Väestö · 2025
Alle 15-vuotiaiden osuus: kuntien sijoitukset
Alle 15-vuotiaiden osuus: Luoto on kärjessä arvolla 29,8 % ja Kökar viimeisenä arvolla 6,2 %. 308 kunnan mediaani on 13,3 %.
Kärkikolmikko ja top 100
| # | Kunta | Maakunta | Alle 15-vuotiaiden osuus |
|---|---|---|---|
| 1 | Luoto | Pohjanmaa | 29,8 % |
| 2 | Liminka | Pohjois-Pohjanmaa | 27,7 % |
| 3 | Tyrnävä | Pohjois-Pohjanmaa | 26,4 % |
| 4 | Merijärvi | Pohjois-Pohjanmaa | 25,0 % |
| 5 | Uurainen | Keski-Suomi | 23,0 % |
| 6 | Lumijoki | Pohjois-Pohjanmaa | 22,8 % |
| 7 | Perho | Keski-Pohjanmaa | 22,7 % |
| 8 | Pedersören kunta | Pohjanmaa | 22,2 % |
| 9 | Kempele | Pohjois-Pohjanmaa | 21,6 % |
| 10 | Muhos | Pohjois-Pohjanmaa | 21,2 % |
| 11 | Pyhäntä | Pohjois-Pohjanmaa | 21,1 % |
| 12 | Sievi | Pohjois-Pohjanmaa | 20,7 % |
| 13 | Nivala | Pohjois-Pohjanmaa | 20,2 % |
| 14 | Ii | Pohjois-Pohjanmaa | 20,1 % |
| 14 | Laukaa | Keski-Suomi | 20,1 % |
| 14 | Lemland | Ahvenanmaa | 20,1 % |
| 17 | Muurame | Keski-Suomi | 19,7 % |
| 17 | Rusko | Varsinais-Suomi | 19,7 % |
| 19 | Lempäälä | Pirkanmaa | 19,5 % |
| 20 | Kontiolahti | Pohjois-Karjala | 19,3 % |
| 21 | Jomala | Ahvenanmaa | 19,0 % |
| 22 | Siikajoki | Pohjois-Pohjanmaa | 18,9 % |
| 22 | Ylivieska | Pohjois-Pohjanmaa | 18,9 % |
| 22 | Ylöjärvi | Pirkanmaa | 18,9 % |
| 25 | Ilmajoki | Etelä-Pohjanmaa | 18,5 % |
| 26 | Vesilahti | Pirkanmaa | 18,2 % |
| 27 | Mustasaari | Pohjanmaa | 18,1 % |
| 27 | Nurmijärvi | Uusimaa | 18,1 % |
| 29 | Lieto | Varsinais-Suomi | 18,0 % |
| 30 | Pirkkala | Pirkanmaa | 17,9 % |
| 31 | Alavieska | Pohjois-Pohjanmaa | 17,8 % |
| 32 | Haapavesi | Pohjois-Pohjanmaa | 17,7 % |
| 32 | Masku | Varsinais-Suomi | 17,7 % |
| 32 | Reisjärvi | Pohjois-Pohjanmaa | 17,7 % |
| 35 | Kaarina | Varsinais-Suomi | 17,6 % |
| 35 | Paimio | Varsinais-Suomi | 17,6 % |
| 35 | Siilinjärvi | Pohjois-Savo | 17,6 % |
| 38 | Kinnula | Keski-Suomi | 17,4 % |
| 39 | Kangasala | Pirkanmaa | 17,3 % |
| 40 | Espoo | Uusimaa | 17,2 % |
| 40 | Kauniainen | Uusimaa | 17,2 % |
| 40 | Kokkola | Keski-Pohjanmaa | 17,2 % |
| 43 | Nousiainen | Varsinais-Suomi | 17,1 % |
| 43 | Uusikaarlepyy | Pohjanmaa | 17,1 % |
| 45 | Aura | Varsinais-Suomi | 16,9 % |
| 45 | Kannus | Keski-Pohjanmaa | 16,9 % |
| 45 | Saltvik | Ahvenanmaa | 16,9 % |
| 48 | Hammarland | Ahvenanmaa | 16,8 % |
| 48 | Mäntsälä | Uusimaa | 16,8 % |
| 50 | Kirkkonummi | Uusimaa | 16,6 % |
| 51 | Laihia | Pohjanmaa | 16,5 % |
| 51 | Pornainen | Uusimaa | 16,5 % |
| 53 | Geta | Ahvenanmaa | 16,4 % |
| 53 | Kalajoki | Pohjois-Pohjanmaa | 16,4 % |
| 53 | Kaustinen | Keski-Pohjanmaa | 16,4 % |
| 53 | Tuusula | Uusimaa | 16,4 % |
| 57 | Finström | Ahvenanmaa | 16,3 % |
| 57 | Haapajärvi | Pohjois-Pohjanmaa | 16,3 % |
| 57 | Sipoo | Uusimaa | 16,3 % |
| 60 | Liperi | Pohjois-Karjala | 16,2 % |
| 60 | Vöyri | Pohjanmaa | 16,2 % |
| 62 | Nokia | Pirkanmaa | 16,1 % |
| 63 | Askola | Uusimaa | 16,0 % |
| 63 | Vantaa | Uusimaa | 16,0 % |
| 63 | Seinäjoki | Etelä-Pohjanmaa | 16,0 % |
| 66 | Hämeenkyrö | Pirkanmaa | 15,9 % |
| 66 | Toholampi | Keski-Pohjanmaa | 15,9 % |
| 66 | Vårdö | Ahvenanmaa | 15,9 % |
| 69 | Lapua | Etelä-Pohjanmaa | 15,8 % |
| 70 | Lemi | Etelä-Karjala | 15,7 % |
| 70 | Ranua | Lappi | 15,7 % |
| 72 | Järvenpää | Uusimaa | 15,6 % |
| 72 | Kruunupyy | Pohjanmaa | 15,6 % |
| 72 | Pyhäjoki | Pohjois-Pohjanmaa | 15,6 % |
| 72 | Toivakka | Keski-Suomi | 15,6 % |
| 76 | Kärsämäki | Pohjois-Pohjanmaa | 15,5 % |
| 76 | Närpiö | Pohjanmaa | 15,5 % |
| 76 | Pöytyä | Varsinais-Suomi | 15,5 % |
| 76 | Vihti | Uusimaa | 15,5 % |
| 80 | Hattula | Kanta-Häme | 15,4 % |
| 80 | Hollola | Päijät-Häme | 15,4 % |
| 80 | Oulainen | Pohjois-Pohjanmaa | 15,4 % |
| 80 | Porvoo | Uusimaa | 15,4 % |
| 80 | Raahe | Pohjois-Pohjanmaa | 15,4 % |
| 80 | Ulvila | Satakunta | 15,4 % |
| 86 | Alajärvi | Etelä-Pohjanmaa | 15,3 % |
| 87 | Föglö | Ahvenanmaa | 15,2 % |
| 87 | Oulu | Pohjois-Pohjanmaa | 15,2 % |
| 87 | Petäjävesi | Keski-Suomi | 15,2 % |
| 90 | Alavus | Etelä-Pohjanmaa | 15,1 % |
| 90 | Keminmaa | Lappi | 15,1 % |
| 90 | Kerava | Uusimaa | 15,1 % |
| 90 | Tervola | Lappi | 15,1 % |
| 90 | Tornio | Lappi | 15,1 % |
| 95 | Orimattila | Päijät-Häme | 15,0 % |
| 95 | Rovaniemi | Lappi | 15,0 % |
| 97 | Laitila | Varsinais-Suomi | 14,9 % |
| 97 | Sund | Ahvenanmaa | 14,9 % |
| 99 | Janakkala | Kanta-Häme | 14,8 % |
| 99 | Maalahti | Pohjanmaa | 14,8 % |
Listan häntäpää
| # | Kunta | Maakunta | Alle 15-vuotiaiden osuus |
|---|---|---|---|
| 292 | Tuusniemi | Pohjois-Savo | 8,5 % |
| 295 | Rautavaara | Pohjois-Savo | 8,2 % |
| 296 | Rautjärvi | Etelä-Karjala | 8,1 % |
| 297 | Kustavi | Varsinais-Suomi | 8,0 % |
| 298 | Heinävesi | Pohjois-Karjala | 7,9 % |
| 299 | Ilomantsi | Pohjois-Karjala | 7,8 % |
| 299 | Kuhmoinen | Pirkanmaa | 7,8 % |
| 301 | Juuka | Pohjois-Karjala | 7,6 % |
| 302 | Salla | Lappi | 7,4 % |
| 302 | Vesanto | Pohjois-Savo | 7,4 % |
| 304 | Posio | Lappi | 7,3 % |
| 305 | Sysmä | Päijät-Häme | 7,2 % |
| 306 | Puumala | Etelä-Savo | 6,7 % |
| 307 | Rääkkylä | Pohjois-Karjala | 6,5 % |
| 308 | Kökar | Ahvenanmaa | 6,2 % |
Maakuntien vertailu
Suhdeluvuissa väkiluvulla painotetut keskiarvot, lukumäärissä summat.
- Keski-Pohjanmaa17,0 %
- Pohjois-Pohjanmaa16,6 %
- Pohjanmaa15,8 %
- Ahvenanmaa15,7 %
- Uusimaa15,2 %
- Etelä-Pohjanmaa14,9 %
- Pirkanmaa14,0 %
- Keski-Suomi13,9 %
- Varsinais-Suomi13,6 %
- Lappi13,5 %
- Kanta-Häme13,3 %
- Pohjois-Savo13,3 %
- Satakunta13,1 %
- Päijät-Häme12,9 %
- Pohjois-Karjala12,5 %
- Kainuu12,4 %
- Etelä-Karjala11,8 %
- Kymenlaakso11,6 %
- Etelä-Savo11,3 %
Muut saman aiheen sijoitukset
Usein kysytyt kysymykset
Mikä kunta on kärjessä tunnusluvussa ”Alle 15-vuotiaiden osuus”?
Tunnusluvussa ”Alle 15-vuotiaiden osuus” kärjessä on Luoto arvolla 29,8 %.
Mikä on tunnusluvun ”Alle 15-vuotiaiden osuus” mediaani?
Vertailun 308 kunnan mediaani on 13,3 %.