Energia · 2025
Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus: kuntien sijoitukset
Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus: Maarianhamina - Mariehamn on kärjessä arvolla 47,8 % ja Hailuoto viimeisenä arvolla 2,0 %. 308 kunnan mediaani on 17,2 %.
Kärkikolmikko ja top 100
| # | Kunta | Maakunta | Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus |
|---|---|---|---|
| 1 | Maarianhamina - Mariehamn | Ahvenanmaa | 47,8 % |
| 2 | Hanko | Uusimaa | 44,6 % |
| 3 | Sottunga | Ahvenanmaa | 38,8 % |
| 4 | Saltvik | Ahvenanmaa | 37,0 % |
| 5 | Vöyri | Pohjanmaa | 34,8 % |
| 6 | Imatra | Etelä-Karjala | 34,5 % |
| 7 | Finström | Ahvenanmaa | 34,3 % |
| 8 | Teuva | Etelä-Pohjanmaa | 34,1 % |
| 9 | Luoto | Pohjanmaa | 33,4 % |
| 10 | Pedersören kunta | Pohjanmaa | 32,9 % |
| 11 | Närpiö | Pohjanmaa | 32,6 % |
| 12 | Vimpeli | Etelä-Pohjanmaa | 32,4 % |
| 13 | Kauhava | Etelä-Pohjanmaa | 32,3 % |
| 14 | Harjavalta | Satakunta | 32,2 % |
| 14 | Ulvila | Satakunta | 32,2 % |
| 16 | Hammarland | Ahvenanmaa | 32,0 % |
| 17 | Brändö | Ahvenanmaa | 31,9 % |
| 18 | Nakkila | Satakunta | 31,4 % |
| 19 | Kruunupyy | Pohjanmaa | 30,5 % |
| 20 | Veteli | Keski-Pohjanmaa | 30,4 % |
| 21 | Kotka | Kymenlaakso | 30,2 % |
| 22 | Raasepori | Uusimaa | 30,0 % |
| 23 | Korsnäs | Pohjanmaa | 29,9 % |
| 24 | Karkkila | Uusimaa | 29,4 % |
| 25 | Pietarsaari | Pohjanmaa | 29,2 % |
| 26 | Pori | Satakunta | 28,4 % |
| 27 | Kemi | Lappi | 28,3 % |
| 28 | Jomala | Ahvenanmaa | 28,1 % |
| 29 | Mustasaari | Pohjanmaa | 28,0 % |
| 29 | Valkeakoski | Pirkanmaa | 28,0 % |
| 31 | Parainen | Varsinais-Suomi | 27,9 % |
| 32 | Masku | Varsinais-Suomi | 27,5 % |
| 32 | Rauma | Satakunta | 27,5 % |
| 32 | Sund | Ahvenanmaa | 27,5 % |
| 35 | Kristiinankaupunki | Pohjanmaa | 27,4 % |
| 35 | Kumlinge | Ahvenanmaa | 27,4 % |
| 37 | Huittinen | Satakunta | 27,2 % |
| 38 | Nousiainen | Varsinais-Suomi | 27,0 % |
| 39 | Maalahti | Pohjanmaa | 26,9 % |
| 39 | Säkylä | Satakunta | 26,9 % |
| 41 | Kankaanpää | Satakunta | 26,7 % |
| 42 | Föglö | Ahvenanmaa | 26,5 % |
| 43 | Uusikaarlepyy | Pohjanmaa | 26,1 % |
| 44 | Sastamala | Pirkanmaa | 25,9 % |
| 45 | Pello | Lappi | 25,8 % |
| 46 | Raisio | Varsinais-Suomi | 25,7 % |
| 47 | Loimaa | Varsinais-Suomi | 25,5 % |
| 48 | Laitila | Varsinais-Suomi | 25,4 % |
| 49 | Kaustinen | Keski-Pohjanmaa | 25,3 % |
| 49 | Pyhtää | Kymenlaakso | 25,3 % |
| 51 | Varkaus | Pohjois-Savo | 25,0 % |
| 52 | Kokkola | Keski-Pohjanmaa | 24,9 % |
| 52 | Uusikaupunki | Varsinais-Suomi | 24,9 % |
| 54 | Kaarina | Varsinais-Suomi | 24,8 % |
| 54 | Turku | Varsinais-Suomi | 24,8 % |
| 56 | Kemiönsaari | Varsinais-Suomi | 24,6 % |
| 56 | Mänttä-Vilppula | Pirkanmaa | 24,6 % |
| 58 | Eckerö | Ahvenanmaa | 24,5 % |
| 59 | Vårdö | Ahvenanmaa | 24,4 % |
| 60 | Pirkkala | Pirkanmaa | 24,3 % |
| 61 | Jämijärvi | Satakunta | 24,2 % |
| 62 | Forssa | Kanta-Häme | 24,0 % |
| 62 | Rusko | Varsinais-Suomi | 24,0 % |
| 64 | Eura | Satakunta | 23,9 % |
| 65 | Kouvola | Kymenlaakso | 23,8 % |
| 66 | Hamina | Kymenlaakso | 23,6 % |
| 66 | Salo | Varsinais-Suomi | 23,6 % |
| 68 | Mynämäki | Varsinais-Suomi | 23,4 % |
| 68 | Oripää | Varsinais-Suomi | 23,4 % |
| 68 | Parkano | Pirkanmaa | 23,4 % |
| 71 | Lemland | Ahvenanmaa | 23,2 % |
| 72 | Lapinjärvi | Uusimaa | 22,8 % |
| 73 | Hämeenkyrö | Pirkanmaa | 22,7 % |
| 74 | Paimio | Varsinais-Suomi | 22,5 % |
| 75 | Kokemäki | Satakunta | 22,3 % |
| 76 | Keminmaa | Lappi | 22,2 % |
| 76 | Kökar | Ahvenanmaa | 22,2 % |
| 78 | Kauhajoki | Etelä-Pohjanmaa | 22,1 % |
| 79 | Porvoo | Uusimaa | 21,9 % |
| 80 | Tornio | Lappi | 21,8 % |
| 81 | Marttila | Varsinais-Suomi | 21,7 % |
| 81 | Ylöjärvi | Pirkanmaa | 21,7 % |
| 83 | Kärkölä | Päijät-Häme | 21,4 % |
| 83 | Raahe | Pohjois-Pohjanmaa | 21,4 % |
| 85 | Karstula | Keski-Suomi | 21,3 % |
| 85 | Nurmijärvi | Uusimaa | 21,3 % |
| 87 | Aura | Varsinais-Suomi | 21,2 % |
| 87 | Kyyjärvi | Keski-Suomi | 21,2 % |
| 87 | Sipoo | Uusimaa | 21,2 % |
| 90 | Kurikka | Etelä-Pohjanmaa | 21,1 % |
| 91 | Lempäälä | Pirkanmaa | 21,0 % |
| 92 | Akaa | Pirkanmaa | 20,9 % |
| 92 | Kangasala | Pirkanmaa | 20,9 % |
| 92 | Lieto | Varsinais-Suomi | 20,9 % |
| 95 | Alajärvi | Etelä-Pohjanmaa | 20,7 % |
| 95 | Askola | Uusimaa | 20,7 % |
| 95 | Hattula | Kanta-Häme | 20,7 % |
| 95 | Ikaalinen | Pirkanmaa | 20,7 % |
| 95 | Janakkala | Kanta-Häme | 20,7 % |
| 95 | Kemijärvi | Lappi | 20,7 % |
Listan häntäpää
| # | Kunta | Maakunta | Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus |
|---|---|---|---|
| 294 | Ristijärvi | Kainuu | 7,7 % |
| 295 | Kontiolahti | Pohjois-Karjala | 7,6 % |
| 296 | Evijärvi | Etelä-Pohjanmaa | 7,2 % |
| 296 | Kärsämäki | Pohjois-Pohjanmaa | 7,2 % |
| 298 | Sotkamo | Kainuu | 7,0 % |
| 299 | Merijärvi | Pohjois-Pohjanmaa | 6,9 % |
| 300 | Kangasniemi | Etelä-Savo | 6,2 % |
| 301 | Tuusniemi | Pohjois-Savo | 5,5 % |
| 302 | Rääkkylä | Pohjois-Karjala | 5,3 % |
| 303 | Juuka | Pohjois-Karjala | 5,2 % |
| 304 | Utajärvi | Pohjois-Pohjanmaa | 5,1 % |
| 305 | Enonkoski | Etelä-Savo | 4,8 % |
| 306 | Pielavesi | Pohjois-Savo | 4,5 % |
| 307 | Inari | Lappi | 3,7 % |
| 308 | Hailuoto | Pohjois-Pohjanmaa | 2,0 % |
Maakuntien vertailu
Suhdeluvuissa väkiluvulla painotetut keskiarvot, lukumäärissä summat.
- Ahvenanmaa36,2 %
- Satakunta27,1 %
- Kymenlaakso25,7 %
- Varsinais-Suomi24,1 %
- Keski-Pohjanmaa23,8 %
- Pohjanmaa23,3 %
- Etelä-Karjala21,6 %
- Etelä-Pohjanmaa20,6 %
- Pirkanmaa19,7 %
- Kanta-Häme19,0 %
- Keski-Suomi15,9 %
- Lappi15,7 %
- Päijät-Häme14,9 %
- Uusimaa13,6 %
- Pohjois-Pohjanmaa13,4 %
- Etelä-Savo12,4 %
- Kainuu10,9 %
- Pohjois-Savo10,7 %
- Pohjois-Karjala9,4 %
Muut saman aiheen sijoitukset
Usein kysytyt kysymykset
Mikä kunta on kärjessä tunnusluvussa ”Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus”?
Tunnusluvussa ”Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” kärjessä on Maarianhamina - Mariehamn arvolla 47,8 %.
Mikä on tunnusluvun ”Öljyllä tai kaasulla lämmitettyjen asuinrakennusten osuus” mediaani?
Vertailun 308 kunnan mediaani on 17,2 %.