |
| 79 | Parkano | Pirkanmaa | 16,4 % |
| 79 | Pomarkku | Satakunta | 16,4 % |
| 82 | Kemijärvi | Lappi | 16,3 % |
| 82 | Ranua | Lappi | 16,3 % |
| 82 | Viitasaari | Keski-Suomi | 16,3 % |
| 85 | Isojoki | Etelä-Pohjanmaa | 16,2 % |
| 85 | Keuruu | Keski-Suomi | 16,2 % |
| 85 | Kihniö | Pirkanmaa | 16,2 % |
| 85 | Loimaa | Varsinais-Suomi | 16,2 % |
| 85 | Ruovesi | Pirkanmaa | 16,2 % |
| 85 | Virolahti | Kymenlaakso | 16,2 % |
| 85 | Ypäjä | Kanta-Häme | 16,2 % |
| 92 | Iitti | Päijät-Häme | 16,1 % |
| 92 | Pori | Satakunta | 16,1 % |
| 92 | Äänekoski | Keski-Suomi | 16,1 % |
| 95 | Enontekiö | Lappi | 16,0 % |
| 95 | Hankasalmi | Keski-Suomi | 16,0 % |
| 95 | Hyrynsalmi | Kainuu | 16,0 % |
| 95 | Joroinen | Pohjois-Savo | 16,0 % |
| 95 | Kauhajoki | Etelä-Pohjanmaa | 16,0 % |
| 95 | Salla | Lappi | 16,0 % |
Listan häntäpää
| # | Kunta | Maakunta | Pienituloisuusaste |
|---|---|---|---|
| 292 | Tuusula | Uusimaa | 7,4 % |
| 294 | Muurame | Keski-Suomi | 7,3 % |
| 294 | Nousiainen | Varsinais-Suomi | 7,3 % |
| 294 | Nurmijärvi | Uusimaa | 7,3 % |
| 297 | Pirkkala | Pirkanmaa | 7,1 % |
| 298 | Kempele | Pohjois-Pohjanmaa | 7,0 % |
| 299 | Kaarina | Varsinais-Suomi | 6,9 % |
| 300 | Pedersören kunta | Pohjanmaa | 6,5 % |
| 301 | Lieto | Varsinais-Suomi | 6,4 % |
| 301 | Mustasaari | Pohjanmaa | 6,4 % |
| 303 | Kauniainen | Uusimaa | 6,3 % |
| 304 | Pornainen | Uusimaa | 5,7 % |
| 305 | Masku | Varsinais-Suomi | 5,6 % |
| 306 | Rusko | Varsinais-Suomi | 5,0 % |
| 307 | Jomala | Ahvenanmaa | 4,8 % |
Maakuntien vertailu
Suhdeluvuissa väkiluvulla painotetut keskiarvot, lukumäärissä summat.
- Pohjois-Karjala18,9 %
- Etelä-Karjala17,6 %
- Keski-Suomi17,3 %
- Päijät-Häme16,1 %
- Etelä-Savo16,0 %
- Kymenlaakso15,5 %
- Pohjois-Savo15,4 %
- Kainuu15,4 %
- Varsinais-Suomi14,8 %
- Pohjois-Pohjanmaa14,8 %
- Pirkanmaa14,7 %
- Satakunta14,6 %
- Etelä-Pohjanmaa13,7 %
- Lappi13,6 %
- Kanta-Häme13,2 %
- Pohjanmaa13,1 %
- Uusimaa12,4 %
- Keski-Pohjanmaa12,2 %
- Ahvenanmaa9,1 %
Usein kysytyt kysymykset
Mikä kunta on kärjessä tunnusluvussa ”Pienituloisuusaste”?
Tunnusluvussa ”Pienituloisuusaste” kärjessä on Rautavaara arvolla 23,0 %.
Mikä on tunnusluvun ”Pienituloisuusaste” mediaani?
Vertailun 307 kunnan mediaani on 14,2 %.