Energia · 2025

Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus: kuntien sijoitukset

Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus: Multia on kärjessä arvolla 56,0 % ja Kauniainen viimeisenä arvolla 0,9 %. 308 kunnan mediaani on 28,9 %.

Kärkikolmikko ja top 100

#KuntaMaakuntaPuulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus
1MultiaKeski-Suomi56,0 %
2KarviaSatakunta55,9 %
3SiikainenSatakunta55,5 %
4IsojokiEtelä-Pohjanmaa54,3 %
4SavukoskiLappi54,3 %
6RautavaaraPohjois-Savo53,6 %
7LuhankaKeski-Suomi53,4 %
8MerijärviPohjois-Pohjanmaa51,8 %
9SavitaipaleEtelä-Karjala51,2 %
9SonkajärviPohjois-Savo51,2 %
11HirvensalmiEtelä-Savo50,7 %
12PuolankaKainuu50,2 %
13PolvijärviPohjois-Karjala49,8 %
14VesantoPohjois-Savo49,1 %
15SulkavaEtelä-Savo48,9 %
16KihniöPirkanmaa48,8 %
16RääkkyläPohjois-Karjala48,8 %
16TuusniemiPohjois-Savo48,8 %
19ParikkalaEtelä-Karjala48,7 %
20KannonkoskiKeski-Suomi47,8 %
21KangasniemiEtelä-Savo47,6 %
22JuukaPohjois-Karjala46,9 %
23TervoPohjois-Savo46,8 %
24PielavesiPohjois-Savo46,6 %
25RanuaLappi46,1 %
26KaaviPohjois-Savo46,0 %
27IlomantsiPohjois-Karjala45,9 %
27MäntyharjuEtelä-Savo45,9 %
29VaalaPohjois-Pohjanmaa45,7 %
30RantasalmiEtelä-Savo45,6 %
31SysmäPäijät-Häme45,5 %
32HeinävesiPohjois-Karjala45,4 %
33KinnulaKeski-Suomi45,3 %
33PaltamoKainuu45,3 %
35JoutsaKeski-Suomi45,2 %
35KarijokiEtelä-Pohjanmaa45,2 %
37KonnevesiKeski-Suomi45,0 %
38HankasalmiKeski-Suomi44,9 %
39PihtipudasKeski-Suomi44,8 %
40KärsämäkiPohjois-Pohjanmaa44,7 %
41SallaLappi44,2 %
42VieremäPohjois-Savo44,1 %
43JuvaEtelä-Savo43,9 %
44PunkalaidunPirkanmaa43,8 %
45PuumalaEtelä-Savo43,7 %
46SuomussalmiKainuu43,4 %
47PosioLappi43,3 %
48PudasjärviPohjois-Pohjanmaa43,2 %
49EnonkoskiEtelä-Savo42,7 %
50HartolaPäijät-Häme42,6 %
51KuhmoinenPirkanmaa42,5 %
52KiuruvesiPohjois-Savo42,4 %
52NurmesPohjois-Karjala42,4 %
52SoiniEtelä-Pohjanmaa42,4 %
55SiikalatvaPohjois-Pohjanmaa42,3 %
56SiikajokiPohjois-Pohjanmaa42,2 %
56UtajärviPohjois-Pohjanmaa42,2 %
58KivijärviKeski-Suomi42,1 %
59KarstulaKeski-Suomi41,8 %
60TaivalkoskiPohjois-Pohjanmaa41,6 %
61KeitelePohjois-Savo41,5 %
62RuovesiPirkanmaa41,0 %
63KuhmoKainuu40,9 %
64MiehikkäläKymenlaakso40,8 %
65MerikarviaSatakunta40,6 %
66PelkosenniemiLappi40,4 %
66RautjärviEtelä-Karjala40,4 %
68TohmajärviPohjois-Karjala40,2 %
69UrjalaPirkanmaa40,0 %
70PadasjokiPäijät-Häme39,8 %
71AlavieskaPohjois-Pohjanmaa39,7 %
72EnontekiöLappi39,2 %
73KyyjärviKeski-Suomi39,0 %
74KiteePohjois-Karjala38,7 %
74PyhäjärviPohjois-Pohjanmaa38,7 %
76ViitasaariKeski-Suomi38,6 %
77LapinlahtiPohjois-Savo38,4 %
78KuortaneEtelä-Pohjanmaa38,2 %
78PyhärantaVarsinais-Suomi38,2 %
78TervolaLappi38,2 %
78ToivakkaKeski-Suomi38,2 %
82LieksaPohjois-Karjala37,6 %
83JuupajokiPirkanmaa37,4 %
84KurikkaEtelä-Pohjanmaa37,2 %
84PomarkkuSatakunta37,2 %
86HailuotoPohjois-Pohjanmaa37,0 %
87VehmaaVarsinais-Suomi36,9 %
88KorsnäsPohjanmaa36,5 %
89HumppilaKanta-Häme36,0 %
89SuonenjokiPohjois-Savo36,0 %
91HaapavesiPohjois-Pohjanmaa35,9 %
92JoroinenPohjois-Savo35,8 %
93HalsuaKeski-Pohjanmaa35,7 %
94AlajärviEtelä-Pohjanmaa35,4 %
94Koski TlVarsinais-Suomi35,4 %
96PyhäjokiPohjois-Pohjanmaa35,3 %
97SaarijärviKeski-Suomi35,2 %
97YpäjäKanta-Häme35,2 %
99PelloLappi34,8 %
100PetäjävesiKeski-Suomi34,6 %

Listan häntäpää

#KuntaMaakuntaPuulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus
294KaarinaVarsinais-Suomi4,8 %
295PietarsaariPohjanmaa4,5 %
295TamperePirkanmaa4,5 %
297KempelePohjois-Pohjanmaa4,2 %
297TurkuVarsinais-Suomi4,2 %
297TuusulaUusimaa4,2 %
300PirkkalaPirkanmaa4,0 %
301RaisioVarsinais-Suomi3,2 %
302JärvenpääUusimaa1,6 %
303Maarianhamina - MariehamnAhvenanmaa1,5 %
304KeravaUusimaa1,3 %
305EspooUusimaa1,1 %
305VantaaUusimaa1,1 %
307HelsinkiUusimaa0,9 %
307KauniainenUusimaa0,9 %

Maakuntien vertailu

Suhdeluvuissa väkiluvulla painotetut keskiarvot, lukumäärissä summat.

Muut saman aiheen sijoitukset

Usein kysytyt kysymykset

Mikä kunta on kärjessä tunnusluvussa ”Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”?

Tunnusluvussa ”Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” kärjessä on Multia arvolla 56,0 %.

Mikä on tunnusluvun ”Puulla tai turpeella lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” mediaani?

Vertailun 308 kunnan mediaani on 28,9 %.