Väestö · 2025
Ulkomaan kansalaisten osuus: kuntien sijoitukset
Ulkomaan kansalaisten osuus: Sottunga on kärjessä arvolla 26,7 % ja Merijärvi viimeisenä arvolla 0,2 %. 308 kunnan mediaani on 3,4 %.
Kärkikolmikko ja top 100
| # | Kunta | Maakunta | Ulkomaan kansalaisten osuus |
|---|---|---|---|
| 1 | Sottunga | Ahvenanmaa | 26,7 % |
| 2 | Föglö | Ahvenanmaa | 22,3 % |
| 3 | Vantaa | Uusimaa | 18,9 % |
| 4 | Närpiö | Pohjanmaa | 18,2 % |
| 5 | Kaskinen | Pohjanmaa | 17,1 % |
| 5 | Maarianhamina - Mariehamn | Ahvenanmaa | 17,1 % |
| 7 | Geta | Ahvenanmaa | 17,0 % |
| 8 | Espoo | Uusimaa | 16,8 % |
| 9 | Eckerö | Ahvenanmaa | 14,8 % |
| 10 | Pietarsaari | Pohjanmaa | 13,7 % |
| 11 | Vårdö | Ahvenanmaa | 13,5 % |
| 12 | Kerava | Uusimaa | 12,7 % |
| 12 | Laitila | Varsinais-Suomi | 12,7 % |
| 14 | Helsinki | Uusimaa | 12,6 % |
| 15 | Lumparland | Ahvenanmaa | 12,4 % |
| 16 | Finström | Ahvenanmaa | 11,7 % |
| 17 | Turku | Varsinais-Suomi | 11,4 % |
| 18 | Hammarland | Ahvenanmaa | 11,3 % |
| 19 | Vaasa | Pohjanmaa | 11,2 % |
| 20 | Pyhäntä | Pohjois-Pohjanmaa | 10,7 % |
| 21 | Raisio | Varsinais-Suomi | 9,8 % |
| 21 | Saltvik | Ahvenanmaa | 9,8 % |
| 23 | Kirkkonummi | Uusimaa | 9,4 % |
| 23 | Lemland | Ahvenanmaa | 9,4 % |
| 25 | Korsnäs | Pohjanmaa | 9,0 % |
| 26 | Sund | Ahvenanmaa | 8,9 % |
| 27 | Oripää | Varsinais-Suomi | 8,4 % |
| 27 | Uusikaarlepyy | Pohjanmaa | 8,4 % |
| 29 | Jomala | Ahvenanmaa | 8,3 % |
| 29 | Kristiinankaupunki | Pohjanmaa | 8,3 % |
| 29 | Rauma | Satakunta | 8,3 % |
| 29 | Uusikaupunki | Varsinais-Suomi | 8,3 % |
| 33 | Lappeenranta | Etelä-Karjala | 8,2 % |
| 34 | Forssa | Kanta-Häme | 8,1 % |
| 34 | Kumlinge | Ahvenanmaa | 8,1 % |
| 36 | Tampere | Pirkanmaa | 7,9 % |
| 37 | Kauniainen | Uusimaa | 7,5 % |
| 38 | Lahti | Päijät-Häme | 7,3 % |
| 38 | Taivassalo | Varsinais-Suomi | 7,3 % |
| 40 | Brändö | Ahvenanmaa | 7,2 % |
| 40 | Kajaani | Kainuu | 7,2 % |
| 40 | Kankaanpää | Satakunta | 7,2 % |
| 43 | Kotka | Kymenlaakso | 7,1 % |
| 43 | Kökar | Ahvenanmaa | 7,1 % |
| 45 | Joensuu | Pohjois-Karjala | 7,0 % |
| 46 | Järvenpää | Uusimaa | 6,9 % |
| 46 | Outokumpu | Pohjois-Karjala | 6,9 % |
| 46 | Pieksämäki | Etelä-Savo | 6,9 % |
| 49 | Joroinen | Pohjois-Savo | 6,8 % |
| 49 | Salo | Varsinais-Suomi | 6,8 % |
| 51 | Karkkila | Uusimaa | 6,7 % |
| 51 | Lapinjärvi | Uusimaa | 6,7 % |
| 53 | Siuntio | Uusimaa | 6,6 % |
| 53 | Vehmaa | Varsinais-Suomi | 6,6 % |
| 55 | Porvoo | Uusimaa | 6,5 % |
| 56 | Imatra | Etelä-Karjala | 6,4 % |
| 57 | Sauvo | Varsinais-Suomi | 6,3 % |
| 58 | Kitee | Pohjois-Karjala | 6,2 % |
| 59 | Riihimäki | Kanta-Häme | 6,1 % |
| 59 | Tuusula | Uusimaa | 6,1 % |
| 61 | Joutsa | Keski-Suomi | 6,0 % |
| 61 | Lappajärvi | Etelä-Pohjanmaa | 6,0 % |
| 61 | Nurmijärvi | Uusimaa | 6,0 % |
| 64 | Hämeenlinna | Kanta-Häme | 5,9 % |
| 64 | Kauhava | Etelä-Pohjanmaa | 5,9 % |
| 64 | Rantasalmi | Etelä-Savo | 5,9 % |
| 64 | Somero | Varsinais-Suomi | 5,9 % |
| 68 | Hyvinkää | Uusimaa | 5,8 % |
| 69 | Hamina | Kymenlaakso | 5,7 % |
| 69 | Karvia | Satakunta | 5,7 % |
| 69 | Vihti | Uusimaa | 5,7 % |
| 72 | Jyväskylä | Keski-Suomi | 5,6 % |
| 72 | Kemi | Lappi | 5,6 % |
| 74 | Sipoo | Uusimaa | 5,5 % |
| 75 | Varkaus | Pohjois-Savo | 5,4 % |
| 76 | Hanko | Uusimaa | 5,3 % |
| 76 | Kuopio | Pohjois-Savo | 5,3 % |
| 76 | Kemijärvi | Lappi | 5,3 % |
| 76 | Lieksa | Pohjois-Karjala | 5,3 % |
| 76 | Vöyri | Pohjanmaa | 5,3 % |
| 81 | Lohja | Uusimaa | 5,2 % |
| 82 | Inari | Lappi | 5,1 % |
| 82 | Loimaa | Varsinais-Suomi | 5,1 % |
| 82 | Maalahti | Pohjanmaa | 5,1 % |
| 82 | Mikkeli | Etelä-Savo | 5,1 % |
| 82 | Säkylä | Satakunta | 5,1 % |
| 82 | Valkeakoski | Pirkanmaa | 5,1 % |
| 88 | Kittilä | Lappi | 5,0 % |
| 88 | Oulu | Pohjois-Pohjanmaa | 5,0 % |
| 88 | Rovaniemi | Lappi | 5,0 % |
| 88 | Sievi | Pohjois-Pohjanmaa | 5,0 % |
| 92 | Kemiönsaari | Varsinais-Suomi | 4,9 % |
| 92 | Raasepori | Uusimaa | 4,9 % |
| 94 | Mäntyharju | Etelä-Savo | 4,8 % |
| 94 | Pori | Satakunta | 4,8 % |
| 96 | Heinävesi | Pohjois-Karjala | 4,7 % |
| 96 | Huittinen | Satakunta | 4,7 % |
| 96 | Kärkölä | Päijät-Häme | 4,7 % |
| 96 | Seinäjoki | Etelä-Pohjanmaa | 4,7 % |
| 100 | Kokkola | Keski-Pohjanmaa | 4,6 % |
Listan häntäpää
| # | Kunta | Maakunta | Ulkomaan kansalaisten osuus |
|---|---|---|---|
| 290 | Muurame | Keski-Suomi | 1,2 % |
| 290 | Soini | Etelä-Pohjanmaa | 1,2 % |
| 290 | Uurainen | Keski-Suomi | 1,2 % |
| 297 | Keminmaa | Lappi | 1,1 % |
| 297 | Kontiolahti | Pohjois-Karjala | 1,1 % |
| 299 | Muhos | Pohjois-Pohjanmaa | 1,0 % |
| 300 | Kempele | Pohjois-Pohjanmaa | 0,9 % |
| 300 | Tyrnävä | Pohjois-Pohjanmaa | 0,9 % |
| 302 | Reisjärvi | Pohjois-Pohjanmaa | 0,8 % |
| 303 | Ii | Pohjois-Pohjanmaa | 0,7 % |
| 303 | Liminka | Pohjois-Pohjanmaa | 0,7 % |
| 303 | Luhanka | Keski-Suomi | 0,7 % |
| 303 | Perho | Keski-Pohjanmaa | 0,7 % |
| 303 | Simo | Lappi | 0,7 % |
| 308 | Merijärvi | Pohjois-Pohjanmaa | 0,2 % |
Maakuntien vertailu
Suhdeluvuissa väkiluvulla painotetut keskiarvot, lukumäärissä summat.
- Ahvenanmaa13,1 %
- Uusimaa12,5 %
- Pohjanmaa8,9 %
- Varsinais-Suomi7,9 %
- Etelä-Karjala6,7 %
- Päijät-Häme5,6 %
- Pohjois-Karjala5,2 %
- Kymenlaakso5,2 %
- Kainuu5,2 %
- Pirkanmaa5,2 %
- Satakunta5,1 %
- Kanta-Häme5,0 %
- Etelä-Savo4,9 %
- Lappi4,3 %
- Pohjois-Savo4,3 %
- Keski-Suomi4,2 %
- Keski-Pohjanmaa4,0 %
- Etelä-Pohjanmaa3,9 %
- Pohjois-Pohjanmaa3,6 %
Muut saman aiheen sijoitukset
Usein kysytyt kysymykset
Mikä kunta on kärjessä tunnusluvussa ”Ulkomaan kansalaisten osuus”?
Tunnusluvussa ”Ulkomaan kansalaisten osuus” kärjessä on Sottunga arvolla 26,7 %.
Mikä on tunnusluvun ”Ulkomaan kansalaisten osuus” mediaani?
Vertailun 308 kunnan mediaani on 3,4 %.